Totex

12.11.2021
Celkový pohled na Totex-Elitex -původně fa Ig. Klingera
Celkový pohled na Totex-Elitex -původně fa Ig. Klingera
zdroj: Aukro
zdroj: Aukro
zdroj: https://www.akpool.de/
zdroj: https://www.akpool.de/

Od čtyřicátých let 19. století patřil tovární areál v Dolní Chrastavě na pravém břehu Nisy liberecké firmě Wilhelm Kaspar, která zde patrně do roku 1898 postavila nejstarší budovy při železniční stanici Chrastava – čp. 87 a 101. V roce 1898 je zakoupil Adolf Kahl a roku 1901 se vlastníkem areálu stal továrník Ignatz Klinger z Nového Města pod Smrkem. Ten na přikoupené severní části pozemku vybudoval novou, výstavnou, 75 metrů dlouhou čtyřpodlažní přádelnu čp. 114.

Firma pod vedením Oskara Klingera zde působila až do třicátých let 20. století.

Během II. světové války zde vyráběly 

V roce 1939 je závod začleněn do zbrojního koncernu SPREEWERKE a přechází na vojenskou výrobu - munici -  vězenkyně koncentračního tábora Gross-Rosen.

Po válce v roce 1945 je závod dán státem pod závodní správu pod názvem KOVOPRŮMYSLOVÉ ZÁVODY.

-  z textilky se stala strojírna, vyráběly se textilní stroje – od sedmdesátých let pod značkou Elitex

 - Společnost TOTEX, jejíž historie sahá až do r. 1953 se od svého počátku specializovala na výrobu širokého sortimentu textilních strojů. Po roce 2006 se firma stává výhradním vlastníkem technické a obchodní dokumentace NAPÍNACÍCH, SUŠÍCÍCH A FIXAČNÍCH STROJŮ známého českého výrobce textilních strojů ELITEX Chrastava. -

V roce 2007 byl opět obnoven původní název TOTEX i s jeho původní obchodní značkou. Kromě původní výrobní činnosti, pak byly přidány další aktivity a podnik tak působí prakticky po celém světě nejen v oblasti strojírenství ale i výrobě plastových dílů.

Strojírenská výroba zde pokračuje dodnes, sídlí zde i další firmy a areál má různé vlastníky.

zdroj:https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/5965-ignatz-klinger-tovarna-vlneneho-zbozi

o současnosti na odkazu: https://www.totex.cz/cz/o-spolecnosti

Fotka z bývalého Totexu.....záplavy v roce 1961 (archiv Jany Jarošové)
Fotka z bývalého Totexu.....záplavy v roce 1961 (archiv Jany Jarošové)
Fotka z bývalého Totexu.....záplavy v roce 1961 (archiv Jany Jarošové)
Fotka z bývalého Totexu.....záplavy v roce 1961 (archiv Jany Jarošové)
Elitex - 2015 (archiv Jany Zahurancové)
Elitex - 2015 (archiv Jany Zahurancové)
Rekreační středisko,Totex Chrastava, zadek autob. Škoda 706 RO (zdroj: Aukro)
Rekreační středisko,Totex Chrastava, zadek autob. Škoda 706 RO (zdroj: Aukro)
Totex dnes
Totex dnes

Totex / Elitex Chrastava a nejen tam

sobota 27. srpna 2011

Liberecko a Jablonecko má neopakovatelný charakter průmyslové zástavby i díky tzv. "gründlerům", kteří v druhé polovině 19. století investovali do průmyslu a obchodu. Rakousko -Uhersko a zemská vláda přála těmto průmyslníkům a náš kraj se stal nejrychleji se rozvíjející aglomerací ve střední Evropě. A tak se stalo, že na cestě z Liberce do Jablonce vidíme z oken auta nebo vlaku stále nějaké tovární budovy. A není tomu jinak i na cestě do Frýdlantu v Čechách nebo do Hrádku nad Nisou...
Sami se můžete přesvědčit, že je to pravda pravdoucí. Pravdou ale je i fakt, že v současné době většina těchto úžasných secesních industriálních staveb zeje prázdnotou. Po roce 1989 byly, jak se dnes říká, vytunelovány a rozkradeny, jejich výrobky nařčeny z toho, že nebyly kvalitní a že by neobstály v konkurenci. Tato lež se dostala i do učebnic a mnozí naši občané, žel především mládež, této lži uvěřila. A tak je dnes výroba ve strojírenských a textilních továrnách zastavena a my, kdysi velmoc v této branži, kupujeme stroje konkurenční.
Snad jednou, až pojedete vlakem přes nádražní zastávku v Chrastavě, tak z okna vlaku budete hledět do komplexu bývalých budov Totexu / Elitexu, výrobce úspěšných textilních strojů. Jedním z nich byl "autosuk" (automaticky křížem soukací stroj), jehož tisícové kusové zakázky byly montovány zaměstnanci Totexu Chrastava v textilkách od Střední Ameriky až po Japonsko. Montéři těchto veleúspěšných textilních strojů nestačili vyhovět poptávce. Jedním z nich byl i Josef Polej z Bedřichovky. Tak jako jeho kamarádi, může to, co říkám potvrdit.
Tyto stroje vznikaly za příkladné spolupráce výzkumných ústavů střední a vysoké školy v Liberci. Ze znalosti teorie a praxe lidí, kteří právě zde na Liberecku a Jablonecku měli podporu zázemí pro svou práci a vynikající výsledky, kterých v ní dosahovali. Nevím, čím se jednou budou hájit ti, co prohospodařili tento vynikající vědecký a pracovní potenciál našeho průmyslu, před generacemi, které se jednou budou ptát, cože jsme to s tím textilním výzkumem a výrobou provedli.

zdroj: https://egonovypohledy.blogspot.com/2011/08/totex-elitex-chrastava-nejen-tam.html?m=1&fbclid=IwAR0dchKRhverm28B5rXsy1DnsGWY8KZHNbqXTsCFU7kZ-mUa21Wy108n-Iw