Švýcárna, Schillerova vyhlídka a kalvárie
Švýcárna
Tuhle
snovou vyhlídku ve Cvikově nevygenerovala umělá inteligence, ale zlaté
české ručičky. Stojí na místě bývalé Švýcarské boudy a přehlédnete odsud
téměř celé Lužické hory i Podještědí a ještě dál, od Ještědu přes Klíč
až po Bezděz.
Doporučujeme vyrazit z Drnovce, je to trochu výšlap, ale zase ta odměna
pak stojí za to! Z vyhlídky se vydejte po zelené kolem Lesního divadla -
tomu taky věnujte svou pozornost - nebudete zklamáni. Od Lesního
divadla je to už pak kousek k Pivovarskému rybníku a Pivovaru Cvikov,
kde můžete výlet zakončit chmelem z Lužických hor a výborným
občerstvením. Nebo dortíkem z pivovarské pekárny, to už je na vás.
Celý
výlet měří asi 2 kilometry a kromě počátečního výstupu je vskutku
nenáročný - ostatně pokud vám nevadí jít po stejné cestě 2x, můžete se
obejít i bez onoho krpálu a vyrazit směrem od pivovaru.
zdroj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=936317411828289&set=a.528724029254298
Výhled na Bezděz
Stavbou, kterou v roce 2015 daly Lesy ČR turistům do užívání, je vyhlídkový altán na úbočí Zeleného vrchu severně od Cvikova. Také ten stojí v místech, kde kdysi před ním stávala oblíbená výletní restaurace Švýcárna. A nebyla jediná, Zelený vrch se před válkou pyšnil hned dvěma hostinci. Kromě Švýcárny to byla i Schillerova bouda se skalní vyhlídkou. Vyhlídka se zachovala dodnes, i když je místy už značně zarostlá.
Naopak překrásný výhled teď nabízí nový vyhlídkový altán, který Lesy ČR postavily na skalním sklepení bývalé Švýcárny. Turisté mohou obdivovat pohledy na ještědský hřbet, Ralsko a za jasného počasí i pohled na Bezděz. Kromě dalekých rozhledů nabízí Zelený vrch i zbytky lesního divadla z roku 1920. Kdysi tu stávaly dřevěné domky tvořící malou náves. Dnes tu zbyly jen skalní místnosti a zbytky hlediště.
zdroj:https://ceskolipsky.denik.cz/z-regionu/lesy-cr-se-cini-nova-vyhlidka-i-odpocivadlo-20150623-0tk2.html
Schillerova vyhlídka
Zelený vrch byl a stále je oblíbeným výletním místem. Na jeho svazích byly upraveny četné vycházkové cesty a také tu stály dva hostince. Roku 1894 byla na jejím temeni zřízena vyhlídka a v její těsné blízkosti byl postaven dřevěný letní hostinec, který se až do roku 1905 nazýval "Hostinec na Köhlerbergu". Při příležitosti 100. výročí úmrtí básníka Friedricha Schillera byla vyhlídková skála cvikovským Horským spolkem upravena a přejmenována na Schillerovu vyhlídku. Dne 9. července 1905 zde byla slavnostně odhalena pamětní deska s letopočty 1805 -1905 a názvem "Friedrich Schiller Warte" Časem oba hostince zanikly, ale skalní vyhlídka se zachovala dodnes a ačkoliv je částečně přerostlá stromy, stále je z ní pěkný výhled do okolí Mařenic, na vrcholy Luže, Hvozdu a Jezevčího vrchu. V okolí vyhlídky jsou horolezecké skály Trávnická jehla a Kohoutek.
zdroj:https://www.cvikov.cz/4%2Dschillerova%2Dvyhlidka/d-2088
Kalvárie a Boží hrob
Křížový vrch (437 m), často také označovaný jako Kalvárie, je nevelké čedičové návrší, tvořící severozápadní výběžek Zeleného vrchu. V roce 1728 se zde usadil punčochář Johann Franz Richter, který získal povolení k výstavbě poustevny a spolu s Florianem Friedrichem začal budovat poutní místo. O Velikonocích roku 1729 vztyčili na skalnatém vrcholku tři kříže, u nichž byly poprvé předváděny pašijové hry o utrpení Páně. Později se pašije hrály na náměstí ve Cvikově, odkud se na paměť ukřižování Ježíše Krista vynášely na vrchol kopce velké dřevěné kříže. V srpnu 1738 se také začala stavět poustevna a jejím prvním obyvatelem se stal Josef Schür. Poustevníci zde žili až do roku 1782, kdy císař Josef II. c.k. dekretem všechny poustevny zrušil. Kapličky křížové cesty postupně zchátraly, ale koncem 19.století bylo z dobročinných příspěvků vystavěno 14 nových kamenných kapliček. Na vrcholové skále za kaplí Božího hrobu byla upravena malá plošinka, na níž stál kamenný sloup s železným křížem z roku 1830, obklopený sochami Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a sv. Maří Magdalény z 1. poloviny 19.století. V roce 1923 byl v lesíku za kaplí upraven a 14. října slavnostně posvěcen Háj hrdinů, věnovaný obětem 1. světové války. Na kamenech mezi vysázenými rododendrony bylo umístěno více než sto bronzových tabulek se jmény padlých a o výročních dnech sem putovaly průvody spojené s pobožnostmi. Po druhé světové válce se už o Kalvárii nikdo nestaral a ponechána času i vandalům postupně chátrala. Teprve po roce 1991 ji město nechalo opět zrenovovat. Vrcholová kaple Božího hrobu byla nedávno opravena, ale uvnitř je prázdná.
zdroj:https://www.cvikov.cz/3%2Dkalvarie%2Da%2Dbozi%2Dhrob/d-2087