Saňkařská dráha

19.11.2021
archiv histori muzeum Smržovka
archiv histori muzeum Smržovka
Sáňkařská dráha Smržovka, "Kalamita" 1981 (archiv Luboše Beránka)
Sáňkařská dráha Smržovka, "Kalamita" 1981 (archiv Luboše Beránka)

První sáňkařská dráha

 vznikla ve Smržovce již v roce 1912 a vedla z vrcholu Černé studnice až k továrně Karla Roigka v Táborové ulici č.p. 887 a 888, ve které se vyráběla střešní lepenka a cement. Ve Smržovce se závodilo na více místech, například na cestě ze Stráže do Střední Smržovky k bývalému hostinci Fortuna.
Smržovští sáňkaři patřili již mezi dvěma válkami k mezinárodně úspěšným. Hani Finková byla ve 30. letech dvakrát mistryní Evropy, Alfréd Soukup skončil na dvousedadlových saních druhý. Ano, ten známý Soukup, výrobce saní. Pro zajímavost - Alfréd Soukup startoval ještě v roce 1961, ve svých 75 letech, na mistrovství ČSSR na Slovensku.
Druhá světová válka tradici sáňkařských závodů přerušila, ale již v roce 1946 ji bratři Josef a Bohuslav Patrmanovi obnovují, když pořádají první poválečný závod a zakládají sáňkařský oddíl. V roce 1950 se koná na dráze z Horní Černé Studnice do Jablonce nad Nisou mistrovství Československé republiky a vítězem se stává Rudolf Musil ze Smržovky.
Zlaté období smržovských saní, které spadá do 60. let a začátku 70. let 20. století, se rozjíždí, u nás i ve světě jsou známá jména smržovských závodníků. Vzpomeňme alespoň na ty nejúspěšnější a nejznámější: Horst a Roland Urbanovi, Dana Beldová - Spálenská, Erich Peukert, Jiří Hujer, Jan Hamřík, Anelis Vaterová - Vobořilová, Hana Nesvadbová, Manfred Novotný, Petr Škrabálek a další. Olympijských her, evropských, světových i domácích klání se zúčastňují smržovstší sáňkaři v hojném počtu a dosahují vynikajících úspěchů.
15. července 1972 byla zahájena výstavba betonové sáňkařské dráhy podle návrhu Horsta Urbana a projektu ing. Nechanického. 10. listopadu 1975 byla dráha, 1020 m dlouhá, se sklonem 8,3 %, s 8 zatáčkami a karuselem, slavnostně otevřena. Od roku 1975 se na dráze nejen sáňkuje, ale startují tady i odvážní skeletonisté. 80. a 90. léta přinesla do sáňkování mnohé problémy, závodníků ubývá, zimy nejsou dobré, ve světě se staví uměle chlazené dráhy, kterým nemůže smržovská konkurovat. Chybí potřebné finance. V současné době probíhají rekonstrukce některých částí sáňkařské dráhy, která je v České republie jediná sjízdná, avšak závislá na rozmarech počasí.
Ve všeobecném povědomí je sáňkařský sport spojen především se jménem kreslíře Petra Urbana, ostatní závodníci v mezinárodní konkurenci získávají body spíše jako junioři. Ve Smržovce přesto chuť sáňkovat stále trvá, úspěšné sezóny žákovských kategorií jsou toho důkazem.
Zdroj: Historické procházky Smržovkou, kalendář 2005
pohlednice 1975, archiv Muzeum místní historie

archiv histori muzeum Smržovka
archiv histori muzeum Smržovka
Ze závodů 31.1.,foto I. Hujerová
Ze závodů 31.1.,foto I. Hujerová
Humorista a kreslíř Petr Urban | CNC_Martin Přibyl
Humorista a kreslíř Petr Urban | CNC_Martin Přibyl
Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban | Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban
Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban | Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban

Závodní sáňkařská dráha Smržovka.

 Sáňkařská dráha, která proslavila Smržovku nejen u nás, ale také v zahraničí, byla vybudována v roce 1912.

Ta současná vznikla v letech 1972-1975.

Dráha je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, dosahuje se zde průměrné rychlosti 79,6 km/h, maximální 103 km/h. Raritou je kruhová 400stupňová zatáčka (karusel).Sáňkařskou dráhu vlastní TJ Saně Smržovka, jehož členové již pro Smržovku získali nemálo medailí z mezinárodních i světových sportovních událostí.Nepodařilo se mi dohledat informace o aktuálním využívání této dráhy. I když na první pohled vypadá, že už má svoji slávu za sebou, tak si dovedu představit, že by pod sněhem mohla fungovat. Jsou zde vidět i moderní kamery a novější kabely, ale mám z toho místa smíšené pocity. Pokud má někdo informace o aktuálním stavu využívání, či plánech vlastníka dráhy, budu rád za tyto informace, a v případě relevantního zdroje je doplním k webovému příspěvku.

Nepleťte si tuto dráhu s přírodní sáňkařskou dráhou z rozhledny Černá Studnice: https://www.jednoustopouceskem.cz/rozhledna-cerna-studnice/Informace o poloze a přístupnosti:https://www.jednoustopouceskem.cz/zavodni-sankarska.../_____www.jednoustopouceskem.czJednou stopou Českem | Jednou stopou za hranice ČRVýlety v jedné stopě | Parťáci v jedné stopěIG: @jednoustopouceskem | @motorkarnacestachPartner projektu: BMW Motorrad DyCom Karlovy Vary | www.dycom.cz

    Petr Urban před startem závodu | foto: Bořivoj Černý, MF DNES
Petr Urban před startem závodu | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Petr Urban

(* 8. srpna 1960) je český sportovec (sáňkař), kreslíř a ilustrátor.

Biografie

Pochází ze severočeské Smržovky, kde jeho rodina žije už celé generace. Saně byly první sport, který začal vnímat a stejně jako jeho pradědeček, strýcové a otec v něm dosáhl mnoha úspěchů. Reprezentoval Československo na zimních olympijských hrách v roce 1992 v Albertville.

Je ženatý a má dvě děti. Původně se vyučil nástrojařem, ale od roku 1991 profesionálně kreslí. Kreslený vtip mu poprvé uveřejnili v časopise Dikobraz 20. února 1985. Prvním mezinárodním úspěchem pro něj bylo v roce 1989 čestné uznání z mezinárodní soutěže kresleného humoru v turecké Ankaře.

Kreslí vtipy do novin a časopisů, pravidelně spolupracuje například s Mladou frontou plus, Nedělním Bleskem, Stadionem a se Světem Motorů. Dále s Pivním kurýrem a Českým rybářem. Občas publikuje také v deníku Sport. Podle jeho kreslené postavičky Rudy Pivrnce se jmenuje i pivo Pivrnec. Na počest postavičky nazpívala skupina Kabát píseň Pivrnec.

Kromě knih a kalendářů kresleného humoru maluje obrazy a zabývá se aplikací humoru v reklamě.

Publikační činnost

Je spoluautorem či ilustrátorem knih:

  • Mariáš – pravidla, triky a tipy
  • Bodový systém do každého auta
  • Blbiny z ústní dutiny
  • Petr Urban vyslýchá sportovní hvězdy
  • PIVO – příručka pro každého správného Čecha
  • Křížovky s vtipy Petra Urbana
  • SlabikLhář
  • Urbanovy pivní tácky
  • Pivrnec & tchýně
  • Pivrnec & šéf
  • Pohádky pouze pro dospělé – Perníková chaloupka
  • Pohádky pouze pro dospělé – Červená Karkulka
  • Jan Neruda – Povídky malostranské
  • Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka
  • Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky

zdroj: Wikipedia

 Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban | Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban
Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban | Pro Nedělní Aha! namaloval Petr Urban

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka Švejka

Autor: Nakladatelství XYZ © Petr Urban

Známý kreslíř Petr Urban je autorem ilustrací u nového vydání slavné knihy o Švejkovi. "Alespoň ukážu, že nekreslím jenom prasárny," svěřil se v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Byla to moje dosud nejobtížnější zakázka, ale také největší výzva," říká kreslíř, který se proslavil hospodskými a pivními vtipy s Rudou Pivrncem. Kromě knih a kalendářů kresleného humoru maluje obrazy a zabývá se humorem v reklamě. Proslul také jako úspěšný sáňkař; několikrát vyhrál mistrovství republiky a dvakrát reprezentoval na olympiádě.
Ostatně i na sáňky v on-line rozhovoru došlo. " Na olympiádu už se nechystám, ale na takovou malou moji olympiádu na smržovské dráze ano," napsal.

Urban pro Švejka vytvořil přes šedesát perokreseb kolorovaných anilinovými barvami a pastelkami. Třiatřicet obrázků je velkých, třiatřicet se zaměřuje na jednotlivé postavy. Urban nakreslil i jeden celek, kam se pokusil "nahustit" všechny hrdiny románu.
"Měl jsem absolutně volnou ruku a vybírat situace mi pomáhal nejmladší Švejk Ruda Hrušínský," popsal Urban vznik kreseb k románu.
Pověřit ilustracemi knihy Jaroslava Haška současného autora se zdá být od vydavatelů až hrdinský čin - všichni mají totiž Švejka neodmyslitelně spojeného s kresbami Josefa Lady.
"Ladovy ilustrace tvoří kongeniální součást Haškova díla a snad nikdo si bez nich text nedovede představit. Ovšem byla by škoda tento stav zapouzdřit. Švejk je mnohovrstevný román, který dává prostor mnoha výkladům a interpretacím," vysvětluje Vanda Stankeová z nakladatelství XYZ.
Autor: iDNES.czZdroj: https://www.idnes.cz/kultura/literatura/petr-urban-nekreslim-jenom-prasarny.A080813_161633_literatura_efl