Příběh známé tragédie: Smrt Hanče a Vrbaty dodnes varuje před zrádností hor
aktualizováno • 24. 3. 2024 7:05
Právě před 111 lety se v Krkonoších odehrálo slavné neštěstí. Kvůli
náhlé změně počasí při náročném závodě zahynuli známý lyžař Bohumil Hanč
a jeho přítel Václav Vrbata. Seznam Zprávy zmapovaly historii tragédie
i trasu závodu.
Bylo Velikonoční pondělí, 24. března roku 1913. Namísto počátků jara však na vrcholcích Krkonoš zuřila sněhová bouře doprovázená mlhou. Ještě ráno bylo docela pěkně a teplo, nečekaně se však s plnou silou vrátilo drsné arktické počasí.
Navzdory nebezpečí do vánice z Labské boudy vyrazili na lyžích tři muži. Každý na vlastní pěst pátral po Bohumilu Hančovi, posledním účastníkovi lyžařského závodu na 50 kilometrů, který jako jediný zůstal i přes zimu a vichřici na trati a dlouho se nevracel.
Při ranních osmi stupních nad nulou závodníci vyjeli na trať jen v košilích. Během postupného zhoršení počasí všichni kromě Hanče odstoupili. Úspěšný český lyžař to však zřejmě nevěděl a tvrdošíjně pokračoval v závodě. Kvůli extrémním podmínkám se pro něj změnil v boj o přežití.
Trasa závodu na 50 kilometrů
Závod v tragický den 24. března 1913 začínal na Labské boudě. Podle Věstníku Krkonošského, Hančova čísla, vedla trasa přes Martinovu boudu, Vysoké kolo, Violík a Sokolník k Jínonoši a Nové Slezské boudě.
Dále pak k Vosecké boudě, zpět na hřeben k Tvarožníku a přes Sokolník k České budce. Odtud pak k Harrachovým kamenům, na Zlaté návrší a zpět na Labskou boudu.
Závod měl nejméně dvě kola a trasa se pravděpodobně v jednotlivých kolech měnila.
Trasu už dnes není možné přesně zopakovat, protože její části vedou veřejnosti nepřístupnými částmi národního parku.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-historie-hanc-a-vrbata-tragedie-mapa-228284
Bohumil Hanč
Bohumil Hanč (19. listopadu 1886 na Benecku – 24. března 1913 Labská bouda v Krkonoších) byl český sportovec, lyžař, běžec na lyžích. Tragicky zahynul během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš společně se svým přítelem Václavem Vrbatou o Velikonocích roku 1913, když se náhle extrémně zhoršilo počasí.
1907–1913
Dne 24. února 1907 získal svůj první titul z mistrovství zemí Koruny české v běhu na lyžích na 50 km. Šlo o teprve o druhý ročník mistrovského závodu. Druhý byl tehdy Emmerich Rath a třetí Josef Mejvald. Od té chvíle mohl užívat titul Mistr lyžař. Hanč získal mistrovský titul i v následujících letech 1908 a 1909. Potom musel na vojnu – sloužil jako četař v Sarajevu, v císařské armádě. Spolu s ním sloužil i krajan Václav Vrbata, se kterým se znal už ze Sokola a během vojenské služby se stali blízkými přáteli. Po vojně se oženil a se ženou Slavěnou (vlastním jménem Jaroslava *11.5.1890, +15.7.1940) čekal syna Bohumila (*3. května 1913, +26. března 1985).
Osudný závod
Dne 24. března 1913 se konal 8. ročník padesátikilometrového mistrovského závodu v běhu na lyžích. Hanč v této sezóně dosáhl několika vítězství, a přestože manželce (tou dobou těhotné) slíbil skončit se závoděním, chtěl se ještě naposledy zúčastnit mistrovského závodu a z jejich nového domova v Hrabačově (nyní část Jilemnice) doslova utekl. Na závod pozval i Vrbatu, aby viděl jeho vítězství na královské trati.
Závod odstartoval v 7:10 od Labské boudy směrem k Martinovce. Teplota dosahovala mimořádně vysokých 8 °C, a proto všech 6 závodníků vyjelo na trať jen v košilích, bez čepic a rukavic. Hanč se krátce po startu ujal vedení. V 7:55 začalo pršet, u Sněžných jam šel do vedení Karel Jarolímek a u Vosecké boudy Oswald Bartel. U Violíku, před odbočkou k prameni Labe, se do čela vrátil Hanč a od té doby ho už nikdo nepředstihl. V 9:00 se výrazně ochladilo a déšť se změnil ve sněžení. Rath a Jarolímek vzdali kvůli odřeninám na nohou. Trasa pokračovala k Harrachovým kamenům, doleva na Zlaté návrší a odtud zpátky k Labské boudě, kde končilo první kolo.
V 10:20 došlo k dalšímu zvratu počasí, přišla vichřice a hustý mokrý sníh. U Vysokého kola vzdal dosud třetí Bartel a o něco později i druhý Josef Feistauer a poslední Josef Scheiner. Hanč zůstal na trati sám, ale neměl o tom ani tušení. U Nové Slezské boudy mu traťový komisař Kamil V. Muttich, akademický malíř a mj. autor němých značek Krkonoš, podal citrón a rukavice. U Violíku, v 11:52, už další traťový komisař Vladimír Záboj Vaina (pozdější první předseda Horské služby v Krkonoších) věděl, že za Hančem už hodinu nikdo další neprojel, a snažil se proto Mistra zastavit voláním a máváním. Ten ale v silné vichřici nerozuměl Vainovu volání a jeho mávání si zřejmě vysvětlil jako upozornění na směr trati. Na Vainu jenom mávl a pokračoval dál, směrem na Zlaté návrší. Tam, zcela zmožený mrazem, potkal v mlze svého přítele Vrbatu, který mu oddaně navlékl svůj kabát a čepici. Hanč pokračoval k Labské boudě a Vrbata začal sjíždět k Mísečkám, ale po chvíli se kvůli obavám o Hanče vrátil na hřeben a snažil se ho najít a pomoci mu.
Ve 13:15 se Rath, Jarolímek a rozhodčí Fischer vydali z Labské boudy hledat Hanče. Každý vyjel jiným směrem. Ve 13:45 našel Rath Hanče v mlze pod Zlatým návrším, ležícího, naprosto vysíleného, ale stále živého. Podařilo se mu ho odtáhnout asi půl kilometru směrem k Labské boudě, ale na další cestu už neměl sílu. Posadil ho proto k tyči, vrátil se pro své lyže a vyrazil pro pomoc do Labské boudy. Hanče pak na saních dopravili do Labské boudy, ale následné oživovací pokusy už byly marné a podchlazený a vyčerpaný Hanč zemřel na selhání srdce.
Vrbata mezitím objevil Hančovy ve sněhu zapíchnuté lyže a snažil se přítele v okolí najít, ale marně. Byl nalezen o něco později na návrší mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrším, které se dnes na jeho počest nazývá Vrbatovo návrší.
Pomníky
Tragickou událost dnes připomínají dva pomníky:
- Hančův pomník (50°45′30″ s. š., 15°32′40″ v. d.) na červené turistické značce mezi Vrbatovou a Labskou boudou. V těchto místech zanechal vysílený Emerich Rath polomrtvého Bohumila Hanče. Na desce je místo jména Bohumil "mistr".
- Mohyla Hanče a Vrbaty (50°45′8″ s. š., 15°32′52″ v. d.) na Vrbatově návrší na červené turistické značce mezi Vrbatovou boudou a Harrachovými kameny. V těchto místech byl nalezen umrzlý Václav Vrbata.
zdroj: Wikipedia
Václav Vrbata
Václav Vrbata (11. října 1885 Kruh (okres Semily) – 24. března 1913 Vrbatovo návrší v Krkonoších) byl český lyžař a přítel Bohumila Hanče. Znal se s ním ze Sokola a také z vojenské služby – sloužili spolu v Sarajevu v císařské armádě a stali se blízkými přáteli. Oba tragicky zahynuli během závodu v běhu na lyžích na hřebenech Krkonoš, když se náhle extrémně zhoršilo počasí.
Dne 24. března 1913 se konal 8. ročník padesátikilometrového mezinárodního mistrovského závodu v běhu na lyžích. Hanč v této sezóně dosáhl několika vítězství a přítele Vrbatu na závod pozval, aby viděl jeho vítězství na královské trati. Závod odstartoval v 7:10 od Labské boudy směrem k Martinovce. Teplota dosahovala mimořádně vysokých 8 °C, a proto všech šest závodníků vyjelo na trať jen v košilích, bez čepic a rukavic. Kolem osmé hodiny se počasí zkazilo a začalo pršet, o hodinu později se výrazně ochladilo a déšť se změnil ve sněžení. Po desáté hodině přišla vichřice a padal hustý mokrý sníh. Kvůli počasí postupně vzdali všichni závodníci kromě Hanče, který netušil, že jede sám.
Na Zlatém návrší zcela zmoženého Hanče potkal v mlze Václav Vrbata, který mu obětavě navlékl svůj kabát a čepici, aby ho zachránil před umrznutím. Hanč pokračoval k Labské boudě a Vrbata začal sjíždět k Mísečkám, ale po chvíli se kvůli obavám o Hanče vrátil na hřeben a snažil se ho najít a pomoci mu. Po nějaké době objevil Hančovy ve sněhu zapíchnuté lyže, ale samotného Hanče hledal marně. Toho totiž mezitím našel Emerich Rath, další z účastníků závodu. Naprosto vysíleného Hanče odtáhl asi půl kilometru směrem k Labské boudě, ale na další cestu už neměl sílu. Posadil ho proto k tyči a vyrazil pro pomoc. Hanče pak společnými silami dopravili do Labské boudy, ale následné oživovací pokusy už byly marné a podchlazený a vyčerpaný Hanč zemřel na selhání srdce.
Zhruba ve stejnou dobu byl na návrší mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrším nalezen zmrzlý Vrbata. Toto návrší se dnes na jeho počest nazývá Vrbatovo návrší a nedaleká turistická chata se jmenuje Vrbatova.
zdroj: Wikipedia
Emerich Rath
66 let lyžařem: německý Čech Emerich Rath
Jméno Emerich Rath se začalo nořit z hlubin zapomnění i díky novému
filmu Poslední závod. Mimořádná osobnost, která se za ním skrývá,
patří na první stránky dějin lyžování v českých zemích. Vydejme se
proto na dobrodružnou túru přes dálku větší než století, do
východočeského Broumova, poetického městečka s barokním klášterem
benediktinů. Tam se v roce 1893, jako desetiletý žák tamní obecné školy,
Emerich Rath poprvé sklouznul na ski.
Lyže to ještě vpravdě nebyly, snad dětské dužky. Rath už v těchto letech uměl bruslit a plavat. O tři roky později je obdarován starším přítelem, studujícím ve Vídni, přepychovými bukovými thonetkami – teď už je ve třinácti skijákem se vším všudy. Vázání měl jen rákosové bez svorek, s prstním řemenem, protaženým dlabanou lyží. Měřily 190 cm. Český Němec E. Rath vzpomíná, jak urputně jezdil jako samouk se zápalem kluka a podnikal první výlety k hranicím s Pruskem. Odrážel se jednou předlouhou bambusovou holí. Zastavoval se jakýmsi záhadným švihem, telemarku podobným, který sám, jak se vyznal ve svých abrahámovinách, vynalezl. Prudké stráně sjížděl střelou (šusem), podotýkaje, že dnes by jezdil opatrněji. Pravidelně přijížděl domů promáchaný od výmazů; nakonec mu otec, povoláním švec, ski zabavil. Zakrátko táta synovi lyže vrátil po logické výmluvě Emerichově, že na nich bude dřív ve škole. Ale hned první den přijel pozdě, poněvadž se do kopečka stále vracel.
Mládí v Praze
Jinošská léta ho viděla v Praze, kde ho 5. listopadu 1883 křtili u svatého Apolináře vltavskou vodou, učit se kupeckému řemeslu. Tady začal s atletikou a fotbalem a v roce 1902 měl zase příležitost si na vypůjčených lyžích zajet z Brandýsa po silnici do Karlína. V průběhu 25km jízdy to pro většinu náhodných přihlížejících byla velká podívaná. Jiný, větší výlet, o 4 sezóny později, uskutečnil Emerich z Hronova do Broumova. O rok později se u předsedy Českého ski klubu Josefa Rösslera Ořovského přihlásil na XII. Mezinárodní závody ve Vysokém. Přesně to bylo v neděli 27. ledna 1907. Světe div se: samouk, příležitostný lyžař a závodnický elév E. Rath dojíždí v Mistrovství zemí Koruny české na 10 000 m druhý, těsně za mistrem Hančem, a stejného umístění dosahuje v překážkovém závodě o Dieskauův štít na distanci 2 000 m. Jelikož Rath do té doby nezávodil, a tudíž ještě neměl na kontě žádné vítězství, platil podle tehdejších pravidel za juniora (bylo mu 24 let). V této kategorii ve Vysokém na 1 000 m zvítězil v čase 7.04 min. Startoval tehdy v jednom dni na třech obtížných závodních tratích.
Sám k tomu dodal: "Díky mé atletické průpravě jsem byl dobrý na běh a vyrovnal jsem technické nedostatky lyžaření houževnatostí. Jel jsem na turistických lyžích 7,5 cm širokých na bačkorové balatě. Hole jsem měl podvojné, jasanové, daly se složit pro jízdu ze svahu, zvanou na koštěti. Jen Hanč jel tenkrát ve Vysokém ještě s jednou dlouhou holí bambusovou.
O dva týdny později umožnily dobré sněhové poměry provést u Prahy lyžecké závody v Chuchli. Ty se těšily velkému zájmu obecenstva. Sněhu u kostelíčka nebylo právě mnoho, ale jelo se! Unikátní byla jízda na 3 000 m bez hole, kde jsem byl druhý mezi vysockými Jodasem a Bartoněm. Vítězný učitel Jodas měl čas jen 3 a 1/5 vteřiny pod 19 minut. V Chuchli vyhrál jsem 5 km v čase 22.15, 2/5 min před Bartoněm. Jezdil jsem za německý fotbalový klub (DFC), jehož jsem byl členem. Toho roku jel jsem i svou první mistrovskou padesátku s batohem – 40 km společně a posledních 10 km na rychlost. Opět zvítězil Hanč, když mě po osmihodinové jízdě porazil o 4 minuty.
V dalším roce jsme už znali Huitfeldovo protahované, kožené vázání. Lyže, které jsme zpočátku natírali jen parafínem, se už mazaly včelím voskem! V té sezóně 1908 jsem v závodě s překážkami v Jilemnici na 2 000 m poprvé oplatil porážku Hančovi, což tenkrát bylo veliké překvapení, že Pražák porazil horala! Na prvních závodech v cizině jsem startoval v Mürzuschlagu; bylo to mistrovství Rakouska na 15 km. Tehdy jsem skončil druhý za rakouským mistrem Müllerem z Innsbrucku, ale před Norem Blichem. Moje široké lyže s balatou vázáním byly na posměch Vídeňákům, kteří se divili, jak mohu dosáhnout tak dobrého výsledku, a netajili se, že bych musel závody vyhrát s převahou, kdybych měl alespoň takové ski jako moji konkurenti. Však jsem jako cenu dostal pár norských lyží. V Rakousku se skákalo na turistkách a já si skočil bez pádu 16 m v krásné široké stopě, která mě celou moji kariéru neopustila. Také se někdy stalo, že jsem coby poslední startující přijel první do cíle; nebylo to při třídě startujících nic zvláštního, neb příprava atletická prospěla mi velmi."
Medaile z 15 sportů!
Opusťme na pár řádků Rathovo vzpomínání na lyžařské začátky a poohlédněme se po nevšedních životních osudech sportovce, aktivně závodícího do pozdního věku. Emerich nebyl gründerem sportů jako Rössler, byl jejich zaníceným provozovatelem. A bylo těch sportů 15(!), ve kterých hromotluk Rath vyhrával i prohrával. Byl řadovým účastníkem obrovského mystéria tělesné aktivity. Poctivý, železný a jako lev silný, kdy jen takoví lidé nezdolného zdraví mohou beze škody snášet takovou tréninkovou a závodní zátěž a nervy vyčerpávající námahu po celodenním stání za prodejním pultem. Ano, Emerich Rath vede sportovní oddělení Rottova železářství, později se osamostatňuje a má svůj podnik Sport – Rath v pražské pasáži, nesoucí dnes jeho jméno. Pozapomenuté Tyršovo "Ni zisk, ni slávu" naplňoval Rath průzračným projevem junáka, propadlého orgasmům z pohybu, vyznávaje svoje krédo: Sport jest poctivá práce v hávu radostném!
Hokejový reprezentant
Úvodní zpověď lyžařova poodhrnula oponu nad časy dávno minulými a přiblížila osobnost, klestící cestu sportu u nás, ač sama národnosti německé. Kráčejme po její cestě do doby průkopníků, kdy všechno ve sportu stávalo se poprvé. Sokolský příměr, vyřčený generaci před Rathovým narozením, "pěstovat sílu těla mužného, aby zakrnělé a zeslabené plémě věku komtoárů a kanceláří tělocvikem se opět zotavilo a zesílilo; aby rovnalo se víc oněm svěžím, krásným mužům, kteří měřili své síly na kolbišti olympijském" naplnil Emerich podvědomě svou posedlostí sportem. Sporty zimní, snad s výjimkou krasobruslení, okusil snad všechny. Začalo to v Broumově, kdy kluštil na kůslích (bruslil) už v sedmi letech. Na bruslařských dovednostech stavěl jako hráč kanadského hokeje, kdy v Berlíně v letech 1912 a 1926 startoval i za české reprezentační družstvo. Ve slavném mužstvu Charlottenburgu bojoval o mistrovství Rakouska; skončil s ním jako vicemistr. Hrál i v týmu Sparty. Ještě předtím, než praktikoval lední, hrál i bandy – pozemní hokej.
Rychlobruslař, bobista, sjezdař
Rathovi je jedenadvacet let a na bubenečské dráze vyhrává na 1 000 m distanci juniorku v rychlobruslení. Učil se u bratrů Potůčků, nestorů a mistrů země z 90. let předminulého století, vážných soupeřů výborného bruslaře J. R. Ořovského. V roce Rathova prvních rychlobruslařských klání, psal se rok 1904, prohrál s šampionem Nedvědem, kterému po 28 letech (kdy Rathovi táhne na padesát) v Praze na stejné trati porážku oplatil! Vzhledem k tomu, že kilometr je v rychlobruslení považován za dlouhý sprint, je závodění starých pánů Ratha a Nedvěda úžasné. Oba patří do kategorie "starých nezmarů". Plejáda výčtu zimních sportů nekončí, Rath i díky své hmotnosti 100 kg – často závodí na dvou- a čtyřsedadlových bobech v Bavorsku, Tyrolích a Dolomitech. Nevyhýbá se ani počátkům sjezdových soutěží, po velké válce se usadil v Bolzanu a startoval na sjezdovkách v Meranu, Clavieres a v Arlbergu si zajel slavný Mairennen.
Chodec, maratonec… krasavec!
Tím však výčet závodně okoštovaných sportů jen začíná. Rath byl skvělým lehkým atletem, a pokud si jeho osobáky promítneme do tabulek, neměl by daleko do vícebojařské špičky. Přes svoji vysokou hmotnost byl dostatečně výbušný, rychlý i obratný. Přesto vytrvalecké disciplíny – chůze a maratón, patřily k jeho nejoblíbenějším. Byl mistrem Čech a utvořil rekord v chůzi na trati Praha – Brandýs. Tento závod vyhrál čtyřikrát. V chodeckém maratonu Liberec – Ústí n. L. (108 km) zvítězil s náskokem celé hodiny před nejbližším závodníkem; čas Emerichův byl 12 h 27 min. V roce 1904 je třetí na Běchovicích (10 km). Nejlepší výsledek v maratonu zaznamenal v Berlíně v roce 1907, kdy zvítězil v tehdy parádním čase 2 h 55 minut. Londýnské LOH mají ve výsledcích Ratha na 25. místě, o čtyři roky později je na olympiádě ve Stockholmu ve stejné disciplíně 33. Na obou hrách startoval v dresu Rakouska. Často vypráví o kuriózním finiši chodeckého závodu ve Frankfurtu n. M. na 100 km. Na stadionu došel do cíle s proslulým Wilhelmem v mrtvém závodě. Hodinu po skončení vyhlásili rozhodčí souboj obou vítězů na 1 atletický ovál – o pár centimetrů vítězí specialista Wilhelm a Rath, už pokolikáté, bere 2. místo. A to v atletice vůbec nepatřil k pomalým – 400 m uměl za 55 vteřin, o tyči dokázal 310 cm (o 8 let později byl nejlepší u nás evidovaný výkon 320 cm!), diskem házel 36 m, koulí vrhal 11 m, do výšky skáče 162 cm; všechny tyto výkony zapisoval do roku 1915, po válce už závodil ve třídě starších. Ta se vypisovala pro pány nad 35 let věku. Připomeňme ještě skvělý čas na trase Wroclav – Broumov (100 km), kterou zdolal za 11 hodin. A jsme u disciplíny vojenské, dnes branné; tehdy se závodilo v chůzi na 50 km s téměř 30kg zátěží. Vrcholný podnik, jakési mistrovství, vyhrál Rath jedenáctkrát v řadě. V roce 1909 v této disciplíně ustanovil rekord 6 hodin 13 minut. O tom, jak v cíli furiantsky reagoval, referuje SNOW v jednom z loňských čísel. Šampión Rath měl exkluzívních kousků povícero, dokonce se zúčastnil soutěže mužské krásy, tady mezi 150 muži obsadil pódium, vyhlásili ho na 6. místě.
Rathovy taškařice I.
Těsně předtím, než se Emerich Rath osamostatnil jako obchodník, došlo v Praze na Žižkově k nevídané exhibici. LZK Praha uspořádal přímo v hlavním městě Republiky československé závody ve skoku na lyžích. Bylo to v sezóně, kdy norský skokan Sigmund Ruud, přezdívaný Bolan, se v Zakopaném stal mistrem světa. LZK tehdy budoucího mistra světa angažoval jako trenéra a poradce pro klasické lyžařské závody v Praze. Jakpak by ne – toho roku byl předsedou Svazu lyžařů a zároveň i LZK, současně starostou ČOS dr. Južík Scheiner, který si grandiózní gesto s povoláním hvězdného Nora do Čech mohl dovolit. Běžecké závody se konaly na Mrázovce. Skokanské byly 10. února a pro obrovský divácký ohlas i o 14 dní později, 24. února 1929 na Žižkově. Můstek stál s rozjezdem z hrany sokolského cvičiště na Vítkově s dojezdem na terase nad Severní dráhou. Nedaleko stála tělocvična Sokola Karlín s tehdy čiperným lyžařským odborem. 29 skokanů ze 3 klubů čítala startovní listina; chybět nemohl Emerich Rath, tehdy šestačtyřicetiletý, aplikující v letu nad dopadem širokou stopu. Hned po odrazu z hrany stolu roztáhl nohy (vynález V stylu?). Ruud mu poradil, aby si nohy nad kotníky na nájezdu sepnul gumovým pásem. Rada nepočítala s extrémními silovými dispozicemi Rathovými; po odrazu pás praskl. Co by se dělo, kdyby řemen vydržel při tehdy striktně dodržovaném telemarském doskoku, nelze domyslet – dojezd můstku pod Vítkovem byl totiž krátký a lyžaři, kteří brzdili pozdě, spadli z terasy na svah nad železnicí.
Zápasník, boxer, ragbista
V Německu, kde dlouho pracoval, doposud archivují jeho nečekané výsledky
v těžké atletice. Denně tvrdě posiloval s břemeny, možná u vědomí
své kondice si neodpustil dlouhotrvající zápas s mistrem Berlína
v těžké váze. Klasický zápas skončil plichtou a přinesl lyžařovi
a maratónci Rathovi velké ovace publika. A když už zápasil s profíkem,
proč to nezkusit v boxu? Neuvěřitelné! V roce 1912 se příležitostný
rychlobruslař Emerich Rath stává boxerským šampiónem Německa v těžké
váze! Pár týdnů poté ještě v Hamburku ve vyzývacím mači poráží
mistra anglických kolonií na body.
Jako borec, tělocvičnými životopisci označovaný za sportsmana
s nádherně vypracovaným svalstvem si troufne i na rugby, které hraje za
Berliner Sportclub.
Plavec, kajakář… a polyglot
Sníh a led ve skupenství tekutém učaroval Rathovi jakbysmet. Jako školáček v Broumově plave, jako statný junák startuje v plaveckém závodě napříč Prahou. V celoživotní Rathově lásce trampingu nesmí chybět loď. Začínal klasickou veslařinou, v roce 1903 je členem pražského klubu Regata, o rok později strokuje čtyřku a vítězí se svou posádkou v Drážďanech. V Berlíně vesluje na slavné osmě Hellas, šňůra vítězství na ní hovoří za vše. Z veslice do kanoe – to byl životní přestup skauta z Luk pod Medníkem. V cizině je oslavován za pionýrské sjezdy na kajaku – v jedenadvacátém roce, kdy už mu pomalu táhne čtyřicítka, sjíždí po Adiži a Pádu do Benátek. Jeho splutí Tibery z Citta di Castello do Říma po dosud nesjízdné, divoké a nepřístupné řece bylo osobním triumfem vášnivého sportovce. Tento výkon přinesl do jeho sbírky dantesů, medailí a čestných cen diplom římských veslařů. Jsme-li u cen, měl jich na kontě v sedmém deceniu života půl tisícovky. Na řekách jsou zaznamenány i numerické hodnoty jeho výkonů – z Pasova do Vídně za 24 hodin, výlet na kajaku na letní olympijské hry 1924 do Paříže měřil po Seině ze Saint Colombes do hlavního města Francie 360 km. V kanoistice funkcionařil, byl prvním mezinárodním tajemníkem Svazu kanoistiky. Ano, takovou funkci si mohl lehce střihnout, ovládal francouzštinu, angličtinu, italštinu, němčinu, polštinu, ruštinu, češtinu a učil se španělsky! Kdo z našich současných vrcholných sportovních funkcionářů je jazykově vybaven jako pražský obchodní příručí a pozdější broumovský bezdomovec?
Rathovy taškařice II.
O rok dříve, při ZOH ve Svatém Mořici, si hřmotný Rath neodpustil jinou, z dnešního pohledu taškařici. Tehdy to však zamýšlel vážně. Olympijských her se účastnila československá vojenská hlídka v ukázkovém závodě. Ten probíhal na trati o délce 30 km, cílový čas okolo 4 hodin. Emerich se na OH vydal jako divák, na ski se s batohem vydrápal na nejvyšší bod trati do výšky 2 850 m n. m., vytáhl gramofon na kliku a hochům zahrál, aby je povzbudil! Která skladba to byla, neprozradil…
Tenista, horolezec… a vegetarián
Leč zacouvejme zpět do luhů sportovních. Byl zarputilým hráčem tenisu, vždyť šikovné ruce uplatnil už v atletice, hokeji, boxu, zápase a k tomu přidejme další výsostný sport – horolezectví. Domácím eldorádem mu bylo Česko-saské Švýcarsko; v pražské Šárce je prvolezcem skalního komínu, který tak nese jeho jméno. Vysokohorskému lezení věnoval řadu sezón v Alpách. V nich, jako vojenského instruktora lyžování, převeleného z Krakova, ho čekaly i horké chvilky. Vyvázl jako alpinista a skiják ze šlamastyk všelijakých – v Collbriconu, Ortlesu, Marmolatě. Podařilo se mu obratně se vyhnout obřímu lavinovému sesuvu, který ale současně pohřbil 350 jeho druhů ve zbrani v časech světové vojny.
Skaut, tramp, sportovec a rekordman Rath byl od puberty ortodoxním vegetariánem, tento životní styl lakonicky zdůvodnil etikou a příměrem: "Nechci, aby se pro mou stravu zabíjela zvířata, a maso jsme doma měli jen v neděli a stejně mi nechutnalo."
Dobrodinec, vyvrhel, bezdomovec
Obchod se sportovními a trampskými potřebami si otevřel na začátku třicátých let. V jeho skladu za 2. světové války ukrýval Borise Efenbergera, německého žida. Po válce se Borisovi otevřel západ, přesto ho Rathovi ještě hodnou chvíli podporovali finančně. Jak širokou měl Emerich hruď, tak široké měl srdce. Tak vzácné a odvážné charaktery často poškodí přízeň mocných. To potkalo i Ratha, kterému soudruzi na začátku 50. let obchod zabavili kvůli propagaci amerikanizmu a na rok ho posadili do basy. Po návratu z vězení mu byl přiznán ten nejnižší důchod, bral 370 korun československých. Živil se pak všelijak – brigádami, fyzickou prací, prodejem drobného majetku a sbírkových předmětů, přednášel ve školách. 4. prosince 1959, to je Rathovi 76 roků, píše do Jilemnice lyžařskému známému: "Milý příteli! Na Jestřábích boudách byl jsem pouze 4 dni, neb tam nebyli již hosti a jsem od 1. července na Luční boudě, dnes moderní hotel, kde pracuji, co požadují, strava výborná a hojná a platím pouze 6,- Kč denně a 10,- Kč za celý měsíc byt. Začal jsem již svoji 63. lyžařskou sezónu. Jsem zdráv, bylo mi 5. listopadu šestasedmdesát a vesele kráčím do 77. Srdečně Tě zdraví E. Rath."
Místo dobrodružství domov důchodců
Na konci své sportovní kariéry plánoval Rath další z fyzických, náročných testů nezdolného organizmu. Opakoval si italštinu, chtěje jet v létě 1960 do Říma na olympiádu na kole se stanem a spacákem. Cestou zpět zamýšlel pořádat přednášky o hrách ve Švýcarech, Německu a Rakousku. Bohužel měl za sebou flastřík a roční vězení, a to režim nezapomínal. Rathovi nedal výjezdní doložku, což on nedovedl pochopit. Fiasko ojedinělého plánu mělo překrýt umístění E. Ratha do Domova důchodců u Benešova. Tam se mu hrubě nelíbilo, zanedlouho se stěhuje k bratranci do Broumova. Tam se hrotily spory, Rath byt opouští, píše se konec léta 1962. Spí na lavičkách, myje se v kašně na broumovském rynku. Je zanedbaný, zarostlý, připomíná podivína. Před půlstoletím žití ve stylu bezdomovce myslitelné nebylo. Čacká esenbácká hlídka odváží počátkem září Ratha do Domova důchodců ve Stárkově u Police nad Metují. O pár měsíců později, tři dny před Štědrým dnem 1962, umírá na následky infarktu v nemocnici v Broumově. Na návrh svých obdivovatelů a krajanů z Mikroregionu Stěnava byl olympionik a vegetarián Emerich Rath in memoriam oceněn Klubem fair-play při Českém olympijském výboru diplomem za celoživotní postoje a přínos sportu.
Ať se Ti tam nahoře, Emerichu, skvostně lyžuje!
zdroj: https://snow.cz/clanek/6648-66-let-lyzarem-nemecky-cech-emerich-rath
Emerich Rath (5. listopadu 1883 Praha – 21. prosince 1962 Broumov) byl všestranný český sportovec německé národnosti.
Životopis
Narodil se v Praze, v rodině obuvnického pomocníka Josefa Ratha (1849 Sušice – 1908 Broumov) a jeho manželky Františky, rozené Wanerové (*1848). Měl mladšího bratra Rudolfa (*1884). Když mu byly čtyři roky, odstěhoval se s rodiči do Broumova. Byl jedním z prvních lyžařů v Čechách (bylo mu tehdy 10 let), lyžování se učil sám. Rodina byla trvale policejně hlášena v Praze, od roku 1910 pouze matka-vdova se synem Emerichem.
Ve čtrnácti se začal učit příručím v železářství U Rotta. Hrál fotbal za DFC Prag a hokej za DEHG Prag. Od šestnácti let byl vegetariánem. Po vojenské službě v Krakově se věnoval velkému množství sportů: atletice, plavání, pozemnímu a lednímu hokeji, kanoistice či rychlobruslení.
Hodnotné jsou jeho chodecké a běžecké výkony: 108 km z Ústí nad Labem do Liberce ušel za 12 a půl hodiny (1905), 20 km z Prahy do Brandýsa za 1:49:47 (1908), závod Praha–Běchovice za 40:52 (1904). Tento závod běžel vícekrát, naposledy v roce 1954. Od roku 1905 vyhrál v Německu 11 chodeckých závodů na 50 km s cca 30 kg vojenské výzbroje, v roce 1909 vytvořil rekordní čas 6:13. Říšské ministerstvo války tehdy uvažovalo o zavedení bezmasé stravy pro vojsko. Na lyžích na mistrovství Království českého v roce 1907 vyhrál na trati 5 km, zatímco na 10 km a 50 km byl druhý. Startoval na olympijských hrách v roce 1908 za Rakousko, běžel maraton za 3:50:30,4. Na olympiádě v roce 1912 ve Stockholmu zaběhl maraton v čase 3:37:03.
Po roce 1900 je mu připisován prvovýstup horolezecké cesty Komín obtížnosti 3 UIAA v horní části skalního masivu Žabák v Divoké Šárce v Praze.
V roce 1912 vyhrál boxerské mistrovství Německa v těžké váze. V zápase remizoval s berlínským mistrem těžké váhy. V Berlíně se také 24. června 1912 oženil s Františkou Krausovou.
Během 8. ročníku padesátikilometrového mistrovského závodu v běhu na lyžích v Krkonoších dne 24. března 1913 po prudké změně počasí odstoupil ze závodu. Později se tři nejzdatnější závodníci, včetně Ratha, vydali hledat ztraceného Bohumila Hanče. Rath jej našel naprosto vysíleného u Zlatého návrší, posadil jej k tyči a vydal se pro pomoc na Labskou boudu. Hanč však zemřel na selhání srdce. Během záchranné akce umrznul také Václav Vrbata, který Hančovi půjčil kabát a čepici. Film Synové hor natočený v roce 1956 podle Rathových slov na premiéře neodpovídal skutečnosti.
V roce 1914 hrál hokej za Čechy na mistrovství Evropy, kterého se zúčastnili pouze Belgičané, Češi, Němci a do počtu místní Berlínský klub.
Za první světové války sloužil jako instruktor lyžováni v Alpách, věnoval se také jízdě na bobech a horolezectví.[8] V roce 1916 byl vyznamenán stříbrným záslužným křížem za záchranu svých žáků při lavinové katastrofě.V roce 1921 splul řeky Adige a Pád (z Bolzana do Benátek) a Tiberu (z Città di Castello do Říma).
V roce 1923 se vrátil k Rottovi, kde zahájil prodej sportovních potřeb a kde také v roce 1929 zaměstnal i legendárního norského skokana na lyžích Sigmunda Ruuda (1907–1994), který na konci dvacátých let pobýval v Praze.
V roce 1929 Rath otevřel vlastní velkoobchod sportovním zbožím ve stánku 28 Veletržního paláce a běžný sportovní obchod v pasáži mezi domy Na Příkopě 23 a Ovocný trh 12 (vžil se pro ni název Rathova pasáž, od rekonstrukce roku 2011 se nazývá Pánská pasáž). Kromě sportovního zboží v něm prodával také vybavení pro trampy, když se sám stal příznivcem trampingu. Mezi trampy byl znám pod přezdívkou Šedivý vlk. V Lukách pod Medníkem vybudoval ranč s velkým sportovištěm.
V roce 1924 jel na kajaku 360 km po Seině do Paříže na olympijské hry, kde se setkal s Pierrem de Coubertinem. Po Dunaji dopádloval za 24 hodin z Pasova do Vídně. Vyhrával mistrovství Československa kajakářů. Ještě v roce 1947 ve věku 64 let běžel závod Běchovice–Praha.
Na sklonku života
Za protektorátu ukrýval německého žida Borise Efenberga, kterému pomáhal i po válce. Nepřihlásil se ani k říšskému občanství, po válce nebyl odsunut.[4] V dokumentech Státní bezpečnosti při vyšetřování v letech 1952–53 byl Rath označován jako člověk "české národnosti".
Po únoru 1948 se střetl s komunisty, obchod se sportovními a trampskými potřebami byl Rathovi zabaven a on sám na rok uvězněn (za propagaci západního stylu života a amerikanismus). Tehdy zemřela jeho žena. Ve finanční tísni rozprodával zbytek svého majetku.
Ve filmu Synové hor z roku 1956 o krkonošské lyžařské tragédii hrál malou roli hajného.
Plánoval dojet na olympiádu do Říma v roce 1960 na kole, nezískal však povolení od komunistických úřadů. Místo toho byl umístěn do domova důchodců v Benešově, odkud odešel do Broumova. Žil u bratrance, se kterým se po několika měsících nepohodl, odešel od něj a žil jako bezdomovec, což bylo v roce 1962 nepřípustné. Byl umístěn do domova důchodců na zámku ve Stárkově, zemřel na infarkt v nemocnici v Broumově, v první zimní den roku 1962. Dožil se 79 let.
V roce 2004 udělil Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi zvláštní cenu In memoriam.
Obraz v umění
- Emerich Rath je jednou z výrazných postav knihy Synové hor spisovatele Františka Kožíka vydané poprvé v roce 1954 a poté ještě v dalších třech vydáních. V knize je Rath charakterizován jako přítel a sportovní soupeř Bohumila Hanče: "srdečný a otevřený, žil dříve v Praze a znali se s Hančem z minulých závodů". Podle knihy v roce 1956 režisér Čeněk Duba natočil stejnojmenný film Synové hor. Skutečný Emerich Rath v něm hrál epizodní roli lesníka.
- Tereza Verecká: Cesta Emericha Ratha, původní divadelní představení o broumovském hrdinovi. Režie a dramaturgie: Petr Lanta, hudba: Jan Matásek, dramaturgie: Pavla Nohýnková, výprava: Petr Vaněk, produkce: Tereza Vodňanská. Hrají: Martin Legerski, Gabriela Pyšná, Kryštof Nohýnek, Petr Haken, Kateřina Vejrostová a další. Předpremiéra: 22. července 2018, Broumovský klášter, sál Dřevník.
- V roce 2022 měl premiéru film režiséra Tomáše Hodana Poslední závod natočený o tragickém závodě z roku 1913, němž postava Emericha Ratha představuje jednu z hlavních rolí. Ratha si v něm zahráli Marek Adamczyk a Oldřich Kaiser.
zdroj: Wikipedia
Synové hor
Československo, 1956, 96 min
- Režie: Čeněk Duba
- Scénář: František Kožík, Čeněk Duba
- Kamera: Josef Střecha
- Hudba: Jiří Šust
- Hrají: Josef Bek, Svatava Hubeňáková, Jiří Vala, Jaroslav Vojta, Vladimír Řepa, Miloš Nesvadba, Miroslav Polach, Jaroslav Rozsíval,…
Poslední závod
Česko, 2022, 100 min
- Režie: Tomáš Hodan
- Scénář: Tomáš Hodan
- Kamera: Jan Baset Střítežský
- Hudba: Jakub Kudláč
- Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal,
Po stopách Hanče a Vrbaty
"Hanči! Hanči, je konec!" volá do vichřice a hustého sněžení Dr. Vajna,
kontrolor závodu u Violíku. Bohumil Hanč, přes silný vítr, jeho volání
neslyší. Ač promrzlý, uhání dál, směrem k Harrachovým kamenům.
"Hanči! Hanči, je konec!" volá do vichřice a hustého sněžení Dr. Vajna, kontrolor závodu u Violíku. Bohumil Hanč, přes silný vítr, jeho volání neslyší. Ač promrzlý, uhání dál, směrem k Harrachovým kamenům.
Obsah článku ukázatJe 11,52 hod. 24. března 1913, Velikonoční pondělí. VIII. Ročník mezinárodního závodu na 50 km běhu na lyžích jde do svého tragického vyvrcholení.
Ten příběh zná snad každý, kdo vystoupil na vrcholy Krkonoš. Velká Mohyla Hanče a Vrbaty, nedaleko od Vrbatovi boudy, je tichou připomínkou toho, co se tenkrát stalo o Velikonocích, kdy vyhasly dva lidské životy a zrodila se legenda. Přes svět přešly dvě války. Na Hanče s Vrbatou se nezapomnělo, ale následná komunistická moc a propaganda u nás, si jejich příběh upravila po svém a jeden z hrdinů tohoto příběhu upadl v nemilost a zapomnění.
Rád bych si vše připomněl, spolu s vámi, milý čtenáři. Koukneme na filmy, projdeme se po trase závodu, a přitom si připomeneme to nejdůležitější z celého příběhu.
Filmy
Já osobně jsem ten příběh prvně slyšel v dětství od svého otce, kdy jsme spolu byli u Mohyly a také spolu koukali na černobílý film Synové hor (1956). On mi o tom vyprávěl. Později jsem si ho vždy připomněl, když jsem byl na cestách po hřebenech Krkonoš.
V dětství, za socialismu, jsme znali jen jednu verzi, i když otec již něco naznačoval, podle knihy Synové hor Františka Kožíka a filmu, kde hlavní roli Bohumila Hanče hrál Josef Bek a jeho přítele Václava Vrbatu hrál Jiří Vala. Kniha a film realitu dost upravily, s ohledem na tehdejší propagandu padesátých let, kdy film vznikl. Kdyby nebyl černobílý, ale barevný, tak až na tragický závěr, by to mohl být, s nadsázkou řečeno, další díl Anděla na horách.
Přehnané zdůrazňování češství nebo vykořisťovatel v podobě obchodníka s látkami jsou poplatné komunistické ideologii. Nepřidalo tomu ani karikaturní ztvárnění pana řídícího Buchara nebo lyžaře Feistauera, kterého hraje Miloš Nesvadba. Navíc film úplně opomíjí důležitou roli Emericha Ratha.
V dětství mě ale tyto věci nezajímaly, okouzlilo mě to ztvárnění dramatu při lyžařském závodě. Zasněžené hory. Viděl jsem v televizi místa, které jsem sám znal.
Později, kdy jsem již o celé historii tohoto dramatu věděl více, jsem zhlédl film ještě několikrát, naposledy jsem si ho připomenul teď v březnu, kdy jsem psal tento článek a kdy se chystá premiéra nového filmu o tomto legendárním příběhu. Z filmu Synové hor, i když se odehrává před první světovou válkou v roce 1913, "stříká" komoušská propaganda proudem. Zajímavostí je, že režisér filmu Čeněk Duba, za normalizace v roce 1971 emigroval do Švýcarska.
O to více se těším na nový film Poslední závod, který by měl ten příběh ukázat v pravdivém světle. Premiéra se chystá symbolicky na 24. března, na dne, kdy si připomínáme tento závod a vzpomínáme na tragédii Hanče a Vrbaty, dvou přátel, horalů a sokolů.
Trasa závodu
Start závodu, VIII. Ročníku mezinárodního závodu na 50 km běhu na lyžích, který se konal 24.3.1913, byl u Labské boudy. Trasa byla rozdělena na tři kola. První dvě kola vedla přes Martinovu boudu, na Velký Šišák a dál na Sněžné jámy, okolo Violíku na Tvarožník a dál k Nové Slezské boudě, odtud zpět na Voseckou boudu a znovu pod Violík. Dolů k Pramenu Labe a dál k Harrachovým kamenům a zpět Labskou. Třetí okruh, měl být kratší, z Labské nahoru přímo na Sněžné jámy a Violík. Dál na Harrachovy kameny a již ne zpět k Labské, ale přes Zlaté návrší dolů k cíli na Mísečné boudě.
Mísečná bouda, tehdejší největší bouda v oblasti Horních Míseček, stála asi 200 metrů východním směrem od dnešní Jilemnické boudy. Mísečná bouda patřila vdově Karolíně Rennerové, měla 24 pokojů s 54 lůžky a velkou noclehárnou.
V roce 1940 do základů vyhořela.
zdroj: Historie Krkonošských bud, Martin Bartoš, 2021
Na trase
Já sám jsem chtěl již několikrát trasu tehdejšího závodu proběhnout. A jelikož miluji trailové běhání, zvolil jsem pozdní letní termín (4.9.21), hezké počasí na začátku září mi přálo.
Auto jsem zaparkoval na Horních Mísečkách a po žluté jsem se vydal na hřebeny k Mohyle Hanče a Vrbaty.
Hanč vyrazil na start závodu již v neděli, šel pěšky ze svého domku v Hrabačově, části Jilemnice, kde žil se svou ženou. A spolu ostatními závodníky přespával na Labské boudě.
Já jsem si jeho domek také v létě prohlédl. Při jedné s cyklo výprav jsem jel záměrně okolo. Domek je ale možné si prohlédnout pouze zvenčí. Slouží současnému majiteli jako chalupa, není veřejnosti přístupný, je zde pouze informační tabule.
Od Mohyly Hanče a Vrbaty je rozhled na louky v okolí Labské boudy a krásné výhledy na Vysoké kolo, Violík nebo Harrachovy kameny, je vidět i černá silueta chaty Szrenica, která mi sloužila za otočku, ale původní trasa vedla níže k Nové Slezské boudě (Hala Szrenicka), která je o kilometr dále. Trasa závodu jak na dlani.
Od Mohyly jsem běžel okolo Pančavského vodopádu k Labské boudě, a dál na Martinovku, do Černého sedla a přes Velký Šišák k Sněžným jámám. A dál po červené hřebenovce, okolo Violíku, Tvarožníku až na Szrenici.
Zde jsem udělal v okolí Szrenice a Vosecké boudy udělal velké zjednodušení, jedna díky své chybě při nedostatečné rešerši trasy před během a tak zaměnil ty dvě polské chaty. A také díky tomu, že v zimě, a hlavně historicky, se chodilo po jiných trasách, než je dovoleno přes léto.
Původní trasa závodu, v této časti, vedla z Tvarožníku až k Nové Slezské boudě a odtud zpět k Vosecké a zpět na Tvarožník, pod Violík a dolů k pramenům Labe.
Já běžel na Szrenici, na Voseckou a z Vosecké již ne k Violíku, ale po zelené na Labskou louku. A přes rozcestí U Čtyř pánů až k rozcestí U Růženčiny zahrádky. Zde odbočka směr Harrachovy kameny a zpět k Mohyle. Tento okruh měřil 19 km. Velmi podobný okruh tvořil první dvě části legendárního závodu.
Tolik k mému běhání ( mapku z trasou najdete na konci článku ) a rychle zpět do minulosti za Hančem, Vrbatou a lyžníky.
Start u Labské boudy
Závodníci rychlostního závodu odstartovaly 7:10 od Labské boudy. Na startu rychlostního závodu je 6 lyžařů:
- Bohumil Hanč
- Oswald Bartel
- Josef Feistauer
- Josef Scheiner
- Karel Jarolímek
- Emerich Rath
Startovalo se velmi hezkého počasí, hned ráno bylo slunečno a 8 stupňů, podle toho také závodníci byli ustrojení jen do košil, jeli bez čepic a rukavic.
Na paralelní turistický závod vyrazilo hned posléze devět lyžařů. Rychlostní a paralelní? Jaký je v nich rozdíl? Předcházející ročníky měly velmi podobný formát: Většina trasy se jela pohromadě a závodilo se až na posledních cca deseti kilometrech. Osmý ročník byl poprvé rozdělen na rychlostní a na turistický závod.
V první kole se ze začátku pořadí rychle mění, na čele se střídají Jarolímek, Bartel a Hanč. U Violíku při průjezdu směrem k prameni Labe jde do vedení Hanč. Už navždy … .
Start za sluníčka, ale počasí se ryhcle mění
Také počasí se rychle mění. V osm začíná pršet, v devět začíná sněžit a výrazně se ochladilo, v 10:20 došlo k dalšímu zhoršení, přichází silná vichřice a husté sněžení.
Se změnami počasí řídne i závodní pole. V prvním kole vzdávají kvůli odřeninám Rath a Jarolímek, ve druhém postupně končí Bartel, Feistauer a Scheiner. Hanč na trase závodu sám. Mezi tím se vrací na Labskou boudy i skupina lyžařů, kteří jeli turistický závod.
Je 11:52, u kontroly u Violíku Vladimír Vaina na Hanče volá a snaží se ho zastavit. Hanč ho pořádně neslyší, mávne rukou a žene se dál, navzdory vichřici a sněžení. To bylo naposledy, co ho někdo viděl.
Je 13:15 z Labské boudy vyjíždí Rath, Jarolímek a Fischer hledat Hanče, každý trochu jiným směrem. Za půl hodiny Rath Hanče nachází, leží nedaleko Zlatého návrší, je vyčerpaný, ale stále žije. Sundal mu lyže a snaží se ho odtáhnut k Labské boudě, ale po půl kilometru i jemu dochází síly. Musí se vrátit pro pomoc do Labské boudy, sám Hanče není schopen odtáhnout.
Na saních pak dopravují Hanče do boudy, kde jsou ale pokusy o jeho záchranu marné. Hanč umírá, byl silně podchlazen a vyčerpán, jeho srdce již takovou zátěž nevydrželo.
Labská bouda
Jedna z nejznámějších krkonošských bud. První zmínka o boudě u Labského vodopádu, nebo v tomto případě spíše o chatrči, je z roku 1830. Ta stále o trochu níže než současná stavba. O pár let později byla postavena nová bouda, na současném místě. Velký rozvoj nastává po roce 1877, kdy Labskou boudu do svého vlastnictví získal hrabě Harrach a pronajal ji Lambertu Erlebachovi, ten boudu postupně několikrát přestavoval a zvětšoval. V roce 1905 zde bylo už 42 pokojů.
Po první světové válce byla, jako většina majetku hraběte Harracha, vyvlastněna.
- listopadu 1965 bouda do základů vyhořela. V roce 1969 začala stavba současného betonového monstra. Slavnostně bylo otevřeno 15.11.1975.
zdroj: Historie Krkonošských bud, Martin Bartoš, 2021
Na obrázku Labská bouda v létě roku 1915
Václav Vrbata, druhá oběť
Ale co se dělo na vrcholcích Krkonoš mezi 11:52, kdy byl Hanč u Violíku, a 13:45, kdy Hanče našel Rath? Kde vzal Hanč kabát a čepici, ve kterých ho nešli? Jel přeci jen v košili, ne?
Na to bohužel již nikdo nedá plnou odpověď, zde je jen místo pro dedukce a dohady. Hory si berou druhou oběť.
Václav Vrbata, Hančův přítel a sokolský činovník. Jeho tělo bylo nalezeno pozdě odpoledne, ale až druhý den ho identifikuje jeho bratr.
Hanč pozval Vrbatu na závod. Vrbata vychází ze své chalupy v Mříčné ráno, po páté. Cestou se stavuje v myslivně na Rezku, dál o jeho pohybu není zpráv. Prý ho viděl nějaký horal okolo třetí hodiny u Zlatého návrší. To jsou známé indicie. Co se tedy stalo?
Pravděpodobně to mohlo být takto: Vrbata nachází Hanče, vyčerpaného a ležícího ve sněhu. Půjčuje mu svůj kabát a čepici a snaží se najít pomoc. To se mu ale ve vichřici nedaří, sám bloudí. Mezi tím se mine s Rathem, který sundává Hančovi lyže a táhne ho směrem k Labské boudě. Vrbata později nachází jen Hančovi lyže a snaží se Hanče najít. Pátrá v kruhu okolo, sám nakonec vysílen a silně podchlazen padá u Hančových lyžích a umírá.
Možná je také verze, že Vrbata se Hančem potká už někde u Harrachových kamenů, dává mu svůj kabát a čepici, a jde po jeho stopách. V silné vichřici sám dost trpí, později nachází jen Hančovi lyže a snaží se Hanče najít. Pátrá v kruhu okolo, sám nakonec vysílen a silně podchlazen padá a umírá.
Počasí na horách může být velmi kruté
Vichřice, to Velikonoční pondělí roku 1913, řádila na vrcholcích Krkonoš neuvěřitelnou silou a husté sněžení snížilo viditelnost na minimum. Nelze se pak divit, že za krásného počasí, kdy je v oblasti okolo Labské boudy, vše krásně skoro na dosah, se najednou lidi míjí, bloudí a umírají. Hory dokážou být někdy velmi kruté.
Sám jsem zažil pár rychlých změn počasí na horách, a to i přímo v těchto místech Krkonoš, kde se odehrál příběh Hanče a Vrbaty. Naštěstí ale jen v létě, kdy se sice strhla velmi prudká bouře, ale stále byla určitá viditelnost. Navíc dnes je po Krkonoších velmi hustá síť značení, výborně fungující Horská služba. V posledních letech s navigací a pomocí při nesnázích dost pomáhají různé mobilní aplikace, jako jsou Záchranka nebo mapy.cz.
Vždy si vzpomenu na historku, nyní již čtvrtstoletí starou, kdy jsme se s partou kamarádů běželi, po kamenitém horském chodníku, schovat se do Vosecké boudy. Krásný letní den, minimum vybavení i oblečení. Dobrý, dobrý, to přejde, a najednou z toho byla pořádná bouřka a pěkný lijavec. Bylo to hodně rychlé. Když to přešlo, pokračovali jsme dál do Harrachova, kde jsme měli auta a jeli se ohřát a dosušit na chalupu. Rádi si na to, při společných setkáních, připomeneme. Velmi nepříjemná zkušenost, ale jak říkám, to bylo v létě … .
Bohumil Hanč
Bohumil Hanč (19. listopadu 1886 na Benecku – 24. března 1913 Labská bouda v Krkonoších), sportovec, sokol, úspěšný český lyžař na počátku dvacátého století. Krom jiných závodů, v letech 1907-1909 vyhrál třikrát po sobě Mistrovství zemí Koruny České v běhu na lyžích na 50 km.
Živil se jako tkadlec a zedník. Po vojenské službě v Sarajevu, se oženil a se ženou Slávkou žili v domku v Jilemnici (část Hrabačov), čekali syna Bohumila. Jeho narození se bohužel již nedožil.
Václav Vrbata
Václav Vrbata (11. října 1885, Kruh (okres Semily) – 24. března 1913, Vrbatovo návrší v Krkonoších), Hančův přítel, horal, sokol. S Hančem se znal ze Sokola a ještě více se spřátelili na vojenské službě v Sarajevu.
Emerich Rath
Tohoto pražského Němce a výborného sportovce, komunistická propaganda a režim úplně zničil. Rath (5. listopadu 1883, Praha – 21. prosince 1962, Broumov) byl všestranný sportovec. Boxoval ( byl mistrem Německa v těžké váze v roce 1912 ). Byl skvělý běžec, v letech 1908 a 1912 reprezentoval Rakousko na olympijských hrách v maratonu, za Česko nastoupil na Mistrovství Evropy v hokeji v roce 1914, několikrát u nás vyhrál závody mezi kajakáři. A samozřejmě výborně jezdil na lyžích.
Za války se nehlásil k Německu, naopak pomáhal při skrývání Židů. Po válce si v Praze otevřel obchod se sportovním vybavení a vybavením pro trempink. Vše se po roce 1948 a komunistickém puči obrátilo. Dokonce za propagaci amerikanismu a západního stylu života skončil na rok ve vězení.
Později se živil jako pomocník na stavbách a metař. Přišel o veškerý majetek, umírá v roce 1962 v domově důchodců, kam ho komunistický režim "umístil".
Emerich Rath byl Hančův velký přítel, velmi dobře se znali, často se potkávali, nejen na lyžařských závodech. A byl to právě Rath, který se snažil vyčerpaného Hanče donést na Labskou boudu.
Emerichu Rathovi se až v posledních letech, kdy si lidé znovu připomínají tuto krkonošskou tragédii, dostalo uznání. V roce 2004 udělil Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi zvláštní cenu In memoriam.
S příběhem Hanče a Vrbaty a můžeme říci i s počátky lyžování v Čechách jsou spjaté osudy dalších zapálených sportovců, horalů a milovníků hor.
Jan Buchar
Určitě každý z vás viděl film Krakonoš a lyžníci. Role pana učitele, kterého hrál Ondřej Havelka, byla inspirována právě Janem Bucharem, učitelem z Dolních Štěpanic a jedním ze zakladatelů spolku SKI v Jilemnici a Výrazně se podílel na vzniku Svazu českých lyžařů, který byl založen 21. listopadu 1903 v Jablonci nad Jizerou. Byl první předseda prvního národního lyžařského svazu na světě – Svazu lyžařů v Království Českém. Svaz vedl od jeho založení v roce 1903 do roku 1907, kdy jej v této pozici vystřídal jeho přítel Josef Rössler Ořovský.
Velký propagátor turistiky, lyžování a Krkonoš. A skutečně, stejně jako ve filmu Krakonoš a lyžníci, patřil k prvním lyžařům v Krkonoších, přátelil se s lesníky, kteří jako první v Krkonoších měli ski, pořádal přednášky a výlety po horách.
Kamil Vladislav Muttich
Další zajímavou osobností, která je spjata z Krkonoši a závodem, při němž Hanč zahynul, je akademický malíř Kamil Vladislav Muttich.
Při závodě byl jedním z kontrolorů, byl otočce na Nové slezské boudě. Je dílo si slouží v Krkonoších až do dnešních dní. Je totiž autorem krkonošského hřebenového značení, takzvaných němých značek. Ty jsou v Krkonoších od roku 1923.
Vladimír Záboj Vaina a Horská služba
Byl to právě dr. Vaina, který volal na Hanče u Violíku, ať zastaví, že už jede sám.
Vaina měl pak velký podíl na vytvoření funkční horské služby v Krkonoších. před zimou 1934 byl v Krkonoších vytvořen samostatný záchranný sbor o šesti oddílech (oddíl hasičů, oddíl učitelů lyžování a sportovní oddíly). 12. května 1935 byla založena jednotná organizace Horské služby v Krkonoších. Pro účely pomoci turistům bylo postaveno prvních pět stanic první pomoci. Jakožto vrchlabský okresní hejtman, jím byl jmenován právě Vladimír Záboj Vaina.
Na počest činu Václava Vrbaty, kdy poskytl Hančovi svůj kabát, i když věděl, že ohrožuje zároveň svůj život, je 24. březen slaven jako Den Horské služby v ČR.
Stálou připomínkou tragické smrti Hanče a Vrbaty jsou Mohyla Hanče a Vrbaty a Hančův pomník.
Mohyla Hanče a Vrbaty
Mohyla byla postavena na počest Mistra Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty
Mohylu vybudovali členové Českého krkonošského spolku SKI Jilemnice a Českého Ski klubu Hradec Králové v roce 1925. Za války byla poškozena a znovu opravena v roce 1947. V létě roku 2012 byla Mohyla opravena lyžaři Čks Ski Jilemnice, vedenými Vlastimilem Mendřickým, za podpory KRNAP Vrchlabí a firmy Kampa Jilemnice.
Zdroj: krkonossky.denik.cz
Mohyla je přibližně v místech, kde zemřel Václav Vrbata. Leží ve výšce 1412 m, nedaleko od Vrbatovy boudy. To svádí často také k otázce: Proč se Hanč a Vrbata neschovali právě na této boudě. V té době zde ale žádná bouda bohužel nebyla. Vrbatova bouda byla postavena až v roce 1964 a byla pojmenována na památku Václava Vrbaty.
(zdroj: www.krakonosuvsen.cz/vrbatova_bouda.html)
Pomník mistra Hanče
Hančův pomník najdete na cestě od Vrbatovy boudy směrem k Labské, nedaleko Pančavského vodopádu, na tzv. Bucharově cestě.
Je přibližně v místech, kde Rath posadil Hanče k tyči a sám rychle běžel pro pomoc na Labskou boudu.
Původní pomník vybudoval právě Emerich Rath na památku svého přítele Bohumila Hanče, hned po tragické události. Později byl pomník přestavěn do dnešní podoby.
Síň slávy českého lyžování
Síň slávy českého lyžování byla otevřena v rámci oslav 100. výročí založení Českého svazu lyžařů.
V sekci zakladatelů jsou z našeho příběhu Síni slávy Bohumil Hanč, Václav Vrbata, Emerich Rath a Karel Jarolímek. V sekci předsedů je Jan Buchar a Josef Scheiner.
Kompletní aktuální složení Síně slávy českého lyžování najdete na webu: www.czech-ski.com/o-nas/sin-slavy
Vzpomínka a poděkování
Rád bych věnoval tichou vzpomínku na Hanče, Vrbatu a další, kteří našli věčný pokoj na horách. A uctil jejich památku. Zároveň chci poděkovat všem, kteří se starají o turisty na horách, spravují horské chodníky a stezky a starají se o naši bezpečnost. Zvláštní díky všem členům Horské služby, současným, minulým i těm, kteří se na to chystají.
zdroj: https://www.sportigo.cz/po-stopach-hance-a-vrbaty/
POSLEDNÍ ZÁVOD
Pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha
Legendární příběh Hanče a Vrbaty každý zná, málokdo ale ví, jak se opravdu stal. Výpravné filmové drama Poslední závod režiséra Tomáše Hodana přibližuje tehdejší události z mrazivých hřebenů Krkonoš tak, jak se opravdu staly. A objevuje důležitou, zapomenutou postavu Emericha Ratha. Film vstoupí do kin 24. března, tedy přesně v den výročí osudového lyžařského závodu z roku 1913.
Režie: Tomáš Hodan
Scénář: Tomáš Hodan
Producenti: Ondřej Beránek, Martina Knoblochová – Punk Film.
Kamera: Jan Baset Střítežský
Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další
Délka: 100minut
Vyrobili: Punk Film v koprodukci s Českou televizí, innogy, Magiclabem, Pavlem Bouškou a Petrem Dědkem
Distribuce: BONTONFILM a.s.
Premiéra: 24. března 2022
Formáty:
Přístupnost: od 12 let
Žánr: drama
Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….
Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a význam Emericha Ratha byl ve všeobecně známém příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.
Profily tvůrců a herců
Tomáš Hodan (scénář, režie)
Absolvent Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně už během studií natáčel hrané, dokumentární i animované filmy. Jako režisér a kameraman natočil řadu dokumentů v zahraničí, např. v Angole, Sýrii, v Turecku či Afghánistánu. V roce 2006 měl premiéru jeho první celovečerní dokumentární film Půl čtvrté o životě na Zakarpatské Ukrajině, zatím posledním dokumentem v jeho filmografii je Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015). Coby scenárista participoval na několika úspěšných seriálech, např. Dáma a Král, Kancelář Blaník, Republika Blaník a také filmu Prezident Blaník a pohádce Čertí brko. Poslední závod je jeho celovečerním hraným debutem.
Oldřich Kaiser (starší Emerich Rath)
Bezesporu jeden z nejlepších českých herců současnosti. Absolvent pražské DAMU se etabloval v bezpočtu divadelních, filmových, televizních, ale i rozhlasových rolích. Jeho filmovým debutem se stal televizní film Kat nepočká (1971), do konce 80. let natočil bezmála dvacet dalších snímků. Velkou popularitu mu přinesla spolupráce s Jiřím Lábusem, společně vytvořili řadu nezapomenutelných komických scének. Působil v Divadle na Vinohradech, ve studiu Ypsilon, v činohře Národního divadla v Praze a na dalších scénách. Je držitelem dvou Českých lvů (Nejlepší herec ve vedlejší roli v roce 2016 za film Masaryk a v roce 2017 za film Po strništi bos).
Výběr z filmografie: Setkání v červenci (1978), Rumburak (1984), Krysař (1985), Slunce, seno, erotika (1991), Tmavomodrý svět (2001), Revizor (2005), Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Pouta (2009), Líbáš jako bůh (2009), Kuky se vrací (2009), Habermanův mlýn (2009), Tři bratři (2014), Padesátka (2015), Masaryk (2016), Po strništi bos (2017), Muž se zaječíma ušima (2020)
Kryštof Hádek (Bohumil Hanč)
Studoval herectví na Pražské konzervatoři a na londýnské Academy Of Music And Drama Art, v menších rolích se před kamerou objevoval už jako dítě. Diváky i kritiku poprvé výrazně zaujal v roli pilota Vojtíška ve snímku režiséra Jana Svěráka Tmavomodrý svět (2001), za kterou byl nominován na Českého lva. Toto prestižní ocenění nakonec získal v roce 2009 za film 3 sezóny v pekle (Nejlepší herec v hlavní roli) a v roce 2015 za film Kobry a užovky (Nejlepší herec ve vedlejší roli). Divadelní diváci jej znají z jeviště divadla Rokoko, Švandova divadla či Studia Dva. Aktivně se věnuje také dabingu (např. titulní role ve filmu Strašpytlík).
Výběr z filmografie: Přízraky mezi námi (2000), Bestiář (2006), Ďáblova lest (2007), Bobule (2007), Máj (2008), 2 Bobule (2009), 3 sezóny v pekle (2009), Polski film (2012), Kobry a užovky (2015), Vlastníci (2019), Bourák (2020), Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)
Marek Adamczyk (mladý Emerich Rath)
Pražskou Akademii múzických umění absolvoval mimo jiné rolí Toffola v Goldoniho Poprasku na laguně. Výrazné divadelní postavy ztvárnil také v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni a v současné době v Divadle na Vinohradech. Svůj první celovečerní film Lidice natočil během studií, následovala ústřední postava Pavla v dramatu Dana Wlodarczyka Zloději zelených koní ad. Je také vyhledávaným seriálovým hercem (např. Kukačky, Poldové a nemluvně, Dáma a Král, Dabing Street, Svět pod hlavou).
Výběr z filmografie: Lidice (2011), Hany (2014), Zloději zelených koní (2016), Ženská na vrcholu (2019), Štěstí je krásná věc (2020), Jak si nevzít princeznu (2021)
Vladimír Pokorný (Václav Vrbata)
Václav Vrbata je pro Vladimíra Pokorného první velkou rolí v celovečerním filmu. Než se pustil do studia herectví na pražské DAMU, hostoval jako tanečník v souboru 420people. Se spolužáky založil divadelní spolek MASO, je členem činohry Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde dostává řadu zajímavých příležitostí. V Praze hraje např. v divadlech Ungelt nebo na Letní scéně Musea Kampa.
Judit Bárdos (Slávka Hančová)
Slovenská herečka maďarského původu byla nadějnou klavíristkou, nakonec dala přednost studiu herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Jejím velmi zdařilým filmovým debutem byl v roce 2011 Dům režisérky Zuzany Liové. Za ztvárnění dospívající Evy získala několik profesních ocenění a za roli Anny ve filmu Fair Play byla nominována na Českého lva 2015. Zaujala také v seriálu Bohéma, v seriálovém krimidramatu Svět pod hlavou a v oceňované minisérii Herec. Je také výraznou divadelní herečkou.
Výběr z filmografie: Dům (2011), Fair Play (2014), Čertí brko (2018), Chata na prodej (2018), Cesta do nemožna (2019), Fašiangy (2020)
Profily reálných osobností
Emerich Rath – Marek Adamczyk (mladý) / Oldřich Kaiser (starý)
Emerich Rath (1883–1962) se narodil v Praze, byl německé národnosti. Když mu byly čtyři roky, rodina přesídlila do Broumova, ve čtrnácti se vrátil do Prahy, kde se v železářství U Rotta vyučil příručím. Od šestnácti let byl vegetariánem. Rath patřil k "all-round sportsmanům", aktivně a se skvělými výsledky se věnoval fotbalu, atletice, plavání, ragby, zápasu, pozemnímu i lednímu hokeji, boxu, lyžování, kanoistice, rychlobruslení… Dvakrát startoval na olympijských hrách. Ve výborné fyzické kondici se udržoval až do pozdního věku.
24. března 1913 se na lyžích postavil na start osudného běhu na 50 kilometrů v Krkonoších. Rath, stejně jako ostatní závodníci kromě Bohumila Hanče, pro velmi nepříznivé počasí závod vzdal. Na trať se ovšem vrátil a s nasazením vlastního života se pokoušel Hanče zachránit. Bohužel marně.
Patřil k nadšeným příznivcům trampingu, v roce 1929 si otevřel obchod se sportovními, tábornickými a trampskými potřebami. Po 2. světové válce nemusel do odsunu, protože schovával uprchlého Žida. Komunisté ho ale obvinili z propagace amerikanismu, neboť ve svém obchodě na Příkopech prodával trampské vybavení. Zabavili mu majetek a odsoudili k vězení. Po propuštění se živil nejrůznějšími pomocnými pracemi, chvíli žil jako bezdomovec, a nakonec zemřel v zapomnění v domově důchodců.
Bohumil Hanč – Kryštof Hádek
Bohumil Hanč (1886–1913) se narodil na Benecku do tkalcovské rodiny. Patřil k průkopníkům lyžařského sportu v Krkonoších. Vyhrál desítky závodů, byl sedminásobným mistrem zemí Koruny české. V zimě své zkušenosti předával zájemcům coby instruktor v lyžařských kurzech, v létě jako vyučený zedník pracoval na stavbách. Sám si přestavěl chalupu v Hrabačově, kde žil se svou manželkou, které slíbil, že se závoděním skončí a bude se věnovat rodině. Svůj slib však na naléhání místních funkcionářů a fanoušků porušil a přihlásil se na mezinárodní závod v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš. Do cíle svého posledního závodu o Velikonocích roku 1913 už nedoběhl. Po náhlé extrémní změně počasí zemřel vyčerpáním nedaleko Labské boudy, stejně jako jeho kamarád Václav Vrbata.
Václav Vrbata – Vladimír Pokorný
Václav Vrbata (1885–1913) se narodil a vyrůstal ve vesničce Kruh nedaleko Jilemnice v rodině se sedmi sourozenci, rodiče se živili tkalcovstvím. Spolu se svým bratrem se nadchl pro lyže, které chlapcům zhotovil jeden ze sousedů. Realizoval se také v místním Sokole, kde se setkal s o rok starším Bohumilem Hančem. Při Sokolu byl založen lyžařský odbor, do kterého se oba přihlásili. Vrbata se časem stal místonáčelníkem Sokola v Mříčné.
Oba kamarády spojovala nejen láska k lyžařskému sportu, ale také vojenská služba v císařské armádě, kterou prožili v Sarajevu. Po návratu se často navštěvovali, Vrbata povzbuzoval Hanče při jeho triumfech na lyžařských závodech a vydal se i na Hančův poslední, tragický závod – 8. ročník mistrovského padesátikilometrového běhu v Krkonoších. Václav Vrbata zahynul 24. března 1913 na místě, které se dnes na jeho počest nazývá Vrbatovo návrší, když se marně pokoušel svého kamaráda zachránit před umrznutím.
Josef Rössler-Ořovský – Jaroslav Plesl
Josef Rössler-Ořovský (1869–1933) se narodil v Praze v rodině majitele velkoobchodu s drogistickým zbožím. Od mládí sportoval a v následujících letech inicioval rozvoj hned několika sportovních disciplín v českých zemích, například lyžování, hokeje, tenisu, kanoistiky či ragby, je zakladatelem českého vodního skautingu. Se svým bratrem podnikl první lyžařskou akci u nás – na lyžích sjeli od rozestavěného Národního muzea až na Můstek.
Založil mnoho sportovních spolků (včetně lyžařského kroužku při Bruslařském klubu v Praze, prvním svého druhu v Evropě mimo Skandinávii). Zasloužil se také o vznik Českého olympijského výboru v roce 1899, řadu let pracoval jako jeho generální tajemník. Rössler-Ořovský byl nadaným diplomatem, spolu s Jiřím Guthem-Jarkovským například dokázal vyjednat účast českých sportovců na LOH 1912 ve Stockholmu jako reprezentantů samostatné země.
Jan Buchar – Vladimír Javorský
Jan Buchar (1859–1932) se narodil v Mříčné, více než 40 let působil jako učitel v nedalekých Dolních Štěpanicích. V pětadvaceti letech se nadchnul pro horskou turistiku, v roce 1889 založil v Jilemnici odbor Klubu českých turistů. Patřil také mezi průkopníky nové aktivity – lyžařské turistiky, v roce 1894 byl spoluzakladatelem Českého krkonošského spolku Ski Jilemnice, organizátorem mnoha lyžařských závodů. V roce 1903 se podílel na založení Svazu českých lyžařů a stal se jeho prvním předsedou. Inicioval a praktikoval zavedení lyžařského výcviku do hodin tělocviku a pořádal společné školní lyžařské výlety do Krkonoš. Buchar měl výrazný podíl také na rozvoji turistické infrastruktury – značkování cest, mapování terénu či zřizování nocleháren, např. první české studentské noclehárny na Labské boudě.
zdroj: https://radio1.cz/posledni-zavod/