Obří sud Lázně Libverda
Obří sud Libverda
Výstavbu restaurace si objednal Stefan Hausmann, který pocházel z nedalekého Přebytku. Nechal se inspirovat jinou podobnou stavbou, která již od roku 1899 stála na vrchu Javorníku. Projekt pro stavbu sudu u Libverdy zpracoval stavitel Anton Lux z Frýdlantu. Stavební povolení vydal okresní úřad ve Frýdlantě 16. srpna 1930 a hned na stavbě začalo pracovat dvanáct tesařů, šest zedníků a tři truhláři. Objekt měl být dokončen ještě téhož roku, leč deštivé počasí otevření budovaného díla odsunulo na později. K otevření tak došlo až masopustní slavností 1. února 1931. V následujících letech byl k původnímu sudu přistavěn další objekt, v němž je restaurace spolu s hostinskými pokoji.
V sedmdesátých letech 20. století prošel sud celkovou rekonstrukci, která trvala čtyři roky, během níž dělníci celý sud rozebrali a následně jej z nových dřevěných dílů opět složili. Sud na Javorníku 20. září 1974 při jedné z častých slavnostních výjezdních zasedání společnosti Skloexport nešťastnou náhodou vyhořel. Od té doby byl libverdský Obří sud až do 1. října 2011, kdy byl znovu postavený javornický Obří sud opětovně otevřen, jedinou stavbou svého druhu v České republice. Když v roce 1980 vyšla v Londýně publikace nazvaná Fantastická architektura, objevil se mezi díly světových architektů, například Salvadora Daliho či Antonia Gaudího, také libverdský Obří sud.
(zdroj: Wikipedia)
Obří sud u Lázní Libverda v roce 1967
Za šest měsíců postavilo 12 tesařů, 6 zedníků a 3 truhláři, pracující pro frýdlantského stavitele Antona Luxe, hostinec ve tvaru obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Vybudovali ho na přelomu let 1930 a 1931 pro Stefana Hausmanna z blízkého Přebytku, který se inspiroval obřím sudem na Javorníku. Ten pocházel z výstavy konané k jubileu panování Františka Josefa I. ve Vídni v roce 1898, odkud ho odkoupil přičinlivý hostinský z Dlouhého Mostu Wilhelm Hübel. V roce 1974 vyhořel, ale před dvěma lety na jeho místě vyrostla volná replika. My jsme však na Frýdlantsku, je zima roku 1967. Nejen spolujezdkyně tak jistě ocení laminátovou střechu, dodávanou za příplatek v barvě slonové kosti nebo jahodové červeně k mimořádně zdařilému sporťáku Škoda Felicia. Navazoval na roadster Škoda 440, vyráběný od roku 1958 také v Kvasinách. Stejně jako Felicia byl určen hlavně pro export na západní trhy.
(zdroj: kalendář Libereckým krajem s dobovými pohlednicemi - po zemi, na vodě i ve vzduchu, 2013)
2022
Západ slunce na Obřím sudu v Libverdě
(foto Toni Vlček)