Naděje

01.01.2021
zdroj: https://deutschboehmen.de
zdroj: https://deutschboehmen.de
zdroj: https://deutschboehmen.de
zdroj: https://deutschboehmen.de
Naděje (archiv J.Freier)
Naděje (archiv J.Freier)

Místní část Naděje je uprostřed lesů položená horská a především rekreační ves východně od Milštejna. Osídlení tu patrně vzniklo v souvislosti se zdejší sklářskou hutí, později s důlním podnikáním v okolí (těžilo se zde stříbro a železná ruda), jako ves se uvádí r. 1612. Její jméno vzniklo snad převzetím názvu místní sloje. Roku 1706 však vrchnost už nedala souhlas k pokračování těžby. Roku 1874 si bratři Israelové z Drážďan pronajali lom v masívu Milštejna a k němu postavili v Naději továrnu na opracování mlýnských kamenů - žernovů. Jižně při cestě do Trávníku stojí kaple z r. 1821, na oltáři pozdně barokní sousoší sv. Anny Samotřetí z 1. pol. 19. století. Severně 1 km je rekreační osada Hamr, kde na Hamerském potoku stávala původně stoupa na drcení v okolí těžené rudy, která se potom dopravovala do blízkých tavíren. Později tu byl mlýn a pila (r. 1754). V roce 1938 zde byla postavena přehrada Naděje pro pohon pily v osadě Hamr.

Naděje, 1922. (archiv Jaroslav Freier)
Naděje, 1922. (archiv Jaroslav Freier)
archiv Radim Nejedlý
archiv Radim Nejedlý

Naděje, Krischeho hostinec

Naděje, 1932. (archiv Jaroslav Freier)
Naděje, 1932. (archiv Jaroslav Freier)

Jiří Walter - Táta a babička vzpomínali, jak se chodilo v neděli na výlety, často na Luž nebo Hochvald . V té restauraci byla zastávka na občerstvení, vynikající domácí chléb s máslem a hrnek mléka.

Adam Novák - Hostinec paní Rosiny Krische, vedla ho pak sama, byl pokud vím už ve 20.letech vdova. Byl známý mezi a turisty vyhledávaný. Paní Krische vpředu, za ní paní Grossová a slečna Schierová, pomáhaly v hostinci. Hostinec už po válce nebyl v provozu, je tam běžná rekreační chalupa, dnešní stav pro srovnání:

Malebná osada Naděje se nachází v centru Lužických hor. Poprvé je zmíněna roku 1612. ale už o dvě století dříve, ve zdejších lesích pracovaly sklářské hutě. Samotný název se někdy vykládá jako "naděje bohatého výtěžku zlata a stříbra"- zůstala ovšem jen naděje. V pamětní knize cvikovské fary se uvádí že 8. srpna 1706. byl v Hamru (část Naděje) oběven starý důl na zlato a stříbro. V okolí se dodnes nachází pozůstatky těžby železné rudy. (autor Mirek Janoušek)