Křižany
Křižany (německy Kriesdorf) jsou vesnice a spolu s vesnicí Žibřidice též obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Tato obec v Podještědí leží asi 10 km západně od Liberce, na silnici z Chrastavy do Osečné. Křižany leží na samém východním okraji Ralské pahorkatiny pod svahy Ještědsko-kozákovského hřbetu na Ještědském potoce. Ve vsi je mateřská i základní škola. Žije zde 854 obyvatel.
Obec je pojmenována po svém zakladateli, Kriesanovi. První písemná zpráva o ní, tehdy ještě pod jménem Suchá, je z roku 1352. Další zmínka, tentokrát z roku 1384, se týká místního kostelíka sv. Maxmiliána.
Křižany a Žibřidice byly přípotoční vsí náležící po celý středověk k hradu Ralsko.
Do poloviny 20. století byla obec tradičně německá. Po druhé světové válce bylo původní německé obyvatelstvo vysídleno.
- Původně gotický kostel sv. Maxmiliána byl barokně přestavěn v 17. století. V jeho interiéru se nacházejí pozdně barokní oltář, malované výplně, dřevěný kúr a varhany.
- Plastika sv. Jana Nepomuckého z roku 1747 je umístěna před kostelem.
- Solvayův lom nad obcí byl v provozu ještě na začátku 20. století. Se svými třemi patry a rozlohou cca 15 ha byl nejrozsáhlejším lomem Ještědského pohoří. V jednom z pater lomu byla odkryta tzv. Loupežnická jeskyně.
- Krkavčí skály (472 m), známější jako Vajoletky u Křižan, jsou pískovcové skalní útvary. Tato skupina skal, sestávající ze dvou věží a dalších skalních bloků, je oblíbeným horolezeckým terénem.
- Kostel sv. Šimona a Judy v Žibřidicích pocházel původně z 14. století a roku 1672 byl přestavěn na jednolodní raně barokní kostel.
Místní autobusovou dopravu zajišťují dopravci ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa. Na Křižanské sedlo v letním období zajíždí linka 16 liberecké městské hromadné dopravy, kterou provozuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Obcí vede silnice II/592.
(zdroj: Wikipedia)
Hostinec Antona Neuháusera v Křižanech v roce 1911
Pivo
chutná nejlépe s láskou natočené v pěkném půllitru, na keramickém
podtácku... A protože je léto pryč, dodejme, že venku, v teplém dni, u
stolu prostřeného bílým ubrusem. Zkrátka tak, jak tomu bylo u
křižanského hostinského Antona Neuhäusera. Šenkoval v obcí tak dlouhé a
podél Ještědského potoka "roztahané", že zde rozhodně nemohl být jediným
vykonavatelem živnosti hostinské. Do roku 1850 se dokonce dělila mezi
tři panství: lemberské, grabštejnské a českodubské. Její původní české
jméno znělo Suchá, německé Kriesdorf. Původní latinský tvar, objevující
se s první zmínkou o vsi a jejím farním kostele roku 1352, znělo
Cryzanii. Možná že zrovna o této lingvistické otázce pánové právě
rokují...
zdroj: kalendář Za pivem Libereckým krajem na dobových pohlednicích, 2015
Krkavčí skály v Křižanech
V
horní části pohlednice odeslané roku 1913 je celkový pohled na Křižany.
Bližší polozalesněný kopec je Malý Ještěd čili Moiselkoppe, na obzoru
je pak Ještěd s již "novým" ještědským hotelem na vrcholu. V 50.-70.
letech minulého století byly na jihovýchodním úpatí Malého Ještědu
vyraženy hluboké šachty, v nichž se těžil baryt a fluorit.
Dolní
část pohlednice zobrazuje výrazné Krkavčí skály z pevného tmavého
pískovce na Krkavčím návrší (472 m n. m.). Protože tvarem (nikoli druhem
horniny) připomínají svými až 35 m vysokými skalními věžemi Dolomity,
nazývají horolezci Krkavčí skály také "Vajoletky". Hostinec "Zum
Rabenberg" stával od roku 1903 až nahoře na návrší. Hostům bylo nabízeno
"pivo, káva, chléb s máslem, limonáda a houpačky".
Křižany
Rozlehlou zemědělskou obec v plochém údolí Ještědského potoka nám představuje pohlednice odeslaná roku 1899. Potok pramení na severozápadním svahu Ještědu, který zavírá obzor hlavní částí pohlednice. Ostrý vrchol mohutné hory je dosud bez své dominanty, horského hotelu. Ten zde byl postaven až v roce 1907. Menší obrázek vlevo nahoře ukazuje pískovcový skalní hřeben zvaný Krkavčí návrší. V popředí je křižanský kostel Maxmiliána. Jeho gotická podoba z roku 1384 byla zásadně zbarokizována v 17. stoleti. V pravo dole je velký Fritschův hostinec a také tehdejší rakouský c.k. poštovní úřad.
Polní práce v Křižanech v roce 1964
Pozorně si prohlédněte ty silné a pracovité stroje. Jejich přehlídku nám připravili zemědělci z Křižan v polovině 60. let. Jedna legenda vedle druhé. Prvním dvěma pod kapotu nevidíme, můžeme tak hádat, jde-li o Zetory 35 nebo 50. Lišily se totiž hlavně výkonem motoru. První, vyráběný v brněnské Zbrojovce v letech 1955-60, skrýval 42 koní, druhý, který sjížděl z výrobní linky v letech 1960-68, pak rovných 50. Menší traktor za nimi vyráběli od roku 1946 v Plzni. Škoda 30 vládla sice "jen" 30 koňmi, ale jednoduchý a spolehlivý stroj nebyl o nic menší pracant než kolegové z Brna. Řadu uzavírá sovětský "pásák" DT54. Traktor s mimořádnou tažnou silou a nezaměnitelným zvukem 54 koňového dieselu je ocelovým symbolem kolektivizace. Za 30 let, mezi roky 1949-79, jich ze závodů ve Stalingradu, Charkově a Barnaulu vyjel bez dvaačtyřiceti tisíc rovný milion!
(zdroj: Libereckým krajem s dobovými pohlednicemi - po zemi, na vodě i vzduchem, 2013)
Na černobílé pohlednici z doby I. republiky je nejpůsobivější pohled na Ještěd a krajinu na pravém břehu Ještědského potoka, po jehož obou březích Křižany leží. Ves byla pod jménem Suchá známá již ve 14. století. Kostel sv. Maxmiliána z roku 1384 byl mnohokrát přestavován. Křižany byly po celá staletí převážně zemědělskou obcí, ale těžila se zde i železná ruda. Y druhé polovině 20. století byla v horní části obce vyhloubena stometrová šachta se třemi patry se záměrem najít uranové rudy. Místo nich zde pak bylo objeveno ložisko barytu a fiuoritu. Těžba skončila asi před čtvrt stoletím. Před 2. světovou válkou se z Křižan stávalo oblíbené letovisko obyvatel Liberce. O tom svědčí i prosté koupaliště na pohlednici.
Křižany - Národní škola
(foto Matyáš Gál)