Český ráj













Český ráj (německy Böhmisches Paradies) je název pro území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Geograficky je region vymezen spojnicí Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov.
Název Český ráj původně označoval oblast Litoměřicka (dnes zvanou Zahrada Čech), osídlenou německy mluvícím obyvatelstvem. Současné vymezení vzniklo ve 2. polovině 19. století. Jako jeho autoři bývají uváděni lázeňští hosté, kteří navštěvovali lázně Sedmihorky, první doložené použití však pochází od redaktora Václava Durycha z roku 1886.
Území ležící zhruba 90 km severovýchodně od Prahy je přibližně ohraničeno městy: Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice a Jičín. Za "srdce Českého ráje" je tradičně považován Turnov. Hlavními dominantami kraje je hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Oblast Českého ráje je charakteristická pískovci, které zde vznikly v druhohorách na okrajích tehdejšího moře. Významná jsou také skalní města, především Prachovské skály, Příhrazské skály, Hruboskalsko a rybníky, např. Žabakor, Komárovský rybník a rybníky v podtroseckých a podkosteckých údolích. K pozoruhodným prvkům skalních měst patří jeskyně, pseudozávrty, skalní brány a okna.
Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km². Při 50. výročí byl Českému ráji přidělen status Globální geopark UNESCO. CHKO se rozkládá na území tří krajů a čtyř okresů - Královéhradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Středočeský kraj (okres Mladá Boleslav).
Vymezení CHKO
Chráněná krajinná oblast Český ráj leží uvnitř šířeji pojaté oblasti turistického regionu Český ráj a je rozdělena do tří samostatných částí. Největší z nich je přibližně mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou (zahrnuje oblast Mužského a Příhrazských skal, Hruboskalsko a okolí Trosek). Druhá část leží mezi Turnovem, Malou skálou a Kozákovem (oblast Maloskalska, Suchých skal a vrchu Kozákova). Třetí část je nejmenší a je přibližně mezi Jičínem a Mladějovem (sem spadá oblast Prachovských skal).
Geologie
Většinu podloží chráněného území tvoří tzv. kvádrové pískovce, které tu byly uloženy v období křídy. V období terciéru byla v oblasti aktivní sopečná činnost, vzniklo tu mnoho podpovrchových těles. Okolní křídové sedimenty byly postupem času rozrušeny a odneseny řekami, protože jsou méně odolné než tvrdé magmatické horniny. Tímto způsobem vznikl i nejznámější kopec a dominanta Českého ráje - Trosky. Hora Kozákov (744 m n. m.) je známým nalezištěm drahých kamenů (zejména odrůd křemene). Na území CHKO jsou evidovány stovky jeskyní a skalních dutin, nejvýznamnější se nachází v přírodní rezervaci Klokočské skály. Dvě jeskyně v území jsou uzavřeny pro veřejnost z důvodu ochrany vrápence malého (Sklepy pod Troskami a Krtola). Ze stejného důvodu je uzavřena tesaná pískovcová štola na úpatí Kozákova.
(zdroj: Wikipedia)










Křížovou cestou až ke kapli svaté Anny na vrcholku kopce Vyskeř, kde vás za odměnu čeká opravdu skvělý výhled
Vrcholek ve výšce 466 metrů nad mořem se totiž nachází prakticky ve
středu Českého ráje. Hezky tedy uvidíte, Trosky, horu Kozákov, blízké
Hruboskalské skalní město a třeba také v dálce Ještěd!
autor příspěvku Region Liberec


























Pobouřkové světlo ve Skaláku - Supercelární bouře včera navečer sice do Českého ráje nedorazila, její zbytky však v kombinaci se zapadajícím sluncem vytvořily opět zajímavou podívanou. Zachytil jsem ji uprostřed Hruboskalska (díky Martin Moucha photo) . Dokonce jsem vyfotil i nějaké mraky mammtus a menší duhu, ale ty kompozice se mi nakonec tolik nelíbily.Barvy byly tak divoké, že jsem docela bojoval s tím, jak to vyladit. ještě nikdy jsem nestahoval saturaci tolik do mínusu, aby to vypadalo reálně. (c) Václav Bacovský | krasnesvetlo.cz







Příhrazské skály a Mužský
Rádi bychom vás s Libereckým krajem pozvali do Českého ráje na Příhrazské skály a Mužský. Mám tato místa velice rád a proto mě těší, že tento měsíc vedou kroky právě sem. Dnes večer ve stories řeknu proč jsou tato místa pro mě oblíbená a jak se sem dostane. Už jste tu někdy byli?
(autor příspěvku Ondřej Holas)





Vyskeř
















Není na místě pochybovat o trase ani potřebnosti nové silnice z Turnova na Jičín!Nicméně podstatné je jak bude tato nová silnice vypadat a jaký bude mít vliv na krajinu a turistický ruch Českého ráje...A tam určitá obava na místě je!
autor příspěvku Jiří Klápště
