Heřmanice u Frýdlantu
Gasthaus zur Stadt Karlsbad byl zájezdní hostinec v Heřmanicích necelých 500 metrů (po silnici)od hranic s Polskem. (archiv V.Hájek, komentář Jiří Reinhardt)
7.8 2010
Datum, na které nikdy nezapomeneme.. Vzpomeňme dnes malou chvilku na den, který nám otočil život v Heřmanicich naruby. I když můžeme říci, že i k lepšímu 🙂 udělali jsme si to tu zase hezké. (https://www.hermanice.com/)
7.8.2010 dopoledne
Už je to dlouho, ale stále si to pamatujeme.
Před čtrnácti lety nám dlouhotrvající deště vytvořily z Olešky ničivou sílu, která bořila a zabíjela.Vzpomeňme proto prosím na oběti tohoto smutného výročí Snímky z osudného dne, který se už, a v to věříme, nikdy nebude opakovat.I když s každým delším deštěm a stoupající hladinou potoka máme trochu obavy.. Technologie včasného varování, úpravy koryt, poldru, retenčních nádrží, modernizace hasičů...To vše jsme udělali proto, aby jsme minimalizovali, případné úmysly přírody.Tak jsme neustále vděční veškeré lidské, materiální, finanční i morální pomoci,kterou nám lidé poskytli. Mnohé se změnilo, čas vše zahojil, a život plyne klidně dál.
(https://www.hermanice.com/)
Otakar Kodeš
Dnes (3. června) slaví narozeniny Otakar Kodeš, učitel z Friedlandu v Čechách (Frýdlant v Čechách). Otakar Kodeš se stal jednou z obětí povstání v československé pohraniční oblasti v září 1938. Otakar Kodeš měl 3 roky. Narodil se v červnu 1904 ve Vídni. V roce 1938 Kodeš učil na české škole ve Frýdlantu. V září 1938 pomáhal českým vojenským jednotkám při snaze udržovat mír na hranicích. Kodeš hlídkoval na hranicích, sledoval činnost nacistů, kteří přeletěli do Německa a vytvořili tam jednotky Free Corps. Dne 22. září 1938 překročila ozbrojená jednotka Sudetoněmeckého svobodného sboru hranice do Hermsdorfu u Friedlandu (Heřmanice u Frýdlantu) a obsadila část obce, rozhodl se o situaci zjistit učitel Kodeš. Hrozilo, že teroristé obsadí celou oblast Friedlandu. Již dříve večer vyrazil Kodeš s dalším frýdlatčanem, německým komunistou Ernstem Pörnerem, na kolo do Hermsdorfu.
Když dorazili do centra protáhlé obce, upozornili poslední československou hlídku, aby nepokračovala dál, protože zbytek obce byl v rukou teroristů. Kodeš a Pörner se ale nenechali zastavit a chtěli postoupit dál do vesnice. Šli pěšky podél příkopu, ale sotva 100 metrů daleko, křik "Počkejte, ruce vzhůru! "", po které okamžitě následovala střelba. Kodeš byl srazen a spadl do příkopu, Pörnera srazili nacisté. Dva poté táhli po silnici do jejich stráže u celního úřadu. Nacisté přetáhli mrtvého Kodeše přes hranice a pohřbili ho ve městě Reichenau (dnes Bogaty utea, Polsko) u vnější zdi hřbitova. Pörner byl držen v koncentračním táboře, kde zemřel.Po skončení války československé úřady pátraly po vrazích Kodeše. Max Freuher, Němec z Hermsdorfu, byl usvědčen z vraždy.Dnes si připomínáme tuto tragickou událost formou pamětních desek na několika místech, v Heřmanicích a Frýdlantu.Pravidelně se zde konají i vzpomínkové události usmíření.
autor příspěvku Jaroslav Beneš
Heřmanice... skrytý skvost Frýdlantského výběžku.
(foto Matyáš Gál)