Cvikov
Cvikov (německy Zwickau in Böhmen) je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, zhruba 6 km severovýchodně od Nového Boru, na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory při její jižní hranici. Město zahrnuje 1 018 domů a žije zde přibližně 4 500 obyvatel. Katastrální výměra města činí 4 504 ha.
Město se nachází v severočeské oblasti na Boberském potoce na jihovýchodním úpatí hory Klíč (760 m) a na jižním okraji chráněného území Lužické hory, asi 10 km jihovýchodním směrem od německé Žitavy za hranicemi s německou spolkovou zemí Sasko. Západním směrem leží Údolí samoty na horním toku Dobranovského potoka.
Sousedními obcemi sídla jsou Zákupy, Velký Valtinov, Sloup v Čechách, Svor, Velenice, Kunratice u Cvikova, Mařenice, Svojkov, Brniště a Radvanec.
/zdroj: Wikipeda)
Cvikov jako osada byl založen ve 13. století v rozšířeném údolí po obou stranách Boberského potoka, první zmínka o Cvikovu pochází z roku 1352: v rejstříku popérského desátku "Registra decimarum papalium 77" je uváděn jako Czwykaia. Na město byl Cvikov povýšen roku 1391. Před rokem 1352 zde již byl farní kostel. Patřil k panství milštejnskému a poté k zákupskému. Ve 14. století to bylo obchod a řemesla soustřeďující městečko na obchodní cestě z Lípy do Žitavy. Roku 1346 se tu na ní uvádí kamenný most přes potok. Už v r. 1572 byla ve Cvikově škola. Roku 1634 město vyhořelo. Roku 1680 vypukla morová epidemie. V roce 1680 vypukla na panství rebelie sedláků. Do Cvikova se uchýlilo 1.200 vzbouřenců z 20 obcí. Na Zeleném vrchu se bránili dva dny přesile vojsk generála Piccolominiho. Místní obyvatelé se zúčastnili i vzpoury v r. 1775. Kostel sv. Alžběty má gotickorenesanční trojlodí. Byl přestavěn v letech 1553 - 1558 Benedettem Fervim ve stylu pozdní gotiky a počátku renesance. Znovu byl přestavěn v r. 1726. Věž byla postavena v letech 1578 - 1580 z pískovce Dutého kamene. Dnešní podobu získal kostel renovací v r. 1868. Na svorníku žebrové klenby je Berkovský znak. Roku 1728 byla vybudována Křížová cesta - Kalvárie (437 m.n.m.), nedávno obnovená se zasklenými reliéfními obrazy a sochami. Při pravidelných pašijových hrách zde účinkovalo až 600 herců a sjíždělo se zde na tisíce diváků. Město trpělo průtahy vojsk ve 30leté válce i r. 1778. Roku 1850 byla otevřena budova soudu a pozemských knih. Na přelomu 19. století je zaznamenán největší rozvoj města. Život města významně ovlivňovala Pražsko-Žitavská silnice, zřízená Vratislavem II. Nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím bylo tkalcovství. Pro tkalce zde byla i učňovská škola. Dále se zde zušlechžovalo sklo rytím a broušením. Při soutoku Svorského a Boberského potoka v ul. Martinovo údolí zřídil v r. 1834 Leopold Martin (odtud místní název) léčebné lázně s rašelinovými a sirnými koupelemi, vodní kůrou a parními lázněmi. Za 2. světové války se ve zdejší textilce vyráběly letecké padáky. V okolí působila odbojová skupina Waltro, jejíž čeští, němečtí i sovětští příslušníci se ukrývali mj. i v jeskyni u Drnovce. Ve městě se dochovala řada pěkných lidových staveb. Na hřbitově jsou náhrobky od sloupského sochaře J. Maxe.
Místní část Drnovec je ves na jižním úpatí Zeleného vrchu, mezi Cvikovem a Kunraticemi. Roku 1391 uváděna jako Grina ves, též Agrina. Usuzuje se, že vznikla kolem staré a záhy zaniklé sklářské hutě. Byla zde kaple, dnes zbořená. Před 2. svět. válkou zde byla sklářská huť. V blízkosti se nachází lesní kaple, postavená uprostřed lesů na okraji útvaru Dutý kámen.
Místní část Trávník je podhorská ves na východním úpatí Trávnického vrchu v Lužických horách. Podle starého názvu (r. 1391 jako Krazhart) se usuzuje na vznik osídlení v souvislosti se sklářskou hutí. Později zde převládalo tkalcovství. Je zde pozdně barokní kostel. V okolí je barokní kaple sv. Rodiny z 2. pol. 18. století. Jižně od obce je sloup se soškou P. Marie. V současnosti slouží obec Trávník k rekreačním účelům.
Místní část Naděje je uprostřed lesů položená horská a především rekreační ves východně od Milštejna. Osídlení tu patrně vzniklo v souvislosti se zdejší sklářskou hutí, později s důlním podnikáním v okolí (těžilo se zde stříbro a železná ruda), jako ves se uvádí r. 1612. Její jméno vzniklo snad převzetím názvu místní sloje. Roku 1706 však vrchnost už nedala souhlas k pokračování těžby. Roku 1874 si bratři Israelové z Drážďan pronajali lom v masívu Milštejna a k němu postavili v Naději továrnu na opracování mlýnských kamenů - žernovů. Jižně při cestě do Trávníku stojí kaple z r. 1821, na oltáři pozdně barokní sousoší sv. Anny Samotřetí z 1. pol. 19. století. Severně 1 km je rekreační osada Hamr, kde na Hamerském potoku stávala původně stoupa na drcení v okolí těžené rudy, která se potom dopravovala do blízkých tavíren. Později tu byl mlýn a pila (r. 1754). V roce 1938 zde byla postavena přehrada Naděje pro pohon pily v osadě Hamr.
Místní část Lindava je přípotoční ves v údolí Svitávky, táhnoucí se od ústí Boberského potoka (zprava) k jihu, kde na ni navazuje místní část Svitava severně od vrchu Ortel. První zmínka o Lindavě pochází z r. 1391, náležela k milštejnskému panství Berků z Dubé. V dubnu 1577 cestoval přes Lindavu císař Rudolf II., když vedlejšími cestami unikal před morem z Prahy do Žitavy. Roku 1757 zde Rakušané napadli ustupující Prusy, r. 1813 se v okolí strhly šarvátky rakouských husarů s Napoleonovými polskými hulány. Zemědělství na přilehlých odlesněných svazích bylo záhy doplňováno výrobou: kdysi tu na potoku stával hamr na železnou rudu, patrně těženou v okolí, koncem 18. století tu bylo 29 bělidel příze a plátna, pozdější textilní továrny a další provozy. V letech 1756 - 1760 zde byla vybudována zrcadlárna, po Sloupu druhá v kraji. V letech 1699 - 1702 byl na místě starého dřevěného kostelíka postaven barokní kostel sv. Petra a Pavla, původně dřevěná věž byla v r. 1859 nahrazena dnešní kamennou, současná pseudobarokní úprava je z r. 1915, uvnitř barokní kamenná křtitelnice z počátku 18. stol. Lindava si zachovala mnoho původních roubených staveb vesnického rázu, např. patrový dům čp. 210 s mansardovou střechou, nověji upravený, na klasicistně zdobeném portálu je letopočet 1804. V současnost je zde největším závodem světově proslulá sklárna Ajeto.
Místní část Svitava je přípotoční ves v údolí Svitávky jižně od Lužických hor. Širší zemědělsky využívané svahy tu přecházejí do sevřenějšího zalesněného údolí. Osada se poprvé připomíná k r. 1525. Stával zde hamr na železnou rudu, později přeměněný na mlýn. Roku 1639 byl v obci krečam (krajové označení pro rychtu či fojtství). Narodil se tu hudebník Josef Strobach (1731 - 1794), kapelník v Praze a přítel Mozartův. Byl jedním z početného muzikantského rodu Strobachů v kraji. V obci byla v r. 1725 postavena kaple Nanebevst. P. Marie. Západně v zalesněném sedle mezi Slavíčkem a Šišákem je Záhořínská kaple (podle nejbližší osady Záhořín) sv. Františka Seraf., postavená r. 1740 místo dřívějšího barokního sloupu. Ve Svitavě a v jejím okolí jsou proslulé pískovcové jeskyně, využívané jako přírodní sklady ovoce a zeleniny.
zdroj: https://www.cvikov.cz/historie-mesta/
fotogalerie z archivu Vojty Anglie
Kdysi dávno na náměstí před bývalou cukrárnou.. (archiv Jaroslkav Freier)
Jiří Walter - Jednu historku o té cukrárně. Za první republiky bydlela u nás celoročně rodina Wazel. neplatili nájem, ale starali se o dům, protože rodina byla často v Praze, paní taky vařila. Měli dva syny, ten s jménem Walter byl poté v NDR Arnstadt a druhý v SRN Freiburg. Také nás navštěvovali. Starší se učil u pana Kanna v té cukrárně na cukráře. Kann, židovské jméno. Nějaký nácek z Liberce vytáhl židovskou otázku a vyháněl Kanna z cukrárny, aby si ji přisvojil. Otec Wazel důrazně vystoupil proti tomu jednání, ale vše dopadlo špatně. Jak skončil Kann nevím, Ale otec a starší syn byli jako jedni z prvních posláni na frontu. Přidali jim, že sloužili u Čechů a taky že otec dělal porybného pro tři Čechy, kteří si pronajali Boberský potok a Svitávku. Byl to poštmistr, majitel hotelu v Novém Boru a třetí jsem zapomněl. Oba sice válku přečkali, ale otec zemřel v internačním táboře pro vojáky Wehrmachtu v Mostě. Tolik z jejich vzpomínek. Při návštěvě jednoho kamaráda v Lindavě jsme narazili na jejich malovanou truhlu, se jménem Wazel. Během války se přestěhovali do Lindavy. Starý pán hodně dlouho plakal
To
je r. 1958, říjen. Smutná fotografie z pohřbu mého tatínka. Na zahradě
je vidět pohřební auto. Mně byly 4 roky, moc si to nepamatuju. Jinak
pozemek přes potok patřil k domu. Vedla tam dřevěná lávka. Ještě je
vidět kousek velkého skleníku. Táta prý dům hodně opravoval, ale bohužel tragicky zemřel. (autor příspěvku Alena Poláková)
Kam všude se kdysi chodilo pro cigarety a noviny?
autor příspěvku Jaroslav Freier
Doby, kdy jsme měli benzínku přímo na náměstí a později o kousek níž v Pivovarské ulici
Dnes už neexistující kaplička naproti hotelu Sever.Na druhém snímku je místo, kde kdysi stávala.
(autor příspěvku Jaroslav Freier)
..když se v Pivovarské ulici pod náměstím dělala zřejmě kanalizace
(archiv David Podolák - autor příspěvku Jaroslav Freier)
Smírčí kříž v Palackého ulici
(autor příspěvku Jaroslav Freier)
Naši ptáčci, Cvikováčci.
(foto Ilona Guseová)
Jižně od náměstí stojí trojlodní kostel sv. Alžběty, původně gotický
ze 14. století, ale v letech 1553-1558 goticko-renesančně přestavěný italským stavitelem
Benediktem Ferrim. Věž byla postavena v letech 1578-1580 z pískovce, lámaného
na Dutém kameni. Roku 1726 byl kostel barokně upraven, dnešní
vzhled získal při renovaci v roce 1868. Uvnitř je pozdně gotický Kristův hrob
z roku 1567 od M. Heuffnera, oltář sv. Jana Nepomuckého a rokokové varhany
z 18. století, pozdně barokní oltář z 19. století a dva barokní náhrobníky celníků
ze Svoru z roku 1757.
Kostel stojí v parčíku, upraveném na místě dřívějšího hřbitova, v jehož částečně
zachované zdi jsou další náhrobníky. Jeden z nich je od Josefa Maxe ze Sloupu.
Před kostelem stojí raně barokní sloupové sousoší z roku 1697. Původně stálo
na náměstí před radnicí, později bylo ale přemístěno na konec Hrnčířské uličky
a po renovaci v roce 1996 přestěhováno ke kostelu. Je to pískovcové sousoší
na trojhranném podstavci s ústřední sochou Panny Marie a sochami sv. Václava,
Jana Evangelisty a sv. Šebestiána po stranách.
V jižním rohu náměstí je empírová budova bývalé radnice se střešní vížkou
z počátku 19. století. V Žitavské ulici stojí empírový dům č.p. 68 s rizalitem
z 1. poloviny 19. století a roubený patrový dům č.p. 46 s polovalbovou střechou
rovněž z 19. století.
Severovýchodně od města je na Křížovém vrchu upravené
poutní místo, u silnice do Svoru je barokní socha
sv. Prokopa z 18. století.
U silničky do Rousínova je osada Martinovo
Údolí.
ZDROJ: https://www.luzicke-hory.cz
Státní statek Cvikov
Státní statek Cvikov hospodařil v pohraniční oblasti severočeského kraje zhruba na polovině okresu Česká Lípa
a po poslední reorganizaci činila jeho rozloha 14 000 ha zemědělské
půdy, z toho 9 200 ha půdy orné. Funkčně byl rozdělen do 6 hospodářství a
do 6 pomocných provozů (3 střediska dopravy, 3 střediska dopravy a
zpracovatelské činnosti). (ZDROJ: WIKIPEDIA)
Obecná škola Cvikov
Původní název:Volksschule Zwickau in Böhmen
Ulice:Československé armády (Bahnhofstrasse) 130/I
Rok postavení:1704
Budova staré obecné školy v někdejší Nádražní ulici ve Cvikově stála naproti faře před kostelem sv. Alžběty. Její stavba byla dokončena 11. května 1704, přičemž náklady na postavení byly vyčísleny na 380 zlatých. Šlo o dvoupodlažní podsklepený kamenný objekt. Počátkem 20. století již budova školy nebyla využívána pro školské účely a město ji od roku 1902 pronajímalo místnímu knihaři Josefu Pietschmannovi, který zde provozoval knihařství, papírnictví a knihkupectví.
V souvislosti s výstavbou nedaleké nové školní budovy, na niž bylo stávající číslo popisné později přeneseno, bylo 27. července 1906 rozhodnuto, že stará škola bude zbořena. K zahájení demolice tohoto zchátralého objektu bylo přikročeno 10. dubna 1907. Pozemek je dnes součástí areálu Sadu 5. května.Fotografie stav asi 1906
Zdroj:Kronika města Cvikova, uložená ve Státním okresním archivu v České LípěAlmanach Základní školy a Mateřské školy Bohumila Hynka Cvikov, vyd. 2007
Tohle jsem upřímně vůbec nevěděl - myslím si,že budova stála na místě před dnešním morovým sloupem směrem vlevo u silnice. Za školou stojí dům č.p.129 (demolice v 80.letech) - ten byl naproti dnešnímu "Brooklynu". (autor příspěvku Jaroslav Freier)
Cvikovský rybník je vodní plochou o rozloze 9 ha rozprostírající se zhruba 2 km jihovýchodně od města Cvikov, v severní části Českolipska, v podhůří Lužických hor. Je rybníkem poměrně novým, založen byl roku 1950. Podle přilehlých obcí bývá jmenován i Kunratický či Lindavský.
Rybník je v severní části okresu Česká Lípa, v Zákupské pahorkatině, podcelku Cvikovská pahorkatina. Od Cvikova je 2,3 km jihovýchodně, při CHKO Lužické hory. Je dlouhý 800 metrů. Podél severního břehu vede silnice Cvikova do Jablonného v Podještědí. Napájí jej levostranný přítok Boberského potoka. Je průtočný a slouží hlavně k chovu ryb. Břehy jsou místy porostlé lesíky. Rozloha je 9 ha.
Byl založen roku 1950 na dříve zamokřených loukách. Nad jeho severním břehem je přírodní památka Dutý kámen, kam vede i zeleně značená turistická trasa z Cvikova do obce Kunratice u Cvikova.
V roce 2018 probíhala jeho revitalizace a odbahnění. (zdroj: Wikipedia)
Na tomto pohledu z přelomu 19. a 20. století ze sbírky Jiřího Rosola je v levém dolním rohu vyobrazena tehdy nová cvikovská elektrárna.
(autor příspěvku Jaroslav Freier)
Pan David Podolák mi zaslal foto náměstí z roku 1868.Tenkrát stála na místě před nynějším Městským úřadem jakási socha.
V archivním spisu se píše, že se jedná o morový sloup, který byl později přemístěn do Mlýnské ulice.
Pokud se ale na foto více zaměříte, o morový sloup se určitě nejedná.Socha je značně větší než zmíněný sloup.
Co to tam teda tehdy stálo?
Tohle by stálo za to rozluštit, co myslíte?
autor příspěvku Jaroslav Freier
morový - nebo taky Mariánský sloup - původně na náměstí stál. Na současném podstavci sloupu u kostela je vytesaný letopočet 1897, kdy byly možná doplněny tři sochy.Jinak cvikovský sloup vznikl v roce 1697 a mohl mít rozdílnou podobu než ten dnešní. (komentář J.Freier)
Lukáš Vojtěch - to by možná vysvětlovalo,proč už tenkrát v Mlýnské ulici byl podstavec složený z rozřezaných dílů, zřejmě kvůli stěhování,protože dřív se tesalo z jednoho kusu.Možná se socha rozbila,tak nahradili novými do současné podoby.
Cvikov, Trávník a okolí
(archiv Vladimír Polák)
V létě roku 1938 hledala četnická správa ve Cvikově
ke koupi nějakou
vhodnou budovu pro ubytování svých příslušníků. Do hledáčku se četníkům
dostala i budova čp. 224/II, bývalá brusírna skla, stojící na samém
okraji města u Boberského potoka a náhonu. Budovu tehdy vlastnili
manželé Josef a Marie Zimlovi. No, četníci nakonec dům nekoupili, nebyl
pro ně svým technickým stavem vhodný. Dům podle mě dnes již nestojí.
(autor Příspěvku Jaroslav Beneš)