Náměstí
Dominanta náměstí v Jablonném v Podještědí
Sloup se sochou Krista Salvatora a sochami světcůNa balustrádě sochy sv. Jana Křtitele, andílka, andílka, sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a sv. Vavřince; na pódiu sochy sv. Jáchyma, sv. Anny, sv. Vincence a sv. Vojtěcha; na podstavci sloupu sochy sv. Josefa, sv. Václava, sv. Šebestiána a sv. Rosálie; na přední straně podstavce sloupu socha Panny Marie na měsíci.[2][2] Pořadí soch je uváděno od čela a zleva proti směru hodinových ručíček. Byl postaven v roce 1687 ke cti Ježíše Krista, Panny Marie a svatých Josefa, Václava, Šebestiána a Rozálie na poděkování za odvrácení velké morové epidemie roku 1680. Datum jeho vzniku nalézáme vícekrát v nápisech na samotném sloupu, v nichž je rovněž připomenuto, že ke stavbě sloupu došlo za dlouholetého jablonského faráře, dominikána P. Dominika Jordana.
Nejedlý Vratislav, Zahradník Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Libereckém kraji, NPÚ Praha 2003
(autor příspěvku: Jaroslav Slabý)
Jablonné v Podještědí v roce 1926
Oslavy 1000 let trvalého osídlení. Probíhaly od 7. do 15. srpna, na náměstí a v hlavních ulicích byla provedena jednotná výzdoba a vyvěšeny prapory. Vrcholným bodem programu oslav byl alegorický průvod městem, jehož scénář vytvořil školní rada Franz Tobsch z České Lípy. Město nechalo zhotovit pohlednice a upomínkové předměty, natisknout plakáty, programy a pozvánky. Přijeli rodáci z Vídně, Berlína i Spojených států. Oslav se zúčastnilo přes 30000 osob, Součástí těchto oslav byly také koncerty městského orchestru založeného v roce 1920 dlouholetým kapelníkem Johannem Schubertem, rodákem z Petrovic.zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021
Jablonné v Podještědí v roce 1933
Československé četnictvo během oslav 15. výročí vzniku Československa, které společně pořádala česká a německá Místní osvětová komise v Jablonném. Přes 3000 účastníků obou národností procházelo za zvuků hudby městské kapely hlavní ulicí směrem k náměstí.
(zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021)Hostinec U Bílého Lva v Jablonném v Podještědí (1910)
Na této pohlednici jsou pozoruhodné tři věci, Kromě vlastního hostince a
spřežení s lehkým kočárem je to nápis v pravém horním tohu. Informuje
nás, že Bílý Lev nabízel i ubytování, že město se dříve nazývalo Německé
Jablonné a také že leží na trati ATE, což byla zkratka společnosti
Ústecko-teplické dráhy. Ta připojila městečko známé svým barokním
chrámem na železniční síť až v roce 1900. Předtím obstarávali dopravu
nákladů v Jablonném formani. A právě Bílý Lev je starou formanskou
hospodou postavenou počátkem 19. století na dvou parcelách po úzkých
středověkých domech. Napovídají tomu i krásná klasicistní vrata, která
jsou však našim očím skryta. Díky omítce také nepoznáme, že dům je
postavený převážně ze dřeva. Jako pohostinství slouží i dnes, jen lev už
není bílý, nýbrž český, ani předzahrádku nemá tak pěkně vyzdobenou.
zdroj:kalendář Libereckým krajem s dobovými pohlednicemi po zemi, na vodě I ve vzduchu, 2013