Mírové náměstí
Mírové náměstí - původně Starý trh
Budova školy na Mirovém náměstí po roce 1827.
Nejstarší školou byla farní škola v Soukenné ulici. Vedle školy se táhlo školní pole zřízené pro obživu učitelů. Později posloužilo jako prostor pro vybudování všech tří jabloneckých náměstí. Škola brzy nepostačovala a tak byla roku 1827 postavena na dnešnim Mírovem náměstí škola nová (dnes pojišťovna). Ani tato budova však brzy nestačila růstu města a škola se záhy zase brzo stěhovala.
..color Fotočas
Pravá strana náměstí v roce 1916 s pozoruhodnou stavbou v popředí. Ta patřila podniku městských elektrických drah a bývala v ní čekárna s trafikou a později i knihkupectví. Vedle ní měly svá stanoviště koňské drožky. I když městem jezdily už od února roku 1900 tramvaje, drožkáři jim úspěšně konkurovali až do konce 1. světové války.
Spolu s povýšením na městys v roce 1808 obdržel Jablonec právo pořádat trhy. Proto bylo při tehdejší formanské cestě do Smržovky založeno prostorné tržiště ve tvaru obdélníku. Po jeho obvodu se začaly stavět první jednopatrové domy, a tak postupně vznikalo náměstí, nesoucí název Alter Markt - Starý trh. Jeho podobu z té doby, často poněkud idealizovanou, bychom mohli vidět na několika archivních obrazech a kresbách. Až fotografie a pohlednice z konce 19. a počátku 20. století nám věrohodně ukazují, jak s postupujícími lety náměstí měnilo svoji podobu.
V dolní části náměstí, na rohu dnešní ulice Lidické, stával od roku 1814 jednopatrový dům s obchodem, kde se prodávaly potraviny. Když v roce 1908 vyhořel, nahradil ho nárožní třípatrový bytový dům, vyprojektovaný architektem Robertem Hemmrichem. V přízemí byla velká prodejna lahůdek a v 1. patře secesní kavárna Café Habsburg, později Metzler a nakonec Jizera, po které nese dům své pojmenování dodnes. Naproti v dnešní ulici Komenského v přízemním objektu z roku 1875 měl vydavatel Emil Böhme své knihkupectví a redakci Jabloneckých novin. Reklama na nároží domu zvala do prodejny jízdních kol Wilhelma Löhnera. Dnešní třípodlažní obytný dům s historizující fasádou bohatě zdobenou secesními prvky a s nárožní věží zde byl vystavěn v roce 1908.
(zdroj: https://www.mestojablonec.cz/cs/mesto/jablonecky-mesicnik/archiv/rocnik-2004/03-2004/mirove-namesti-puvodne-stary-trh.htm)
Levá strana náměstí v roce 1916. Přes týden tu bývalo jen pár trhovců, v pátek a v sobotu však jejich stánky náměstí zcela zaplnily. V neděli za pěkného počasí se náměstí stávalo korzem - místem, kde se odbývala společenská setkání zámožných i prostých jabloneckých dam a pánů
Na pohlednici pořízené od dnešního Corsa v roce 1930 vidíme, že horní stranu náměstí (tam, kde dnes je za radnicí zastávka autobusů MHD) uzavírala řada nízkých obytných domů s obchody a hostinci v přízemí. Uprostřed náměstí stála od roku 1870 kašna se sochou Průmyslu. Před stavbou radnice v roce 1931 byla kašna odstraněna a socha přemístěna do parčíku v Palackého ulici. Po důkladné restaurátorské opravě se na náměstí opět vrátila v roce 1998, kdy byla osazena do balustrády zábradlí před Českou spořitelnou.
Připravil Petr Kurtin
krásná P O H L E D N I C E
26. listopadu 1928 na jabloneckém Alter Marktu
.........................................
Jablonecký
alter Markt, známý také jako Stará tržnice v Jablonci, odkazuje na
historické tržiště v Jablonci nad Nisou, městě v České republice. Rok
1928 zařazuje tento trh do období mezi 1. a 2. světovou válkou, do doby
významných politických a společenských změn v Cen.
Ve
20. letech 20. století byl Jablonec nad Nisou součástí Československa,
země vzniklé v roce 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska. Město bylo známé
svým sklářským a šperkařským průmyslem, což přispělo k jeho hospodářské
prosperitě. Trh by byl centrálním centrem obchodu a společenských
aktivit, což by odráželo pulzující ekonomickou a kulturní situaci města
Architektonický
styl budov obklopujících trh v roce 1928 by pravděpodobně zahrnoval
kombinaci návrhů z konce 19. století a počátku 20. století, vyznačující
se prvky secese a raného modernismu. V tomto období se mísily tradiční a
nové architektonické trendy ovlivněné širšími evropskými hnutími.
color Fotočas
Podle něj Jizera naváže na svou slavnou historii.Jablonci se vrátí kus historie. Náměstí se rozšíří, zmizí letitá ostuda. "Dole bude mléčný bar. Samozřejmě doba pokročila, takže bude moderní, ale stylem naváže na ten původní. Budou tam k dostání lahůdky a troufám si tvrdit, že to bude v centru široko daleko místo, kde se lidé občerství nejrychleji," věří majitel domu, pan Pelta.
Kromě mléčného baru bude v Jizeře v přízemí a také v prvním patře pobočka Kooperativy. Ve zbytku domu vznikne 13 bytů, jejichž budování je ovšem teprve v začátcích.
color Fotočas
Déjá Vu 1932/2022. Marx, Engels, Beatles... Vývoj jde do spirály!
(archiv Lukáš Pleticha)
Hotel Corso+ dobový interiér kavárny.
(archiv Jiří Peterka)