Hotel Praha
01.10.2021
Hotel Praha (archiv O.Musil)
Dnešní Komenského ulice
1908 (archiv John Silver Fotograf)
František Josef v Jablonci nad Nisou
Hotel Praha
Ne každý návštěvník Jizerských hor toužil přespat v horských boudách. Ti náročnější vyráželi na výlety z hotelu Geling založeného roku 1879. Do roku 1944 vlastnili hotel potomci Gustava Gelinga. Potom ho prodali Hermannu Winklerovi, kterému byl v roce 1946 zkonfiskován. Jméno Praha dostal v roce 1945. V době svého vzniku nabízel hotel stále pro padesát koní a parkování pro odpovídající počet povozů. Není divu, neboť hotelový areál disponoval restaurací, pokoji a velkým, bohatě zdobeným sálem, ve kterém bylo i jeviště, takže poskytoval nejenom obytovací a stravovací služby, ale do roku 1907 suploval i fuknci koncertního sálu a divadla.Počátkem nového století začala pod okny jezdit moderní elektrická dráha, v roce 1902 byla zastavěna úzká proluka mezi dnešními domy číslo 4 a 6, za čas se zde objevily i první automobily. Svůj kočár zde zastavil i císař František Josef I. při návštěvě Jablonce v červnu roku 1906. Za Rakouska-Uherska například do hotelu přijel jako jeden z hostů Franz Kafka a sále mimo jiné přednášel. Sál býval vůbec centrem kulturního dění ve městě. Předtím než bylo v roce 1907 postaveno městské divadlo, využívali prostorné jeviště známí umělci, hrála se tady divadelní představení, pořádaly koncerty, vystupovali zde oblíbení komici, zpěváci i baletní umělci. Ne jinak tomu bylo po roce 1948. Ani později nepřestal patřit k významným místům zábavy Jablonečanů. Nesčetné bály, kulturní pořady, ale i stranické či odborářské konference a podnikové dýchánky tady nacházely své zázemí. Sál býval dokonce i kolbištěm boxerů a zápasníků. Podle dochovaných plakátků se tu také prý poprvé v tehdejší socialistickém Československu proháněla kráska bez závoje, tedy striptýz.
"Hotel zde stál již v dobách, kdy tato ulice byla ještě prašnou a blátivou komunikací a místo aut po ní jezdily povozy obchodníků a trhovců. Jeho minulost sahá až do roku 1879, kdy pozemek se starším domem a zahradou koupil Gustav Geling. Ten původní objekt odstranil a na jeho místě dal postavit hotelový areál s restaurací, pokoji a s velkým, bohatě dekorovaným sálem, jehož součástí bylo i jeviště. Rodina Gelingů, jež propůjčila hotelu své jméno, ho vlastnila až do roku 1944. Tehdy hotel koupil Hermann Winkler, ale již po dvou letech byl jeho majetek zkonfiskován. Již v roce 1945, kdy se nájemcem stal Jan Semerád, nesl podnik na tehdejší Třídě maršála Stalina název Hotel Praha. Od roku 1951 do roku 1990 pak hotel provozoval státní podnik Restaurace a jídelny, který ho nakonec prodal pražskému Družstvu Tourgent." Otokar Simm, Jablonecký měsíčník, leden 2008
Naděje, se kterou lidé a novináři hovořili o zrekonstruovaném sále hotelu Praha v centru Jablonce v polovině roku 2011, zmizela jak mýdlová bublina. Žádné koncerty se tu nekonaly, na parketě se tančilo všehovšudy jedenkrát, krásný historický sál zůstal němý...
Tehdejší majitel, společnost Dům Pohody, neaspiroval na mecenáše kulturních akcí a více méně útrpně nesl "nechtěné břemeno" secesního sálu. Až o celý objekt přišel... a ještě musel vrátit dotaci a zaplatit pokutu.
Svitla opět naděje, že "zítra se bude tančit všude..." Dražba byla v roce 2014 jediné možné východisko pro insolvetního majitele. Licitace byla bouřlivá a z vyvolávací ceny se cena prodejní vyšplhala o 50 procent, tedy na 34 milionů korun. Objekt se ale dostal opět do rukou Jablonečana, Jaromíra Schuberta.
A budovat se začalo opět, ale s cílem dostat sál do takové kondice, aby mohl skutečně fungovat. "Bylo to jediné řešení, aby sál mohl začít plnit tu funkci, pro kterou byl stvořen," řekl Schubert s tím, že vedle věcí, které lidé uvidí na první pohled, se museli vypořádat i s řadou technických a technologických záležitostí.
Okna vypadají na první pohled úplně stejně jako v roce 2014, ale skla jsou jiná. Speciální protihluková a úniku zvuku ven o další procenta brání i těžké závěsy. Ze dvou zásuvek, jež měly postačovat kapelám k produkci, se pod parketami nyní vine svazek drátů, aby tu ozvučené akce skutečně mohly být.
"Vzniklé pódium se zázemím, myslím, plně postačuje. Museli jsme ale ubrat prostor sálu. Jiné cesty nebylo," vysvětluje podnikatel. Při původní rekonstrukci bylo totiž zákulisí v přístavbě, kterou ale už předchozí vlastníci zbourali. Zázemí, které při původní rekonstrukci vytvořili, pro pořádání společenských akcí rozhodně nestačilo a využití nádherného sálu bylo proto dost problematické. I to se nyní změnilo. Toalety mají dvakrát navýšenou kapacitu a dříve přilehlé kanceláře se změnily na moderní, vybavený a nekuřácký bar.
9. září 2016 odpoledne začal konečně psát hotel s krásným secesním sálem i svou novou budoucnost.
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/sal-hotelu-praha-opet-zari-pamatujete-na-nej-20160818.html
schůze odborářů
archiv Miroslav Janík