Horní a Dolní Vítkov
Horní Vítkov u Chrastavy
bývalá restaurace Zelené údolí
hostinec U Města Benátek
Hostinec Skalní Sklípek
Hostinec Ferdinanda Pfeifera
Výhledy - Gickelsberg
Chata na Výhledech
Zdá se, že fotograf musel v roce 1911 zmáčknout spoušť aparátu k večeru kolem letního slunovratu: jen tehdy - jsou-li stíny na pohlednici pravé - stojí slunce na severozápadě. Oblíbená chata na hraniční hoře Výhledy (německy Gickelsberg, polsky Guslarz) stála totiž na severním svahu hory, česko-polská (tehdy česko-saská) hranice zde nejde po hřebeni. Začátkem 60. let 19. století zde postavil dřevěnou boudu loutkář Josef Kóhler. Tu mu strhli roku 1866 pruští vojáci, protože se domnívali, že odtud dává vlajkou znamení rakouské armádě. Pekař K. J. Wildner ze saské obce Lichtenberg (dnes Jasna Góra), která leží hned pod horou, postavil roku 1872 chatu novou a později ji prodal Josefu Thumovi z Horního Vítkova č.p. 71, z obce, na jejímž katastru hora leží. Chata často měnila majitele, roku 1911 ji vlastnil Anton Rössler. Dnes je kdysi oblíbená hora pustá, chata dávno zmizela.
Curia Vítkov je volně inspirovanou replikou velmožského dvora z 12.
století. Dvorec se skládá z opevněné "nobility" na návrší a přilehlé
osady řemeslníků. V průběhu roku zde probíhají různé kulturní akce a
bitvy historického šermu.
Leží u vsi Horní Vítkov, nedaleko Chrastavy na pěkném kopečku! Je místem, které si můžete prohlédnout a to třeba při Řemeslnickém dni, který se chystá na 18. července. Více informací na webu: https://curiavitkov.cz/
foto Jaroslava Jechová
24.10.2022Kostel Navštívení Panny Marie (Horní Vítkov)
Kostel zde pravděpodobně vznikl v 1330-1335 jako dřevěná stavba, při níž byl kolem kostela zřízen hřbitov. Ta stavba vydržela, jistě s úpravami, až do roku 1575, kdy s podporou frýdlantské vrchnosti, konkrétně Melchiora z Redernu, začala stavba dnešní svatyně. Ta byla upravována po třicetileté válce v letech 1671-1680.
Nová stavba znamenala především výstavbu trojlistého závěru, úpravu
tvaru oken a pořízení nového zařízení. Oltářní obraz z této doby je ve
21. století umístěn ve farním kostele v Chrastavě. Nad vchodem do kostela byla umístěna deska s nápisem "Všemohoucímu bohu k věčné chvále, milostivé vrchnosti na počest". Nová, dole čtyřhranná a nahoře osmihranná věž byla přistavěna v roce 1703. O 11 let později, v roce 1714, proběhla důkladná přestavba. Byla zvětšena okna v kostelní lodi a postaven nový barokní oltář, na němž byl umístěn obraz Navštívení Panny Marie od libereckého malíře Philippa Leubnera. V chrámové lodi byla umístěna kazatelna a velký kříž. V rozích visely kulaté obrazy evangelistů, byla tu rovněž socha sv. Jana Nepomuckého. Uprostřed stály dvě řady lavic pro věřící. V roce 1866 byly v kostele instalovány nové varhany z dílny Fr. Müllera z Janova u Nového Boru. Strop kostela byl vyzdoben velkou freskou, zachycující Cestu Panny Marie k sv. Alžbětě (Navštívení Panny Marie). V roce 1870 restauroval oltářní obrazy chrastavský malíř August Jonas. Nová barevná kostelní okna byla zasazena v roce 1883. O deset let později byly na kostele umístěny věžní hodiny. Roku 1905 byly v kostele umístěny vyřezávané jesličky dovezené z Tyrolska. V roce 1911 byla do obce, a později v roce 1913 i do kostela, zavedena elektřina. V roce 1930 byly v kostele umístěny nové varhany. V roce 1937 byl zrestaurován hlavní oltářní obraz. Po vysídlení německy mluvícího obyvatelstva začal kostel chátrat. V 50. letech 20. století za komunistického režimu v Československu došlo v obci k demolici několika desítek objektů. V roce 1980 byl zbořen tzv. panský dům a fara,
a došlo k likvidaci hřbitova. K devastaci vsi i kostela došlo i vlivem
místních obyvatel. Kostel po určitou dobu sloužil i jako sklad nábytku.
Ani po roce 1990 se chátrání objektu nezastavilo a situace zůstala nezměněna až do konce 20. století. Tehdy vzniklo v obci občanské sdružení usilující o záchranu kostela a proběhly první zajišťovací práce.
Střecha kostela byla děravá, střecha věže byla z prolezlého plechu.
Fasáda kostela byla zničena a dvě okna rozbita. Kostel, v té době
prázdný, byl pronajat od římskokatolické farnosti Vítkov u Chrastavy spolku "Svítání - Horní Vítkov". Spolek odstranil okolní náletové dřeviny. Na základě žádosti spolku schválila v září 2015 Rada města Chrastavy příspěvek 25 tisíc Kč na provedení stavebně-historického průzkumu kostela. Na roky 2016-2017 byla spolkem plánována oprava střechy a krovu. (zdroj: Wikipedia)
Utekli z města, v pohraničí opravují kostel. Žili jsme půl roku v suti, tvrdí manželé
Do Horního Vítkova se paní Jana dostala náhodou při procházce po okolí Liberce. Chátrající a opuštěný dům v pohraničí s pozemkem bez hranic a výhledem na kostel jí okamžitě padl do oka. "Tehdy jsem ještě nevěděla, že si za pár let vezmu svého muže Viktora a že tady budu opravdu bydlet," vzpomíná na přelom milénia éterická šedesátnice.
O dům a raně barokní kostel se s manželem stará už devatenáct let,
sami opravili střechu a postupně mu navrací i jeho ztracený genius loci.
Podívejte se, jak to uvnitř vypadá.
autor: 30. 7. 2019 Magdaléna Medková