Josefův Důl
Josefův Důl leží v srdci Jizerských hor, pod největší a nejmladší přehradou v Jizerských horách, v údolí řeky Kamenice. Založen byl roku 1701 hrabětem Des Fours. Dnes jsou jeho součástí dříve samostatné obce Dolní Maxov, Antonínov a Karlov. Společně zabírají území o rozloze 22 km2 s přibližně 850 obyvateli. V minulosti byla tato oblast významným sklářským centrem, v současné době se však orientuje především na turistický ruch.
Dominantou obce je novogotický kostel Proměnění Páně postavený v roce 1865. Nedaleko kostela se v budově bývalé školy a dnešní knihovny nachází Muzeum místní historie a informační centrum.
Nad kamenickým údolím byla v letech 1976 - 1982 vybudována největší přehrada Jizerských hor zadržující přes 20 mil. m³ pitné vody. Nejen na její boční hráz, ale i na celé údolí je krásný pohled z kamenné vyhlídky Čertovy kameny v části obce Peklo. Další významnou památkou je kaple Navštívení Panny Marie na Karlově.
Obec je výchozím místem pro pěší, cyklistické i lyžařské výlety. Oblíbenými turistickými cíly jsou například vodopády na řece Jedlové, Protržená přehrada, památník sklářství na Kristiánově či některá z mnoha rozhleden rozesetých po vršcích Jizerských hor.
Přímo v centru obce se nachází sportovní areál s tenisovými a volejbalovými kurty a fotbalovým hřištěm. V Josefově Dole a nejbližším okolí najdete několik lyžařských sjezdovek pro zkušené i začínající lyžaře.
Josefův Důl je ideálním místem nejen pro letní či zimní sporty, ale nabízí i četné možnosti kulturního vyžití. Aktivní divadelní spolek uvádí v místním divadle několikrát ročně představení svá i spolků z okolí a každý květen pořádá Krajskou postupovou přehlídku venkovských divadelních souborů Josefodolské divadelní jaro. V kostele se konají vánoční koncerty a koncerty vážné hudby. Mezi další akce patří závody automobilových veteránů, pálení čarodějnic, dětský den, maškarní bál, mikulášská besídka, vánoční setkání seniorů nebo adventní zpívání s trhy.
(zdroj: https://josefuvdul.eu/ )
fotogalerie z archivu Miroslav Zuzánek
Josefův Důl v roce 1913 a 1.2.2001
Při silnici směřující přes most do Karlova stával v Josefově Dole v 19. století hostinec Touristenheim, tedy Domov turistů. K posezení hostů též sloužila prosklená veranda, k dispozící bylo piano. Kdo byl unaven, mohl se ubytovat v jednom ze dvou pokojů. Později přibyl i kuželník a pánům mohla být poskytnuta i dámská společnost. Po roce 1945 převzal budovu národní podník Masný průmysl Praha, který zde provozoval výčep a jídelnu. Bůhvíproč bylo v té době zařízení známé pod názvem Zemka, Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl dříve oblíbený podnik zrušen a zbourán.
zdroj: ( zdroj: Jan a Šimon Pikousové - Otokar Simm - František Mrva - Petr Kurtin - Jizerské hory včera a dnes)
Josefův Důl v roce 1913 a 18.7.2014
Na počátku 20. století si řezník Anton Seibt pořídil v Dolním Maxově nový dům v secesním stylu. Bylo v něm umístěno předně jeho řeznictví, vzletně označené za Fleisch und Wursthalle (Masný a buřtový sál). Vedle byl ale i hostinec pojmenovaný Kamnitztaler Hof čili Kamenický dvůr, V polovině 20. let 20. století v něm hospodský Gustav Jantsch nabízel plzeňské a jablonecké pivo a taktéž dobře ošetřená vína a výtečnou kuchyni. Nešlo ovšem o žádnou exkluzivnost, podobně nabídky nebyly neobvyklé ani na pustších místech. Opravený dům dodnes slouží pohostinství.
(zdroj: Jizerské hory včera a dnes - Jan a Šimon Pikousové, Marek Řeháček, Petr Kurtin, 2016)
Josefův Důl a "Josefinka"
Osada Josefův Důl (Josefsthal) byla založena skláři v roce 1701v údolí řeky Kamenice. Pojmenována byla po synovi hraběte Maxmiliána Desfours Walderode Karlu Josefovi. První sklárna na soutoku Kamenice a Jedlové stávala už koncem 17. stoleti, známá pod názvem Zenknerova huť (podle jména sklářského mistra Ehase Zäncknera). Huti se příliš nedařilo a Zänckner se stále potýkal s problémy s vrchnosti. Huť převzali skláři z Falknova J.J.Kittel a J.L.Riedel. Právě tady se začala slavná a úspěšná cesta jizerskohorského sklářského krále Riedela. Z Josefova Dolu nechal Riedel také vybudovat dodnes používanou Jezdeckou cestu až ke své sklárně na Jizerce. Huť v Josefově Dolu dávala práci sklářům až do roku 1910, pak byla zbourána a na jejím mistě postavena nová. V obci ale pracovali i brusiči, mačkači knoflíků a korálků. Obec se rychle rozrůstala a postupně měla svou školu a v roce 1894 i železnici, vedoucí sem ze Smržovky. Té se říkalo "Josefinka". V roce 1908 byla v obci vybudována plynárna a o rok později byla povýšena na městys. Vše ukončila druhá světová válka. Němci byli vysídleni a zbyly po nich opuštěné sklárny a honosné vily. Dnes je Josefův Důl jedním z oblibených nástupních mist na letní i zimní výlety do Jizerských hor.
zdroj: kalendář Vyprávění o místech a lidech z Jizerských hor i jejich podhůří, 2023
JOSEFŮV DŮL SE PŘEDSTAVUJE
Obec ze samotného srdce Jizerských hor, leží v malebném údolí řeky Kamenice. Nejde o tak navštěvovaný turistický cíl, jako je například sousední Bedřichov, ale to je možná škoda. Stejnojmenná přehrada, vodopády Jedlové, Čertovy kameny, nebo výroba unikátního broušeného skla. O tom všem si dnes budeme povídat. Tak pojďte s námi Josefův důl objevit Založení se datuje k roku 1701 a je spojené s hrabětem Des Fours, který patřil k významnému šlechtickému rodu. Dominantou obce je novogotický kostel Proměnění Páně postavený v roce 1865. Nedaleko kostela se v budově bývalé školy a dnešní knihovny nachází Muzeum místní historie, které vás ve třech místnostech seznámí s nejdůležitějšími momenty minulosti i přítomnosti Další významnou památkou je kaple Navštívení Panny Marie na Karlově. Za zmínku stojí naučná stezka Gustava Leutelta. Obec byla vyhlášeným sklářským centrem, jehož odkaz se dochovává ve společnosti Glass Pesničák, která se zaměřuje na broušené sklo, hlavně na broušené parfémové flakony, které se vyráběly již koncem 19. a začátkem 20. století. Celý proces výroby za pomocí původních metod je pak možné vidět naživo. Dokonce dům, ve kterém firma působí, byl před lety postaven právě jako brusírna skla. Nad kamenickým údolím byla v letech 1976 - 1982 vybudována největší přehrada Jizerských hor zadržující přes 20 mil. m³ pitné vody. Dodnes nese stejný název jako obec. Nejen na její boční hráz, ale i na celé údolí je krásný pohled z kamenné vyhlídky Čertovy kameny v části obce Peklo. Doporučujeme navštívit A klasická otázka - kam dál? Obec je výchozím místem pro pěší, cyklistické i lyžařské výlety. Oblíbenými turistickými cíli jsou například kaskádové vodopády na Jedlovém potoce. Tato horská bystřina překonává v Jedlovém dole na vzdálenosti půldruhého kilometru převýšení téměř 200 metrů soustavou tůní, skalních prahů, peřejí a vodopádů. Největší a nejkrásnější z těchto vodopádů je takzvaný Velký vodopád Jedlové. Nachází se v horní části doliny a tvoří jej kaskáda tří vodních stupňů, jimiž potok překonává mohutné žulové prahy. Průtok v bystřině kolísá v závislosti na roční době. Nejpůsobivěji vodopády vypadají na jaře, kdy se přes ně s mocným hukotem valí každou vteřinu hektolitry vody A další cíle? Zkuste Protrženou přehradu, památník sklářství na Kristiánově či některou z mnoha rozhleden rozesetých po vršcích Jizerských hor.
(zdroj: Region Liberec - www.jizerky.cz Foto: Matyáš Gál, AZ fotky, Jan Pasler - Svět jak ho vidím já a Milan Drahoňovský )