Hamr na Jezeře
Hamr na Jezeře
Hamr na Jezeře byl již zobrazen na desítkách pohlednic a měl pověst mondérního střediska severních Čech, kam v letní době přijížděli bohatí lidé. To již byla minulostí stará hutní sláva, kterou této obci pod královským hradem Děvínem propůjčovala téměř tři století trvající výroba železa. Železná ruda, dovážená z okolí, se zde hutnila v "hamru" od začátku 16. století do konce století osmnáctého. Po století klidu zažil Hamr na Jezeře (ve skutečnosti na asi tři století starém rybníku) v prvním desetiletí 20. století stavební boom. Vily si zde stavěli nejbohatší lidé a na březích rozlehlého malebného rybníku vyrostly hotely a penziony.
Na pohlednici z roku 1911 je honosný ubytovací hostinec, zvaný Arltova vila, starý teprve dva roky. Stojí v obci dodnes, velice pečlivě udržovaný, jen jeho jméno se změnilo. Jako hotel Pacifik nabízí hostům dvou, tří a pětilůžkové pokoje a také návštěvu baru Ponorka.
Hamerský rybník nazývaný též Hamerské jezero je rybník u obce Hamr na Jezeře v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Má rozlohu 50 ha, je průtočný na levém přítoku Ploučnice a leží v oblasti Ralská pahorkatina.
Historie
Byl založen pravděpodobně v 16. století s rozlohou 57 ha. Od konce 19. století využíván k rekreaci. Z počátkem těžby uranu od roku 1965 došlo k úpadku využití rybníka a v roce 1985 byl vypuštěn. Území kolem patřilo do vojenského prostoru Ralsko, kde v letech 1968–1991 působila i sovětská vojska s negativním dopadem i na zdejší přírodu.
V roce 1993 byl rybník obnoven a znovu se rozvíjí rekreační zařízení. Byly vybudovány 400 m dlouhé písečné pláže, obnoveno koupaliště, postaveny dva kempy.
Další údaje
Je napájen řekou Ploučnicí. Plocha je po novém napouštění 50 ha. Rybník je průtočný a rybolovný, z větší části obklopen lesem, má velkou zátoku.
Na východní straně rybníka je botanicky cenné rašeliniště.
U hráze se nachází středověká pevnůstka, v 17. století přestavěna na zámek, později hájovna, dnes rekreační objekt.
Kolem rybníka vede řada pěších turistických cest i cyklotras. Poblíž rybníka jsou zříceniny hradu Děvína, Stohánku a celá řada přírodních památek. Po severní straně vede silnice z Hamru do Břevniště. Železniční spojení odtud není, do přilehlé obce zajíždí autobusová meziměstská doprava ČSAD Česká Lípa.
zdroj: Wikipedia
Hamr na Jezeře (německy Hammer am See) je obec na severu bývalého vojenského prostoru Ralsko, ve východní části okresu Česká Lípa.
V poválečných letech byla jedním ze středisek těžby uranové rudy, nyní
se vrací mezi rekreační zónu na břehu Hamerského rybníka (jezera),
s nedalekou zříceninou hradu Děvín a řadou přírodních rezervací. Žije zde 432 obyvatel.
Historie
Poprvé připomínána roku 1322, kdy je zmíněn rytířský rod Mikuláše Blekty z Útěchovic (místní část obce Hamr na Jezeře) - jako městečko s hamrem na zpracování železné rudy z nedalekých dolů, zejména na Děvíně a Hamerském Špičáku. Doly byly v 19. století opuštěny. Jejich pozůstatky spolu s okolím byly nyní začleněny do přírodní památky Děvín a Ostrý.
V 16. století byl založen Hamerský rybník (nazývaný Hamerské jezero) o rozloze 57 ha a koncem 19. století se stal i díky okolním borovým lesům oblíbeným cílem rekreace. Na jeho březích byly vybudovány písečné pláže. Vily zde vystavěli nejen původní němečtí obyvatelé a sídlo zde měl i český prezident v tzv. Vládní vile, která u jezera po celkové rekonstrukci stojí dodnes, Národnímu památkovému ústavu se však pro tradované označení vily čp. 99, nazývané v roce 1949 Krejzovou vilou, za vládní vilu doposud nepodařilo získat žádné věrohodné podklady. Od železniční stanice Křižany (trať z Liberce do České Lípy) k Jezeru (Hamerskému rybníku) jezdil omnibus, druhý jezdil od stanice Brniště.
U hráze rybníka byla postavena středověká pevnůstka, v 17. století přestavěna na zámek, později hájovnu, dnes sloužící jako rekreační objekt. V roce 1782 byla instalována sochařem Antonínem Maxou (rodákem z Hamru na Jezeře) socha sv. Jana Nepomuckého. Tato kulturní památka se zachovala se dodnes, neboť byla v roce 2009 obcí Hamr na Jezeře celkově obnovena a zrestaurována stejně jako další kulturní památka "Sousoší Piety", které stojí v nově založeném parku na náměstí v tzv. "Dvořákových katalpových sadech", založených v roce 2011. V roce 2008 byla obcí Hamr na Jezeře restaurována další kulturní památka - kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů z roku 1832, která stojí na Křížovém vrchu nad obcí.
Od 25. listopadu 2003 obec užívá znak a vlajku.
Těžba uranu
Okolí bylo poškozeno po roce 1945 těžbou uranu. Z rybníka se kvůli těžbě ztrácela voda, v okolí vyrostly těžební stavby, rekreační zařízení začala chátrat, po roce 1968 až sem zasahovalo sovětské vojenské pásmo. V obci je stále funkční stanice Báňské záchranné služby - Hamr. Těžba uranu byla v okolí obce zcela ukončena. Všechny objekty po těžbě byly postupně asanovány a zrekultivovány. Hamr na Jezeře se tak vrací ke svému původnímu určení, k rekreaci a turistice.
Pro likvidaci nadzemních částí hlubinného uranového dolu Hamr I, kde se uran těžil v letech 1971 až 2001, byla získána dotace Evropské unie. Kontaminovaná věž s důlním výtahem bude zlikvidována do roku 2015. Na jejím místě bude vybudován památník na trase naučné stezky. Dne 25. 8. 2015 byla srovnána se zemí stavba důlní věže a bude zde vybudován památník věnovaný těžbě uranu v České republice.
Rekreační centrum - lázeňská obec
Na pláži Hamerského jezera se v roce 1952 natáčel známý český film Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli.
Po roce 1990 došlo k útlumu těžby a znovu napuštěné Hamerské jezero o rozloze 56 ha - historicky Bad Hammer am See (správný oficiální schválený název pro vodní dílo) - i s okolím se vrací k roli oblíbeného rekreačního areálu. Po obou stranách Hamerského rybníka stojí řady chatových kolonií a byl obnoven provoz koupaliště. Hamerské jezero, které bylo vráceno do majetku obce v roce 2004, je přírodním koupalištěm s jednou z nejkrásnějších pláží v ČR dlouhou téměř 400 metrů. V prostoru pláže se nalézá atraktivní lanový park v korunách stromů, obří vzduchová trampolína, dětský FITNESS koutek, půjčovna lodí a šlapadel, minigolf a stánky s občerstvením. V roce 2013 je zde otevírána pláž pro nudisty a v roce 2012 byly otevřeny jako jediné v ČR i oddělené pláže pro psy.
Autokemp Hamr
(zdroj: Wikipedia)
Přeprava z Liberce do Hamru na Jezeře (archiv Vojtěcha Pokorného)
Hamr na Jezeře v roce 1902
Kdysi "průmyslová" obec, ve které je již roku 1516 uváděn mlýn a hamr (tavila se zde železná ruda kutaná v blízkém okolí), se mnohem později stala jednou z nejoblíbenějších a nejluxusnějších oddychových oblastí severních Čech. Zásluhu na tom měly zejména čisté vody rybníka ze 17. století a malebné lesnaté okolí. Na vrcholu levého kopce (452 m n.m.) na horním obrázku stojí již od poloviny 13. století královský hrad Děvín (dnes pouhé ruiny), vpravo je o třicet metrů vyšší Hamerský Špičák neboli Ostrý. Oba polzenitové (místní druh čediče) vrchy jsou chráněny jako přírodní památky. Vlevo dole na pohlednici je vila zvaná Sollors, stavěná, jak uvádí F. Hantschel v českolipské vlastivědě, "ve švédském slohu". Dnes stojí ve vzrostlém lese a je v soukromých rukou. Nad ní, na hřbetě Křížového vrchu čili Kalvárie, stojí opravená kaple postavená F. Jakschem roku 1832.
Hamr na Jezeře
Tvář této obce v údolí Ploučnice se mnohokrát proměnila. Již roku 1516 byl zde "nově postaven hamr a mlýn na Ploučnici". Hamr zpracovával železnou rudu hnědel (limonit) těženou zprvu u blízkého Děvína a později až do 19. století sem odjinud dováženou. "Jezero" je vlastně tři století starý a kdysi velmi rybnatý panský rybník napájený umělou Hamerskou strouhou, která se oddělovala od Ploučnice pod Kundraticemi. Roku 1909 zde byly zřízeny lázně. Ale v roce 1910, kdy byla tato pohlednice odeslána, byl Hamr na ezeře již desetiletí honosným letoviskem s mezinárodní pověstí. Tento věhlas vydržel obci až do poloviny 20. století. Pak se Hamr na desetiletí stal centrem těžby uranové rudy. Rybník byl vypuštěn a byl zde i hlubinný důl. Dnes je již rybník obnoven. Kopec vzadu je Útěchovický Špičák.
Hamr
na Jezeře
Pohlednice ze zlatých časů před I. světovou válkou, kdy se o Hamru na Jezeře tvrdilo, že je "kouskem Itálie v severních Čechách ". Původní samota kolem hamru na železo z let 1605—1784 se díky malebnosti svého okolí stala později jedním z nejoblíbenějších českých letovisek. Hlavním lákadlem byla ale čistá voda Hamerského rybníka. Ten byl vybudován pravděpodobně v 17. století a voda do něj byla přiváděna dlouhou hamerskou strouhou, která se odděluje od Ploučnice pod obcí Lázně Kundratice. Vyhledávaná byla zejména jihozápadní pláž rybníka s výhledem na Ještěd. Okolí rybníka bylo bohaté na vodní i bahenní rostliny a ptactvo. Rybník (před lety kvůli těžbě uranu dlouho vypuštěný) je dnes již znovu plný vody a opět slouží letním hostům.
Cestování s Ladislav Zibura je pravidelnou čtvrteční rubrikou, která nám čtvrteční podvečery zpříjemňuje již po deváté a stále ne naposledy Dnes se podíváme do Hamru na Jezeře, který leží v Lužických horách. Přejeme příjemné čtení
"Když
jsme se vrátili do auta, začal Martin demonstrativně čichat. "Jestli
nemáš v kufru nějakýho stopaře, pak bychom se měli vykoupat," prohlásil.
"A ruku na srdce, generujeme celkem hodně chyb. Protože se nacházíme v
kraji jezer, který vznikly těžbou uranu za použití kyseliny sírový, asi
by bylo bezpečnější zvolit nějaký oficiální koupaliště," dodal. A tak
jsme se vydali do nedalekého Hamru na Jezeře, kde se natáčela komedie
Dovolená s Andělem.
Zastavili jsme na parkovišti a já se nasoukal
do pruhovaného koupacího úboru, který jsem si na cestu pořídil. Martin
si vzal modré trenýrky a námořnickou čapku. Myslím, že takto vymódění
jsme působili nejen jako kamarádi, ale také jako partneři. Nicméně
věřím, že pobavit ostatní, nebo alespoň sebe, je vždycky dobrý nápad.
Přišli jsme k pokladní budce, ze které se linula vůně tabáku. Seniorka
zvedla oči od křížovky a automaticky se usmála. Pak si nás prohlédla a
začala se smát nahlas. "Koukám, že na
o jdete stylově. Asi bych vám měla účtovat cenu z první republiky."
Pro další zajímavé příběhy doporučujeme nákup celé knížky Prázdniny v Česku. Třeba online:
https://www.knihazlin.cz/autori/28976539/ladislav-zibura/ a samozřejmě u všech dobrých knihkupců
Rubrika je připravována za vřelého poděkování autorovi a nakladatelství Kniha Zlín
Penzion Na Zámečku
- Dům s historií sahající do roku 1609…. bývalé šlechtické sídlo, renesanční zámeček "Nový Děvín", později rozlehlý hospodářský dvůr, sídlo lesní správy "Forsthaus" a nyní Penzionu & Café "Na Zámečku 1609″…
Papírna v Hamru na Jezeře
Papírna pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla technologie poháněná nejprve vodním kolem. Na počátku 20. století ho nahradila vodní turbina. Kamenné přízemí nese hrázděné patro, nad kterým je třípatrová mansardová střecha, která sloužila k sušení papíru.
Papírna je v soukromém vlastnictví. Majitel již opravil střechu. Budova má nová okna, obnovené je dřevěné obložení štítů. Fasáda se vrátila do původní podoby v kombinaci bílé a holubí šedi. V patře chce vybudovat bydlení, v podkroví prostory pro penzion. V klenutém přízemí plánuje muzeum a představit tam chce pozůstatky technologie, které se tu dochovaly.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/barokni-papirna-v-hamru-na-jezere
(foto Matyáš Gál - Dny lidové architektury Libereckého kraje
2022).
Chata na Stříbrníku v roce 1937
(zdroj: https://mirasafa.lbcfree.net )
(zdroj:https://www.infocesko.cz/content/machuv-kraj-vrch-stribrnik-u-hamru-na-jezere.aspx?fbclid=IwAR3Fovul2tXjfqrS91Kug1V0qQWbNapSC8iFL-U65WCr6o9Bt8XoVbJwbzE