Hamerské jezero
Hamerský rybník nazývaný též Hamerské jezero je rybník u obce Hamr na Jezeře v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Má rozlohu 50 ha, je průtočný na levém přítoku Ploučnice a leží v oblasti Ralská pahorkatina.
Historie
Byl založen pravděpodobně v 16. století s rozlohou 57 ha. Od konce 19. století využíván k rekreaci. Z počátkem těžby uranu od roku 1965 došlo k úpadku využití rybníka a v roce 1985 byl vypuštěn. Území kolem patřilo do vojenského prostoru Ralsko, kde v letech 1968–1991 působila i sovětská vojska s negativním dopadem i na zdejší přírodu.
V roce 1993 byl rybník obnoven a znovu se rozvíjí rekreační zařízení. Byly vybudovány 400 m dlouhé písečné pláže, obnoveno koupaliště, postaveny dva kempy.
Další údaje
Je napájen řekou Ploučnicí. Plocha je po novém napouštění 50 ha. Rybník je průtočný a rybolovný, z větší části obklopen lesem, má velkou zátoku.
Na východní straně rybníka je botanicky cenné rašeliniště.
U hráze se nachází středověká pevnůstka, v 17. století přestavěna na zámek, později hájovna, dnes rekreační objekt.
Kolem rybníka vede řada pěších turistických cest i cyklotras. Poblíž rybníka jsou zříceniny hradu Děvína, Stohánku a celá řada přírodních památek. Po severní straně vede silnice z Hamru do Břevniště. Železniční spojení odtud není, do přilehlé obce zajíždí autobusová meziměstská doprava ČSAD Česká Lípa.
zdroj: Wikipedia
Hamr na Jezeře v roce 1902
Kdysi "průmyslová" obec, ve které je již roku 1516 uváděn mlýn a hamr (tavila se zde železná ruda kutaná v blízkém okolí), se mnohem později stala jednou z nejoblíbenějších a nejluxusnějších oddychových oblastí severních Čech. Zásluhu na tom měly zejména čisté vody rybníka ze 17. století a malebné lesnaté okolí. Na vrcholu levého kopce (452 m n.m.) na horním obrázku stojí již od poloviny 13. století královský hrad Děvín (dnes pouhé ruiny), vpravo je o třicet metrů vyšší Hamerský Špičák neboli Ostrý. Oba polzenitové (místní druh čediče) vrchy jsou chráněny jako přírodní památky. Vlevo dole na pohlednici je vila zvaná Sollors, stavěná, jak uvádí F. Hantschel v českolipské vlastivědě, "ve švédském slohu". Dnes stojí ve vzrostlém lese a je v soukromých rukou. Nad ní, na hřbetě Křížového vrchu čili Kalvárie, stojí opravená kaple postavená F. Jakschem roku 1832.
Hamr na Jezeře
Tvář této obce v údolí Ploučnice se mnohokrát proměnila. Již roku 1516 byl zde "nově postaven hamr a mlýn na Ploučnici". Hamr zpracovával železnou rudu hnědel (limonit) těženou zprvu u blízkého Děvína a později až do 19. století sem odjinud dováženou. "Jezero" je vlastně tři století starý a kdysi velmi rybnatý panský rybník napájený umělou Hamerskou strouhou, která se oddělovala od Ploučnice pod Kundraticemi. Roku 1909 zde byly zřízeny lázně. Ale v roce 1910, kdy byla tato pohlednice odeslána, byl Hamr na ezeře již desetiletí honosným letoviskem s mezinárodní pověstí. Tento věhlas vydržel obci až do poloviny 20. století. Pak se Hamr na desetiletí stal centrem těžby uranové rudy. Rybník byl vypuštěn a byl zde i hlubinný důl. Dnes je již rybník obnoven. Kopec vzadu je Útěchovický Špičák.
Hamr
na Jezeře
Pohlednice ze zlatých časů před I. světovou válkou, kdy se o Hamru na Jezeře tvrdilo, že je "kouskem Itálie v severních Čechách ". Původní samota kolem hamru na železo z let 1605—1784 se díky malebnosti svého okolí stala později jedním z nejoblíbenějších českých letovisek. Hlavním lákadlem byla ale čistá voda Hamerského rybníka. Ten byl vybudován pravděpodobně v 17. století a voda do něj byla přiváděna dlouhou hamerskou strouhou, která se odděluje od Ploučnice pod obcí Lázně Kundratice. Vyhledávaná byla zejména jihozápadní pláž rybníka s výhledem na Ještěd. Okolí rybníka bylo bohaté na vodní i bahenní rostliny a ptactvo. Rybník (před lety kvůli těžbě uranu dlouho vypuštěný) je dnes již znovu plný vody a opět slouží letním hostům.
Cestování s Ladislav Zibura je pravidelnou čtvrteční rubrikou, která nám čtvrteční podvečery zpříjemňuje již po deváté a stále ne naposledy Dnes se podíváme do Hamru na Jezeře, který leží v Lužických horách. Přejeme příjemné čtení
"Když
jsme se vrátili do auta, začal Martin demonstrativně čichat. "Jestli
nemáš v kufru nějakýho stopaře, pak bychom se měli vykoupat," prohlásil.
"A ruku na srdce, generujeme celkem hodně chyb. Protože se nacházíme v
kraji jezer, který vznikly těžbou uranu za použití kyseliny sírový, asi
by bylo bezpečnější zvolit nějaký oficiální koupaliště," dodal. A tak
jsme se vydali do nedalekého Hamru na Jezeře, kde se natáčela komedie
Dovolená s Andělem.
Zastavili jsme na parkovišti a já se nasoukal
do pruhovaného koupacího úboru, který jsem si na cestu pořídil. Martin
si vzal modré trenýrky a námořnickou čapku. Myslím, že takto vymódění
jsme působili nejen jako kamarádi, ale také jako partneři. Nicméně
věřím, že pobavit ostatní, nebo alespoň sebe, je vždycky dobrý nápad.
Přišli jsme k pokladní budce, ze které se linula vůně tabáku. Seniorka
zvedla oči od křížovky a automaticky se usmála. Pak si nás prohlédla a
začala se smát nahlas. "Koukám, že na
o jdete stylově. Asi bych vám měla účtovat cenu z první republiky."
Pro další zajímavé příběhy doporučujeme nákup celé knížky Prázdniny v Česku. Třeba online:
https://www.knihazlin.cz/autori/28976539/ladislav-zibura/ a samozřejmě u všech dobrých knihkupců
Rubrika je připravována za vřelého poděkování autorovi a nakladatelství Kniha Zlín