Habartice

10.11.2021
Habartice (archiv Carmen Vieweg - uveřejnil Stefan Gesler)
Habartice (archiv Carmen Vieweg - uveřejnil Stefan Gesler)
Dům číslo 158 s bývalou prodejnou „U Boženky“
Dům číslo 158 s bývalou prodejnou „U Boženky“

Vodní mlýny

V obecní kronice se píše, že zdejší vodní mlýn byl postaven při vzniku obce, v době, kdy se zdejší oblast začíná osidlovat. Podle Soupisu poddaných dle víry z roku 1651 stál v obci mlýn s jedním strojem. Majitelem místního mlýna vždy byl vlastník lenního horního dvora, ale roku 1872 přešel i s oběma dvory (podle údajů v zásmucké kronice) do majetku frýdlantského panství, jež tehdy vlastnil hrabě Jan Václav Gallas. Hrabě však roku 1719 v Neapoli zemřel a jeho majetek roku 1725 převzal Filip Josef Gallas. Od něj roku 1733 mlýn za 350 zlatých odkoupil mlynář Hans Georg Richmer, který jej v roce 1755 za 400 zlatých následně prodal Antonu Effengergovi ze Schönwaldu. Při koupi mlýna se zavázal k povinnosti, že bude vrchnosti dodávat chléb a současně pro ni bude chovat honicí psy. Na oplátku však mohl volně péci chléb pro všechny poddané a současně měl též povoleno obchodovat s mlýnskými výrobky.

Když Anton Effenberg zemřel, převzal mlýn roku 1783 Gotfrid Richmer, který jej roku 1799 za úplatu 700 zlatých přenechal svému synu Josefovi. Za jeho hospodaření však objekt v roce 1813 vyhořel. Sice mlýn znovu vybudoval, ale velmi se kvůli tomu zadlužil, a protože nedokázal své závazky včas splácet, dostal se mlýn do dražby. V té jej roku 1838 za 3995 zlatých získal místní rychtář Anton Pohl, který jej v roce 1862 za 10 500 zlatých prodal Josefu Galerovi z Frýdlantu. Od něj jej během roku 1871 za rovných 10 000 zlatých získal Arnošt Jan Bösman, jenž jej však po dvou letech prodal Gustavu Kieslichovi. V jeho vlastnictví mlýn zůstal 21 let a v roce 1894 byl prodán Josefu Fischerovi. Ten jej během roku 1924 přenechal svému synovi Friedrichovi, který však padl v bojích druhé světové války. Během roku 1943 byla činnost mlýna úředně zastavena a po jejím skončení, roku 1945, byl mlýn na základě dekretu prezidenta republiky číslo 108/45 objekt zkonfiskován a pro velkou zastaralost a nerentabilitu v roce 1946 zbourán. V té době však již mlýn měl své vodní kolo vyměněné za Kaplanovu turbínu, která zároveň vyráběla také elektrickou energii.

Pohled směrem ke mlýništi, červen 2014
Pohled směrem ke mlýništi, červen 2014
zdroj: https://deutschboehmen.de
zdroj: https://deutschboehmen.de

Přepadení Habartic 21. září 1938

Podrobnější informace naleznete v článku Přepadení celnice v Habarticích.

V obci byla vzhledem k její poloze vždy umístěna celnice a příslušná celní stráž. V době ohrožení Československa ve třicátých letech 20. století se zvýšil počet členů zdejší finanční stráže z běžných 5 na 13. Členové této stráže patrně zároveň tvořili jádro místní jednotky Stráže obrany státu (družstva 126). Dne 20. září 1938 zjistil průzkum družstva, že se ke státním hranicím přesunuly jednotky 71. pěšího pluku ze Zhořelce. Tři prapory tohoto pluku měly napadnout Frýdlantsko: 1. prapor přes Oldříš a Bulovku, 2. prapor přes Jindřichovice a 3. prapor přes Heřmanice. Jednotka SOS se rozhodla opevnit se v budově celnice. Dne 21. září 1938 v půl čtvrté ráno zaútočilo na celnici asi 40 příslušníků Freikorpsu za použití pušek a granátů. Družstvo SOS se bránilo z prvního patra celnice stejnými prostředky. Němečtí útočníci se pokusili budovu celnice zničit dynamitem, avšak to se jim nepodařilo. Obráncům se naopak zdařilo telefonicky přivolat armádní podporu z Liberce. Přijíždějící posily se sice dostaly pod palbu těžkého kulometu ze Zavidova, kolem šesté hodiny však k celnici přesto pronikly. Tou dobou už však Němci byli na ústupu - tři útočníci padli a šestnáct jich bylo zraněno. Na české straně byli čtyři zranění. Finanční stráž byla z obce stažena 29. září, jednotka SOS o den později.

Habartice (německy Ebersdorf) jsou vesnice a spolu s osadou Háj též obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží ve Frýdlantském výběžku asi 11 kilometrů severně od města Frýdlantu přímo na česko-polské státní hranici. Habartice mají 473 obyvatel a patří k nim ještě osada Háj s 12 stálými obyvateli. Ve vsi je mateřská a základní škola (do 5. třídy).

Nejbližší železniční stanice je v Černousích, do Habartic jezdí autobus ČSAD Liberec z Frýdlantu. Obec má s Frýdlantem silniční spojení po silnici č. 13 a leží v ní silniční hraniční přechod do polského Zawidówa. Zawidów a Habartice spolu bezprostředně sousedí, jediné, co je odděluje je Kočičí potok.

V minulosti k Habarticím patřila i osada, resp. samota Buschhäuser (též Puschhäuser), zaniklá po druhé světové válce. Ležela jihozápadně od Habartic směrem na Černousy, v údolí bezejmenného potoka na hranici obecního katastru.

Historie

Habartice a sousední Závidov (německy Seidenberg, polsky Zawidów) existují vedle sebe snad již od 10. století. Nebýt Kočičího potoka, který je odděluje, splynuly by patrně obě obce v obec jedinou. První zmínka o Zawidówě je z let 1341-46, o Habarticích z roku 1399, kdy v nich existoval lenní statek v držení pánů z Černous. 16. 9. 1399 byl ve Zhořelci popraven pán tohoto statku Michal Tschernhasen jako lapka. Od poloviny 15. století vlastnila statek rodina von Bindemann. Roku 1592 byl tento statek kvůli hospodářským výsledkům rozdělen, Bindemannové si ponechali jeho dolní část, část horní připadla Schwanitzům. Statek opět spojil roku 1662 Hans Ludwig von Rodewitz, který jej vlastnil až do roku 1712, kdy statek odkoupil hrabě Jan Václav Gallas.

Habartice a Zawidów byly velmi úzce propojeny - obyvatelé například navštěvovali společný kostel v Zawidówě - až do roku 1620, kdy bylo záwidovské panství odděleno od panství frýdlantského. Skutečná hranice mezi dvěma státy vznikla roku 1635, když byla Lužice připojena k Sasku. Po skončení třicetileté války se stovky exulantů z Frýdlantska uchýlily právě na zawidówské panství (počet domů Zawidówa tehdy vzrostl na 200).

Habartice měly roku 1790 42 obydlených domů a roku 1834 dokonce domů 80 s více než 500 obyvateli. K rozvoji obce rozhodně přispěla stavba silnice z Frýdlantu v letech 1830-33 a také kolem procházející železniční trať Frýdlant-Zawidów. Čerstvě dokončené silnice využil roku 1833 ruský car Mikuláš a tehdejší pruský korunní princ k cestě do nitra Čech na schůzku s rakouským císařem.

Po skončení druhé světové války byla z Habartic odsunuta nejprve asi stovka říšských Němců a posléze další stovka místních Němců (převážně šlo o rodiny nacistických funkcionářů). Ve druhé fázi odsunu bylo do sběrného střediska ve Frýdlantě přesunuto dalších asi 1200 obyvatel. V obci tak zůstalo je 21 osob - německých antifašistů - a i z těch se dalších 8 lidí dobrovolně odstěhovalo. Noví osadníci přicházeli do obce hlavně ze Sedlčanska a Voticka.

5. 10. 1950 byla k Habarticím připojena osada Háj. V polovině roku 1980 byly podobně připojeny Pertoltice, které se opět osamostatnily 1. 1. 1991.

Od roku 1991 byl starostou obce František Kryšpín. Po obecních volbách v roce 2014 již o tuto funkci neusiloval. Vystřídal jej Stanislav Briestenský a Kryšpín se stal místostarostou. Za své působení v čele obce v letech 2010 až 2014 získal Kryšpín ocenění Nejlepší starosta Libereckého kraje udělované Svazem měst a obcí České republiky

(zdroj: Wikipedia)

Objekt habartické celnice
Objekt habartické celnice
Pamětní deska na celnici
Pamětní deska na celnici
archiv Ladislava Šípa
archiv Ladislava Šípa

Starý hraniční přechod ČSSR-PLR, Habartice u Frýdlantu v Čechách. Rok cca 1970. Druhá fotka je ze 7.8.2010. To se také nedá zapomenout.

 (autor příspěvku Dalibor Dostálek

1915 (zdroj: https://fotohistorie.cz)
1915 (zdroj: https://fotohistorie.cz)

Hraniční přechod z Habartic do dnešního Zawidowa. Dnes vede hlavní silnice již jinudy. Vlevo je obytný dům Augusta Pietschmanna čp. 147 sobchodem z konce 19. století. Dosud stojí, stejně jako škola vyčnívající za ním. Tu zbudovala rodina Pohlů, která 150 let vlastnila do roku 1945 bývalou rychtu čp. 22 (vpravo), Po poválečné devastací je nově opravena a je v ní restaurace Zámecký dvůr.
zdroj: Miloslav Nevrlý, Pavel D. Vinklát - Album starých pohlednic Frýdlantsko, 2009

archiv Stefan Gesler (původní archiv Carmen Vieweg)
archiv Stefan Gesler (původní archiv Carmen Vieweg)
1920 (zdroj: https://fotohistorie.cz)
1920 (zdroj: https://fotohistorie.cz)
1928 Pohled z Habartic na Seidenberg (dnes Zawidów) (zdroj: https://fotohistorie.cz)
1928 Pohled z Habartic na Seidenberg (dnes Zawidów) (zdroj: https://fotohistorie.cz)

Habartice - stará celnice

Celnice byla od svého zřízení roku 1658 umístěna ve starém krejčamu. Později byla přesunuta do "vrchnostenského sídla" č.p. 31. To patřilo až do roku 1892 hraběti Clam-Gallasovi a skládalo se z obytného domu, k němu přistavěného stání na povozy a velké ovocné zahrady. Hrabě toto sídlo prodal 26. března 1892 za 10 tisíc zlatých manželům Augustu a Theresii Pietschmannovým provozujícím obchod. Ti nechali vozové stání strhnout a na jeho místě nechali postavit obytný dům č.p. 147, ve kterém zřídili i obchod se smíšeným zbožím.

autor příspěvku Petr Krause

Habartické celní úřady na pohlednicích z mé sbírky:archiv Jaroslav Beneš
Habartické celní úřady na pohlednicích z mé sbírky:archiv Jaroslav Beneš
dům čp.70
dům čp.70

Pomník padlých v Habarticích

Sbírka na pomník byla zřízena už v průběhu války, ale až v roce 1925 byl zřízen výbor, který se jeho stavbou začal vážně zaobírat. V čele výboru stál Rudolf Bergmann. Jeho zástupcem byl Karl Neumann. Dalšími členy byli písař Gustav Lindner, pokladník Anton Hergessel a zástupce obce Franz Ullrich.

Pro pomník bylo vybráno na první pohled nepříliš vhodné místo poblíž místního hřbitova, ale toto bylo spoustou práce a šikovností místních obyvatel upraveno tak, že lepší by se jen těžko hledalo. Provedením byl pověřen zawidowský sochař a kameník Gahler ( ten samý se podílel i na pomníku v Hájích ). Za materiál byl zvolen "domácí" kámen – žula z lomu v Oldřichově. Po obou jeho stranách byly ustaveny bíle natřené lavice. Tyto byly zamýšleny pro pozůstalé, kteří nikdy nenavštíví vzdálené hroby svých blízkých.

Odhalení pomníku proběhlo nedělní odpoledne 5. října 1926 za velkého zájmu občanů, ale už dopoledne byly slouženy mše v obou zawidowských kostelech. Po stranách pomníku vlály prapory místního tělocvičného spolku ( Turnverein ) a mužského pěveckého spolku "Sängerlust". Celé slavnostní odpoledne zahájili úvodním proslovem slečna Rosela Schmidtová a kronikář Anton Hergesell. Místní mužský pěvecký spolek za doprovodu Bergmannovy kabely zazpíval několik vojenských písní. Slavnostního vysvěcení se ujal děkan Lang ze Vsi a zawidowský vrchní farář Dehmel. Ve svém projevu vyzdvihli padlé jako oběť jejich zodpovědnosti a lásky k domovu. Po několika dalších písních v podání ostatních místních spolků byl pomník předán obci. Za obec pomník převzal starosta Franz Ullrich, který ve válce sám přišel o syna. Starosta se ve svém projevu zavázal o pomník i o jeho okolí dobře pečovat. Následovalo položení věnců. První věnec položil nadporučík Tittelbach, další pak místní spolky a škola. Závěrem slavnosti se rozezněl smuteční pochod a následoval průvod místních spolků – Kamarádský spolek dříve sloužících vojáků, Spolek válečných invalidů, Spolek dobrovolných hasičů, Podpůrný spolek v nemoci, Katolický spolek žen a dívek následovaný zástupci obce, školskou radou, učitelským sborem, školní mládeží a úředníky.

Roku 1914 měly Habartice 200 domů s 1100 obyvateli. Z nich do války v průběhu jejího trvání narukovalo 273 místních mužů. Do svých domovů se jich nevrátilo 37. Z nich 14 padlo, 12 podlehlo svým zraněním a 11 jich bylo pohřešováno. Nejstaršímu bylo 48 let, nejmladšímu pak 19 let. Jen pro zajímavost, do zajetí padlo 44 mužů a válka udělala z 10 žen vdovy a z 25 dětí sirotky. Invalidy udělala z 21 místních mužů.

Mezi oběti by měl být započítán i mladý elektromontér Rudolf Fleischer, který se sice po konci války vrátil, ale zemřel již 2. září 1919 na následky těžké srdeční choroby, kterou si způsobil jako pilot.

autor příspěvku Petr Krause

Habartice 1930 – pohřeb starosty Franze Ullricha

Ve 2 hodiny v noci na úterý 19. srpna 1930 zemřel po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 58 roků starosta Habartic, hostinský a člen mnoha místních spolků Franz Ullrich ( *9. září 1872 ). Starostou Habartic byl od svého zvolení 3. října 1923. Pohřeb se na místním hřbitově konal v pátek 22. srpna od 16 hodin.Na dvojobrázku vpravo je nástup místních spolků účastnících se pohřbu.

autor příspěvku Petr Krause