Dolní Oldříš

09.11.2021
Kostel svatého Martina
Kostel svatého Martina

Dolní Oldřiš (německy Nieder Ullersdorf) je malá vesnice, část obce Bulovka v okrese Liberec. Nachází se asi 5 km na severovýchod od Bulovky. Je zde evidováno 26 adres. Trvale zde žije 24 obyvatel.

Dolní Oldřiš je také název katastrálního území o rozloze 7,74 km

Historie

První písemná zmínka přímo o obci pochází z roku 1417, ačkoli již roku 1346 je v záznamech míšeňského biskupství doložena existence kostela v obci Dolní Oldříš. Byla lenním statkem spravovaným z dnes zaniklé věžovité tvrze. Tvrz byla patrně opuštěna na sklonku 15. století. Nová správní budova vznikla o několik desítek metrů východněji a jejími majiteli se stala zámožná zhořelecká rodina Eberhardtů, která se zde udržela až do 17. století. Roku 1689 ves koupili Gallasové z Frýdlantu. Na zdi kostela sv. Martina se nacházejí náhrobky Anny z Eberhardtu († 1592), Abrahama z Eberhardtu a dalších dvou příslušníku rodu. Roku 1845 žilo v obci 550 obyvatel v 90 domech, roku 1935 221 obyvatel (v obou případech z drtivé většiny německé národnosti). Po válce přišlo vysídlení původních německých obyvatel, ves se zcela vylidnila a roku 2001 zde žilo pouhých 26 lidí v 9 domech. Obec se stala součástí Bulovky 22. 7. 1950.

(zdroj: Wikipedia)

Historie Dolní Oldříš

Dolní Oldříš, ležící dnes na samé státní hranici, je doložena již v roce 1346, kdy zde podle zápisů míšeňského biskupství existoval kostel. Stojí tu na mírném návrší svažují­cím se k potoku dodnes. Dolní Oldříš bývala lenním statkem a jeho majitelé sídlili v nejstarších dobách na tvrzi zbudované na protilehlém svahu. Dosud je patrný příkop, na­plněný kdysi vodou, který obepíná plochu zhruba kruhového půdorysu. Na ní stávala věžovitá tvrz, z níž se však bohužel nic nezachovalo.

Kdy ji majitelé opustili, nelze doložit, nejspíše na sklonku 15. století. Zřejmě když se poměry po husitských válkách uklidnily, postavili několik desítek metrů východněji obytnou budovu, obehnanou spolu s hospodářskými budovami a dvorem zdí. Přístup do sídla umožňovala brána na jižní straně. To snad již byli držiteli této nemovitosti pří­slušníci zámožné zhořelecké měšťanské rodiny Eberhardtů, kteří se tu udrželi až do počátků 17. století, jak dokazují náhrobníkv na vnější kostelní zdi.

Michal Eberhardt ml. postoupil roku 1629 Dolní Oldříš Adamu von Rodewitz výmě­nou za statek Quitzdorf v Lužici a přitom byl pořízen zápis, který dobře zachycuje stav zdejšího šlechtického sídla. Dočteme se v něm, že "je tu výstavné a dobře postavené rytířské sídlo, v němž jsou pěkné světnice, prostorná dlážděná kuchyň, pěkné pokoje a komory, také sklepy a klenuté prostory se železnými dveřmi, na domě je spolehlivý hodinový stroj s pěkným zvonem, jímž se současně může zvonit čeledi. Je tam pěkný příkop, napájený dobrou tekoucí vodou, v němž mohou být chováni kapři a ryby pro potřebu domácnosti..."

Popis psaný německy odpovídá i vyobrazení Dolní Oldříše na Globicově mapě frýdlantského panství z roku 1660. V době, kdy byl pořizován, zde by­lo 20 usedlostí selských, 19 chalupnických, 7 domkářů a 21 podruhů, k šlechtickému statku náleželo asi 100 ha osévané půdy, chovalo se na něm 39 kusů hovězího dobytka, 15 vepřů, 250 ovcí, patřilo k němu i 11 rybníků s 12 kopami násady a stály tu i dva mlýny. Za třicetileté války statek hodně sešel, byl několikrát vypleněn a v roce 1654 se v herní rule vesnice uvádí jako zcela pustá. Později se někteří obyvatelé z lužického exilu vrátili, ale normální poměry nastaly až na konci 17. století. To však již Dolní Oldříš nebyla lenním statkem, protože ji v roce 1689 koupil hrabě Gallas a spojil ji se svým frýdlant­ským panstvím.

Dolní Oldříš zůstala za Gallasů a vlastně dodnes ryze zemědělskou obcí, jejíž vývoj byl určen nejen její excentrickou polohou vůči Frýdlantu, ale i blízkostí hranice, což umož­ňovalo snadný styk s německými obcemi Gerlachsheim (dnes Grabiszyce) a Küpper (Miedziane). Zemědělská tradice je patrná i ze statistických dat z 19. století. V roce 1845 tu byla škola, panský dvůr, ovčín, hájovna, mlýn, pila, stanice finanční stráže a ži­lo tu v 90 domech na 550 obyvatel. Od té doby se počet obyvatel pozvolna, ale neustá­le snižoval až na dnešních 26 lidí a 9 domů (2001). Nástup průmyslové éry se tu tedy vůbec neprojevil a význam obce naopak upadal.

Dolní Oldříš měla v roce 1935 celkem 221 obyvatel, z toho byli 4 Češi a 5 Slováků. Děti mohly chodit pouze do jednotřídní obecné školy, na železniční stanici se muselo až do Frýdlantu. Obživu nemnoha dělníkům poskytovala místní tkalcovna Heinricha Grossmanna. V provozu tu byl i mlýn, tři hospody, smíšený obchod a trafika. Z živnost­níků se uplatnili holič, kovář, obuvník, stolař a zahradník. Do poloviny 30. let měli v obci hlavní slovo němečtí agrárníci a společenské dění organizovaly především jejich spolky (Zemědělské kasino a místní organizace Bund der Landwirte). Kromě nich zde působila také místní skupina Svazu Němců, hasičský spolek a elektrárenské družstvo.

Když vznikl 1. 6.1949 Čs. státní statek Frýdlant, patřilo k němu také hospodářství v Dolní Oldřiši, protože o samostatné hospodaření v odlehlé obci nebyl mezi osídlenci zájem. V roce 1960 bylo sloučeno s bulovským statkem. V oldříšském dvoře se ještě do­nedávna chovaly krávy i prasata, ale protože se dobytek ztrácel do Polska, chov v roce 1998 skončil. Původní kovárna čp. 90 sloužila dlouho jako sklad hnojiv a v devadesá­tých letech byla zrekonstruována na rekreační účely. V protějším domě čp. 12 byla do konce války pekárna a potom zde našel umístění obchod smíšeným zbožím, zrušený kolem roku 1952.

Po určitém zdráhání, které bylo frýdlantským ONV patrně zlomeno výstavbou lesní silničky do Háje, se obec stala ke dni 22.7.1950 součástí Bulovky. MNV Dolní Oldříš zanikl a s ním bohužel i většina písemných dokumentů. Řídící učitel Radim Nesvadba skončil vyučování v roce 1960 a ze školy se pak stala rekreační chalupa. Vesnice se na­dále vylidňovala. Telefon do domu čp. 1 byl zaveden teprve roku 1988. V devadesátých letech se přikročilo k rekonstrukci kostela, který má od října 2001 od církve pronajatý Obecní úřad Bulovka. Poutní mši, konanou po dlouhých letech 17. listopadu 2001, na­vštívilo 60 občanů.

Článek byl převzat z knihy:

Anděl Rudolf, Karpaš Roman a kol. (2002): Frýdlantsko - minulost a současnost kraje na úpatí Jizerských hor - Nakladatelství 555, Liberec

Hospodaříme ve frýdlantském výběžku od roku 1995. Od úplného začátku se věnujeme chovu masného skotu. Zvířata na statku v Dolní Oldřiši chováme od roku 2002.Budovy statku a terén okolí opravujeme od téhož roku a stále nejsme u konce.
Hospodaříme ve frýdlantském výběžku od roku 1995. Od úplného začátku se věnujeme chovu masného skotu. Zvířata na statku v Dolní Oldřiši chováme od roku 2002.Budovy statku a terén okolí opravujeme od téhož roku a stále nejsme u konce.
V blízské budoucnosti vybudovat apartmány pro ubytování hostů počtu cca 50 osob. A otevřít pro veřejnost zájezdní a zážitkovou kuchyni.
V blízské budoucnosti vybudovat apartmány pro ubytování hostů počtu cca 50 osob. A otevřít pro veřejnost zájezdní a zážitkovou kuchyni.

Statek Dolní Oldříš

Statek leží v severním cípu České republiky. Zde se věnujeme chovu skotu, ovcí, koní a vodní drůbeže v ekologickém systému zemědělství.

Součástí statku je bourárna, kde zpracováváme maso, které dále distribuujeme prodejem ze dvora či rozvozem.

20let. Pomalu a jistě pracujeme na snu jednoho muže, který se stal snem nás všech

(zdroj: https://www.statekdolnioldris.cz

 )
 
Chov probíhá v ekologickém režimu, s kterým plně souzníme. V současné době chováme skot plemene Masný simentál a Charolais a chladnokrevné koně, konktrétně plemeno český norik.  Součástí statku je bourárna masa, kde zpracováváme výhradně naše maso poražené na jatkách ve městě Frýdlant. V bourárně jsou dva chladící boxy, ve kterých maso ve čtvrtích vyvěšujeme a posléze vakuově balíme.
Chov probíhá v ekologickém režimu, s kterým plně souzníme. V současné době chováme skot plemene Masný simentál a Charolais a chladnokrevné koně, konktrétně plemeno český norik. Součástí statku je bourárna masa, kde zpracováváme výhradně naše maso poražené na jatkách ve městě Frýdlant. V bourárně jsou dva chladící boxy, ve kterých maso ve čtvrtích vyvěšujeme a posléze vakuově balíme.
Prostory statku a okolí vyzívají svou atmosférou k radostným událostem jako jsou svatby, oslavy a nebo jiné společenské akce
Prostory statku a okolí vyzívají svou atmosférou k radostným událostem jako jsou svatby, oslavy a nebo jiné společenské akce